Siralmas évet zártak a biztosítók, az utasbiztosítás viszont remekelt

A különadók elvitték a biztosítók profitját, a díjbevétel is stagnált, az egyszeri díjas életbiztosítások különösen nagy ütést kaptak. Az utasbiztosítások száma és értéke viszont minden korábbi rekordot megdöntött, az egészségbiztosításokra költött pénz pedig az infláció duplájánál is jobban nőtt - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Siralmas évet zártak a biztosítók, az utasbiztosítás viszont remekelt

Alig 21 milliárd forint lett 2023-ban a hazai biztosítók adózott eredménye a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint. Gyászos szám ez, mivel több mint 40 százalékkal alacsonyabb a 2022-esnél is, és mindössze a negyede az extraprofitadók előtti években megszokott 80 milliárd forint fölötti eredményeknek.

Az életbiztosítások díjbevétele több mint 6 százalékkal csökkent 2022-höz képest, 571 milliárd forintra, a vegyes életbiztosításokba az előző évinek csak a kétharmadát, a befektetési egységhez kötött (unit linked) konstrukciókba bő 7 százalékkal kevesebbet fizettek be az ügyfelek. A személyi jövedelemadó-kedvezménnyel támogatott nyugdíjbiztosításokba ugyan több pénz került, 16,3 százalékkal 147,7 milliárd forintra nőtt a díjbevétel, ám tekintettel arra, hogy 37 ezer új szerződés is létrejött az év folyamán, ez a növekedés azt jelenti, hogy az öngondoskodó ügyfélkör kisebb mértékben növelte a befizetéseit, mint amennyi a tavalyi infláció volt.

A mélyütést a piacnak az vitte be, hogy az egyszeri díjas életbiztosítások az extraprofitadó miatt lényegében veszteségessé váltak, emiatt az értékesítésük visszaesett, a díjbevételük a 2022-es kevesebb mint felére csökkent, éppen csak elérte az 56 milliárd forintot. Az adó bevezetése előtt ez egy 120-140 milliárd forintos piac volt - emlékeztet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.

A nem életbiztosításoknál a díjbevétel 14,5 százalékkal nőtt, vagyis pont annyival, amennyi a 2022-es infláció volt, összesen 938 milliárd forint folyt be a biztosítókhoz. A lakossági vagyonbiztosításokba 191 milliárdot fizettek be, 15,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban, az átlagos lakásbiztosítási díjak is nagyjából ilyen mértékben nőttek.

A nem életbiztosítások közül a legnagyobb díjbevételt továbbra is az autós biztosítások hozzák. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál (kgfb) 307 milliárd forint volt a befolyó összeg, ez 11,6 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban, ami azt jelenti, hogy itt nem tudták teljes mértékben áthárítani az inflációt a biztosítók az ügyfelekre. A casco díjbevétel 21 százalékkal 164 milliárd forintra nőtt, miközben a szerződések száma csökkent, tehát a casco-díjak nagyobb mértékben emelkedtek tavaly. A díjemelkedést a kárráfordítások növekedése is indokolhatta, ezek 16-17 százalékkal emelkedtek az autós biztosításoknál.

Volt néhány olyan biztosítás is, amelyik nagyon jól ment 2023-ban. Az egészségbiztosítások díjbevétele például 37 százalékkal nőtt, és meghaladta a 11 milliárd forintot. A szerződések száma is több mint 22 százalékkal emelkedett, de még mindig csak 9131 darab van a piacon, vagyis kevés ember engedheti meg magának ezt az éves szinten szerződésenként akár milliós nagyságrendű kiadást jelentő szolgáltatást.

A nem életbiztosítások húzóterméke az utasbiztosítás lett tavaly. Hiába a nagy reálbércsökkenés és fogyasztás-visszafogás, akinek volt pénze, az elindult külföldre, és ezért sokan kötöttek ilyet. Az egyszeri díjas szerződések száma meghaladta a 250 ezret, amire korábban soha nem volt példa. A covid-járvány előtti utolsó évben, 2019-ben 249 ezer egyszeri díjas utasbiztosítást kötöttek, ez volt a korábbi rekord. A díjbevétel szintén megugrott, 27 százalékkal 19,3 milliárd forintra nőtt, ami ugyancsak rekord - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Vitalik szerint az Ethereum végre megoldotta a kripto legnagyobb problémáját

Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója szerint a hálózat áttörést ért el a blokklánc-trilemma megoldásában, vagyis egyszerre képes biztosítani a decentralizációt, a konszenzust és a nagy adatátviteli kapacitást. Ezt a ZK-EVM-ek (zero-knowledge Ethereum Virtual Machine) és a PeerDAS technológia mainnetre kerülése tette lehetővé.
2026. 01. 05. 08:00
Megosztás:

Kitört a Bitcoin a 6 hetes medvés mintából – mi jöhet ezután?

A Bitcoin lendületesen kezdte 2026-ot, miután kitört egy hathetes csökkenő alakzatból, miközben az árfolyamot erős spot ETF-beáramlások és javuló piaci hangulat támogatta. Az emelkedés a Venezuela elleni amerikai katonai akció okozta geopolitikai feszültségek ellenére is kitartott, ami azt jelzi, hogy a befektetők jelenleg inkább a likviditási környezetre és az intézményi keresletre fókuszálnak.
2026. 01. 05. 07:00
Megosztás:

Venezuela utóhatásai: a Bitcoin és a kriptopiac emelkedik a várható olajársokk árnyékában

A venezuelai elnök, Nicolás Maduro amerikai őrizetbe vétele után a kriptopiac erőteljes emelkedést mutatott. A befektetők egy lehetséges globális olajársokkra készülnek, amely 2026-ban jelentős hatással lehet az amerikai dollárra és a digitális eszközökre.
2026. 01. 05. 06:00
Megosztás:

Közel 1700 bejelentés érkezett a Magyar Honvédség tűzszerészeihez 2025-ben

Mozgalmas évük volt a Magyar Honvédség tűzszerészeinek a riasztások száma tavaly is elérte az egy évvel korábbit, megközelítve az 1700-at.
2026. 01. 05. 05:00
Megosztás:

Változások lesznek idén az autópályamatricák használatában

Öt vármegyére is féláron, vagy még olcsóbban vehető meg az éves autópályamatrica, de 2026 más újdonságokat is hoz az autópályák használatában. Új fizetős szakaszok és új kategóriák lettek, akár 15 ezer forintot is spórolhatunk 2025-höz képest és végre már részletre, csomagban is elérhető a 61 760 forintos éves országos matrica.
2026. 01. 05. 04:00
Megosztás:

Az Ethereum újabb lépést tett az AI-integráció felé – Megérkezett a dAI csapat és az ERC-80004 szabvány

Az Ethereum Foundation újabb mérföldkőhöz érkezett: nem mesterséges intelligencia alkalmazásokat épít, hanem azokat az alapokat fekteti le, amelyek lehetővé teszik az AI-alapú fejlesztések robbanásszerű növekedését a blokkláncon. Az újonnan létrehozott dAI csapat és az ERC-80004 szabvány fontos mérföldkövet jelenthet a decentralizált AI ökoszisztéma jövője szempontjából – és máris nagy nevek figyeltek fel rá.
2026. 01. 05. 03:00
Megosztás:

Csak a téli időjárásra felkészített autóval induljunk útnak!

A jövő hét elejétől havazás, helyenként ónos eső várható, ilyenkor különösen fontos, hogy az autóval közlekedők a téli időjárásra megfelelően felkészített gépjárművel, kizárólag téli gumival induljanak útnak - figyelmeztetett a katasztrófavédelem.
2026. 01. 05. 02:00
Megosztás:

Robert Kiyosaki újra reflektorfénybe állítja a Bitcoint – Elavult az iskolai pénzügyi tudás?

A „Gazdag papa, szegény papa” szerzője, Robert Kiyosaki ismét a pénzügyi világ figyelmének középpontjába került. Ezúttal nemcsak a hagyományos oktatás kritikájával, hanem a Bitcoin, az arany, az ezüst és az Ethereum mellett tett erőteljes kiállásával borzolja a kedélyeket. Kiyosaki szerint a jövő nyertesei azok lesznek, akik valódi eszközöket birtokolnak – nem diplomát.
2026. 01. 05. 01:00
Megosztás:

zk-EVM az Ethereum jövője - de mit jelent a zk-EVM, hogyan működik?

A zk-EVM (teljes nevén: zero-knowledge Ethereum Virtual Machine) egy olyan újfajta technológia, amely okosszerződéseket és más Ethereumon futó programokat képes végrehajtani gyorsabban, olcsóbban és biztonságosabban — ráadásul úgy, hogy közben megőrzi az Ethereum rendszerével való teljes kompatibilitást.
2026. 01. 04. 23:00
Megosztás:

A Bitcoin hozamai erősek lesznek, de „nem látványosak” a következő évtizedben – mondja a Bitwise, miközben a Digitap ($TAP) még csak most indul

A Bitcoin fejlődése egy érett pénzügyi eszközzé átalakítja azt, ahogyan a befektetők a hozamokról gondolkodnak.
2026. 01. 04. 20:00
Megosztás:

Több hullámban érkezik havazás január első hetében

Több hullámban érkezik a havazás január első hetében, és tovább hűl a levegő: a héten többfelé napközben is fagyhat, péntek hajnalban a vastagabb hóval borított tájakon akár mínusz 19 Celsius-fok is lehet. A havazás mellett ónos eső, eső is előfordulhat, a szél pedig hófúvást okozhat - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 04. 18:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: nem tesszük ismét lehetővé az EU-állampolgárok korlátlan nagy-britanniai letelepedését

A brit kormány kész megfontolni a közeledést az Európai Unió egységes belső piacához, ha ez a brit érdekeket szolgálja, de nem teszi ismét lehetővé az EU-állampolgárok korlátlan nagy-britanniai letelepedését - mondta vasárnap a brit miniszterelnök.
2026. 01. 04. 17:00
Megosztás:

Nyitrai Zsolt: a nyugdíjasok helyzete 2026-ban is becsületbeli ügy

A nyugdíjasok helyzete 2026-ban is becsületbeli ügy a kormány számára - mondta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója a Facebook-oldalán vasárnap közzétett videóban.
2026. 01. 04. 16:00
Megosztás:

Hihetetlen tempóban terjed, és egyre több kereskedőnél érhető el a qvik

Nem csak az indulás óta, de negyedéves alapon is nagyságrendi ugrást mutat a qvik-forgalom: 2025 harmadik negyedévében közel 10 milliárddal, 17 milliárd forintra emelkedett az az összeg, amelyet az azonnali fizetési rendszerre alapozott, korszerű fizetési mód felhasználásával fizettek a kereskedőknél az emberek – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Közben folyamatosan emelkedik a fizetési megoldást elfogadó kereskedők száma is.
2026. 01. 04. 15:00
Megosztás:

Az Ethereum árfolyama újra 3 100 dollár felett jár – Stabilizálódik a piac az év elején?

Erős heti teljesítmény után ismét 3 100 dollár fölé kapaszkodott az Ethereum árfolyama, ami újra optimizmust hozhat a kriptokereskedők körében. Bár a hangulat továbbra is óvatos, a technikai jelek egyre kedvezőbb képet festenek a második legnagyobb kriptovalutáról. Vajon csak átmeneti fellángolásról van szó, vagy ez már a 2026-os év pozitív trendjének kezdete?
2026. 01. 04. 14:00
Megosztás:

A Coinbase visszalép Argentínában – Felfüggesztik a helyi devizás tranzakciókat, de a kripto marad

A kriptotőzsde óriás Coinbase alig egy évvel azután, hogy belépett az argentin piacra, meglepő döntést hozott: ideiglenesen leállítja a helyi pénznemhez kötődő (fiat) szolgáltatásait. Bár a lépés nem jelent teljes kivonulást, fontos jelzés lehet a dél-amerikai ország pénzügyi kihívásairól – különösen a kriptoalapú megoldásokkal való integráció terén.
2026. 01. 04. 13:00
Megosztás:

Nagy-Britannia nem vett részt a Venezuelában végrehajtott akcióban

Nagy-Britannia semmiféle módon nem vett részt az Egyesült Államok venezuelai katonai akciójában - közölte szombaton Keir Starmer brit miniszterelnök.
2026. 01. 04. 12:00
Megosztás:

A Dogecoin 4%-ot ugrott a mémcoin-rali közepette, rövid távú „golden cross” jelent meg

A Dogecoin (DOGE) árfolyama 4,36%-kal 0,1516 dollárra emelkedett, miután erős forgalom mellett visszatört egy kulcsfontosságú technikai zónába. A mozgás a mémcoinok iránti újraéledő spekulatív étvágyat jelzi, miközben a teljes kriptopiac továbbra is oldalaz.
2026. 01. 04. 11:00
Megosztás:

Mi történik Nicolás Maduro venezuelai elnökkel és feleségével?

Egy brooklyni börtönben tartják őrizetben Nicolás Maduro venezuelai elnököt és feleségét, akiket amerikai katonai műveletben fogtak el Caracasban, helyi idő szerint szombaton hajnalban.
2026. 01. 04. 10:00
Megosztás:

Kül- és kiskereskedelmi, foglalkoztatottsági és turisztikai adatok is érkeznek az év első hetében

Az idei év első hetében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) több adatot is közöl, köztük a külkereskedelmi áruforgalomról, a kormányzati szektor egyenlegéről és a foglalkoztatottságról.
2026. 01. 04. 09:21
Megosztás: