Soha ne dugd a hosszabbítóba ezt az 5 háztartási eszközt!
1. Nagy teljesítményű fűtőeszközök (pl. olajradiátor, hősugárzó)
Miért ne:
A nagyobb fűtőteljesítménnyel rendelkező készülékek (például hősugárzók, olajradiátorok) jelentős áramfelvételt igényelnek. A hagyományos hosszabbítók – különösen a vékonyabb kábellel vagy gyengébb minőségű kapcsolóval szereltek – nincsenek kialakítva ekkora áram igény biztonságos kezelésére. Mivel a fűtőeszközök hosszabb időn át működnek, a kábelek folyamatosan terhelődnek, így könnyebben túlmelegedhetnek, ami tűzveszélyt okozhat.
Mit tegyünk helyette:
– Lehetőleg közvetlenül, egy megfelelő fali aljzatba (kiépített konnektorba) csatlakoztassuk a készüléket.
– Ha szükséges a hosszabbítás, használjunk erre a célra fejlesztett, nagyobb keresztmetszetű, megbízható minőségű hosszabbítót, amely megfelel az eszköz teljesítményének.
2. Mikrohullámú sütő
Miért ne:
A mikrohullámú sütő működése során gyors, impulzusszerű áramfelvételt alkalmaz. Ez rövid idő alatt nagy terhelést jelent az áramkörre. Ha a hosszabbító túl vékony vezetékkel rendelkezik, vagy nem megfelelő a csatlakozója, a hirtelen terheléstől túlmelegedhet, idővel akár meg is olvadhat, és rövidzárlatot, illetve tüzet okozhat.
Mit tegyünk helyette:
– A mikrohullámú sütőt mindig közvetlenül a fali aljzatból üzemeltessük, rövidebb, közvetlen kábellel.
– Ha nincs elég konnektor a konyhában, érdemes szakemberrel tanácskozni a kiépítés módosításáról, több külön áramkör létrehozásáról.
3. Mosógép és szárítógép
Miért ne:
A mosógépek és szárítógépek motorokkal, fűtőelemekkel felszerelt, nagy energiaigényű készülékek. A többszöri ki- és bekapcsolásuk, a vízszivattyúzás, a dobnak a forgatása és adott esetben a melegítés (szárítógépnél különösen) nagy áramfelvételt eredményez. Egy nem megfelelő minőségű, alacsony terhelésre tervezett hosszabbító komoly áramütés- és tűzveszélyt jelenthet.
Mit tegyünk helyette:
– Kifejezetten javasolt a mosógépet és a szárítógépet külön konnektoron vagy egy, a fürdőszobai/konyhai elektromos hálózat igényeihez igazított, külön áramkörön működtetni.
– Ha feltétlenül szükséges hosszabbító, akkor csak ipari minőségű, földeléssel ellátott, erre a célra tanúsított terméket válasszunk.
4. Légkondicionáló berendezés
Miért ne:
A klímaberendezések kompresszora indításkor rendkívül magas áramot vesz fel (indítóáram). Hosszabbító használata esetén a hosszabb kábel nagyobb ellenállást jelenthet, ráadásul a gyengébb minőségű csatlakozók egyenetlen érintkezése miatt megnő a kábelek, csatlakozók és konnektorok túlmelegedésének esélye. A rendkívüli terhelés gyakran túláramot, biztosítéklevágást vagy komolyabb elektromos problémákat idézhet elő.
Mit tegyünk helyette:
– A légkondicionálót kizárólag a saját, külön áramkörére kössük, ahol a megfelelő kismegszakító és vezetékvastagság védi a hálózatot.
– Fali konnektor, direkt vezetékelés, illetve klímaszerelő által javasolt és kialakított bekötés használata ajánlott.
5. Nagy teljesítményű konyhai eszközök (például vízforraló, elektromos főzőlap, fritőz)
Miért ne:
A konyhában használt, hőtermeléssel járó eszközök, mint a vízforralók, fritőzök vagy mini elektromos főzőlapok, egyszerre termelnek hőt és igényelnek nagy teljesítményt (gyakran 1500–2000 watt felett). A hosszabbító huzamosabb idejű igénybevétele közben jelentősen megnő a tűzveszély, illetve a vezetékek idő előtti elhasználódása. A konyhai környezet ráadásul nedves, gőzös lehet, ez pedig a nem megfelelő szigetelésű hosszabbítók további meghibásodását okozhatja.
Mit tegyünk helyette:
– Tervezzük meg a konyhai konnektorok elosztását úgy, hogy nagy teljesítményű eszközöket fali aljzatról, közvetlenül üzemeltessünk.
– Ha muszáj meghosszabbítani a vezetéket, gondoskodjunk arról, hogy a hosszabbító magas minőségű, védőföldeléssel ellátott és kellő terhelhetőségű legyen.
Miért ilyen fontos mindez?
1. Túlmelegedés és tűzveszély
A hosszabbítók kábelei nincsenek feltétlenül akkora áramerősségre méretezve, mint a nagy teljesítményű háztartási gépek saját, gyári vezetékei. Folyamatos nagy áramfelvétel esetén a kábelek felmelegednek, és megsérülhet a szigetelésük. Ez rövidzárlathoz, akár tűzhöz is vezethet.
2. Túlterhelés és áramkimaradás
A hosszabbítók korlátozott maximális teljesítménnyel (általában 2000–2500 W, de sok típusnál ennél is kevesebb) rendelkeznek. Egy-egy nagyobb gép könnyen túlterhelheti a vezetékeket, ami áramkimaradást, biztosítéklevágást okozhat.
3. Élettartam csökkenése
A hosszabbítóban jelentkező túlmelegedés nemcsak az áramkörre, de magára a készülékre is negatív hatással lehet. A nem megfelelő tápellátás rövidítheti a berendezés élettartamát, és meghibásodást okozhat.
4. Biztonsági kockázatok, balesetek
A nem megfelelő minőségű hosszabbítók, többes elosztók, toldott kábelek hibás érintkezése áramütést, tűzet, de akár személyi sérüléseket is okozhat.
Összefoglalás
A háztartási eszközök többsége gond nélkül üzemeltethető hosszabbítón keresztül, amennyiben a hosszabbító megfelelő minőségű és a készülék teljesítményéhez méretezett. Bizonyos készülékeket – főként a nagy teljesítményű és nagy áramfelvételű gépeket – viszont kifejezetten ajánlott közvetlenül a fali aljzatba dugni, elkerülve a túlterhelést és a biztonsági kockázatokat. A megelőzés mindig olcsóbb és egyszerűbb, mint az esetleges károk helyrehozatala, így érdemes szakemberrel konzultálni, ha bővíteni vagy korszerűsíteni szeretnénk otthonunk elektromos hálózatát.