Sok dolog gyengíti a forintot
Az euró árfolyama hétfőn áttörte a 400 forintos szintet, délután fél 6-kor 402 forint felett is járt az árfolyam, erre korábban sosem volt példa. A dollár árfolyama szintén történelmi csúcson volt magyar devizával szemben, ami 386 forintos jelentett. Kedd reggelre kicsit javított a magyar deviza, ám komolyabb erősödés nem következett be, az eurót reggel 7 óra után valamivel a 400 forintos szint alatt, a dollárt picivel 383 forint felett jegyezték.
“A forint április óta gyengülő trendben van, fokozatosan veszített az értékéből, a múlt héten pedig újabb lendületet kapott a gyengülés. Ennek során ugrott 400 forint fölé az euróárfolyam” - mondta Németh Dávid, a K&H vezető elemzője. Hozzátette: “A forintgyengülésben számos tényező játszik szerepet, vannak például a befektetési hangulathoz kötött elemek. Ezek közé sorolható, hogy a nemzetközi piacokon bizonytalanság uralkodik, sokan a globális gazdasági lassulástól, a magas inflációtól, továbbá a kínai járványhelyzet kezelésétől tartanak. Ráadásul az ellátási láncok már ismert problémái és alapanyagok, nyersanyagok drágulása csak tovább rontja a helyzetet. A magyar piacot érintő hangulati elem, hogy a piaci szereplők szerint néhány külpolitikai lépés nem tűnik befektetőbarátnak.”.
Szerinte az említett hangulati tényezők mellett a fundamentális oldalon pedig részben a költségvetési hiány okoz problémát, ugyanis befektetők által vártnál jóval nagyobb kiigazítás csomag kell ahhoz, hogy a beígért kormányzati deficitcél teljesüljön. “Emellett a kiigazítás egyes elemeit sem tartják piacbarátnak a befektetők. Továbbá a magyar jegybank ugyan kamatemelési ciklusba kezdett, de a piac szerint tempósabban kellene szigorítani” - fogalmazott Németh Dávid.
Érdemi fordulathoz, stabilabb forintárfolyamhoz szükség lenne arra, hogy a függő kérdésekben megállapodás szülessen az Európai Unió és Magyarország között. Emellett a nemzetközi bizonytalanság enyhülése szintén javíthat a forint pozícióján. Németh Dávid közölte: “Ha június végén 390 forint körül tudna maradni az euró, akkor beszélhetünk arról, hogy a magyar deviza kikerült az elmúlt két hónap gyengülő csatornájából. Ebben az esetben pedig elképzelhető, hogy a 382-385 forintos szintek indul el az árfolyam”.