Stabilcoinok és azok szabályozása - összefoglaló elemzés

Bár a stablecoinok (pl. USDT, USDC, DAI stb.) jogi kereteinek kialakítása még gyerekcipőben jár, világszerte számos szabályozó már megtette az első lépéseket. A szabályozások jelenleg még régiónként hatalmas eltéréseket mutatnak, de az előremutató megoldások létfontosságúak abban, hogy meghatározzák egy nyitottabb globális pénzügyi rendszer kereteit. Cikkünkben áttekintjük a stablecoinok típusait, és a legfontosabb szabályozási trendeket.

Stabilcoinok és azok szabályozása - összefoglaló elemzés

A stabilcoin angolul: stablecoin megjelenése forradalmat indított a pénzügyi technológiák terén, ez ugyanis az egyik leggyakorlatibb alkalmazása a blokklánc-technológiának. A stablecoinok hagyományos fedezethez, azaz különböző pénznemekhez vagy egyéb eszközökhöz vannak kötve. Emiatt az értékük stabil, és világszerte egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert, hiszen a blokklánc hatékonyságát és átláthatóságát ötvözik a stabilitás előnyeivel.

Alapvetően a stablecoinok három fő típusát különböztetjük meg:

- a fiat-pénzhez kötött,

- az eszközökhöz kötött, és

- az algoritmikus stablecoinokat.

Fiat pénzhez kötött stabilcoinok

Közülük ma a fiat-pénzhez kötött stablecoinok a legelterjedtebbek és legszélesebb körben szabályozottak – ezek fedezetéül központi bankok vagy más állami hatóságok által kibocsátott és deklarált törvényes fizetőeszközök szolgálnak.

fiat pénzhez kötött stabilcoinok USDT USDC

Eszközfedezetes stabilcoinok

Az eszközfedezetű stablecoinok mögött vagy hagyományos pénzügyi eszközök vagy egyéb olyan kriptoeszközök állnak, mint például a Bitcoin vagy az Ether. Ide tartozik például a DAI, melyet eleinte Etherhez kötöttek, de később diverzifikálták a coin mögötti fedezetet, bevonva a körbe állampapírokat is. Az eszközfedezetű stablecoinok állami szabályozása jóval kevésbé széleskörű, mint a pénzhez kötött coinoké.

Algoritmushoz kötött stabilcoinok

A harmadik fő típus az úgynevezett algoritmikus stablecoin, amely mára már szinte teljesen kikopott a piacról. Az algoritmikus konstrukcióknál a coin értéke mögött általában nincs fedezet, a stabilitást elvileg a kereslet-kínálat automatikus szabályozásával érik el – ha a coin értéke nő, az algoritmus több coint generál, ellenkező esetben pedig csökkenti a kínálatot, hogy az érték azonos maradjon. A szabályozók ezt a fajta coint nézik a legkevésbé jó szemmel: az EU MiCA szabályozása és egy amerikai törvényjavaslat konkrétan tiltja is őket.

Szabályozás az Európai Unióban

A világon jelenleg a legátfogóbb stablecoin-szabályozás az Európai Parlament és a Tanács 2023/1114-es, a kriptoeszközök piacairól szóló rendelete (MiCA), amely egységes jogi keretrendszerét adja a kriptoeszközök, köztük a stablecoinok kibocsátásának és működtetésének az Unió összes tagállamában.

stabilcoin USDT

A MiCA két csoportra osztja a stablecoinokat:

- eszközalapú (ART) és

- elektronikuspénz-tokenekre (EMT).

A szabályozás szerint EMT-t csakis hitelintézetek vagy engedélyezett elektronikuspénz-kibocsátó intézmények hozhatnak létre, az eszközalapú tokeneket pedig többféle eszközzel kell fedezni. A rendelet szigorú előírásokat tartalmaz a kockázatkezelésről és az eszköztartalékokról.

Bár a kriptoeszközök szabályozása adta jogbiztonság növelheti a bizalmat a stablecoinok iránt, és elősegítheti a befektetések növekedését, a rendelet kritikusai szerint azért vannak problémák vele. A rendelet külön kiemeli, hogy a hatálya nem terjed ki a teljességgel decentralizált kriptoeszközökre.

A DeFi protokollra épülő eszközökkkel szemben azonban - bár centralizált front-enddel és közvetítőkkel működnek - ugyanolyan engedélyezési és KYC (Know Your Customer, „Ismerd meg az ügyfeled”) azonosítási elvárásokat támaszt a jogszabály, mint a hagyományos pénzügyi szolgáltatók esetében. Ez a szigor sok DeFi protokollt kilökhet a piacról, vagy hibrid működésre kényszerítheti őket.

A rendelet egésze ugyan csak 2024 decemberében lép hatályba, hatása azonban már érezhető a kriptopiacokon: az Uphold platformon például már nem lehet a DeFi protokollal működő DAI stablecoinokkal kereskedni, és a Binance is szabályozott és szabályozatlan kategóriákra osztotta az eszközöket aszerint, hogy megfelelnek-e a MiCA-nak.

Egyesült Államok: politikai konszenzus a szabályozás szükségességéről

Bár jelenleg nincs kimondottan kriptoeszközökre vonatkozó szabályozás az Egyesült Államokban, a pénzügyi piacokra vonatkozó törvények attól még érvényesülnek: az átfogó uniós rendelettel szemben eddig a szabályozó szervek jogértelmezése adta meg a kriptók jogi kereteit. mivel azonban z országban azonban egyre nagyobb a stablecoinok piaca, és a legtöbb stablecoin fedezete a dollár, így nem csoda, hogy az amerikai Kongresszusban kétpárti megegyezés van arról, hogy az ilyen kriptoeszközök szabályozása elengedhetetlen.

A Lummis-Gillibrand Stablecoin törvényjavaslat fő célja, hogy a stablecoinokat integrálja a létező bankrendszerbe, megőrizve annak dualitását, és 10 milliárd dolláros határig engedélyezi a nem banki stablelcoin vállalkozások számára a kibocsátást. A tervezet tisztázná a tőzsdefelügyelet, azaz a SEC és a határidős kereskedelmet felügyelő CFTC szerepét is a piacon – az új rendszer a meglévő szabályozási alapokra épülne, és már létező hatóságokra ruházna a kriptokereskedelmet felügyelő hatásköröket.

Kritikusai persze ennek a tervezetnek is vannak. A Coin Center érdekvédelmi csoport szerint például az algoritmikus coinok tilalma visszavetné az innovációt, bár a jelenlegi állás szerint a tilalom nem lenne teljes – a Kongresszus előtt lévő szöveg kétéves moratóriumot vezetne be.

Szabályozási trendek a világ más részein

Valószínű, hogy a stablecoinok szabályozásának fő csapásvonalait az európai és amerikai jogi keretek fogják adni, ennek ellenére a törvényhozók a világ számos pontján igyekeznek a kriptopénzeket a jogrendszerükbe integrálni, meglehetősen eltérő megoldásokkal.

Az Egyesült Királyságban még csak a kriptoszabályozás tervezetén dolgoznak, amelynek első fázisa azonban csak a fiatpénz-fedezetű stablecoinokkal foglalkozik. Azok szabályozása előreláthatólag rugalmasabb lesz, mint az EU jogi megoldása. Szemben például az uniós előírással, miszerint a tagállamok területén csak az EU-ban bejegyzett vállalkozások kínálhatnak ilyen eszközöket, az Egyesült Királyságban csak azt kell elismertetni, hogy a stablecoin megfelel az országban bevezetendő előírásoknak.

Japánban már 2023-ban hatályba lépett az ország első digitálispénz-törvénye, mely meglehetősen szigorú: csak bankoknak és pénzügyi szolgáltatóknak engedélyezné a kibocsátást. A banki kibocsátású stablecoinokat pedig gyakorlatilag bankbetétnek tekinti, ennek megfelelően 10 millió jenig betétbiztosítás is védi az ügyfeleket.

Az Egyesült Arab Emirátusok szabályozása talán a legszélesebb körű: a 2023-ban életbe lépett előírások szerint a payment tokenek, azaz stablecoinok fedezetéül bármilyen fiatpénz vagy arany használható, a dirham-fedezetű coinokat pedig fizetőeszközként is lehet használni. Az egyéb pénznemhez kötött coinokkal azonban csak virtuális eszközöket lehet vásárolni. Az algoritmikus stablecoinokra itt nincs teljes tilalom, azonban a jegybank bármikor korlátozásokat vezethet be rájuk.

Szingapúrban a jegybank által kiadott szabályozás szerint a városállamban szingapúri dollár vagy bármely G10-es ország pénzneme által fedezett stablecoinokat lehet kibocsátani, és a kibocsátókra szigorú előírások vonatkoznak. A szabályoknak megfelelő kibocsátók viszont használhatják a „szingapúri jegybank által szabályozott stablecoin” megnevezést, amivel a felhasználók bizalmát és biztonságát szeretnék növelni.

Ezúttal is kamattartás az MNB-től

Ma sem változott a kamatszint. A várakozásoknak megfelelően ma sem változtak a kamatszintek, az alapkamat 6,50 százalékon, az overnight jegybanki betét 5,50 százalékon, míg az overnight fedezett hitel kamata 7,50 százalékon maradt.
2025. 07. 23. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak kedden az amerikai indexek

Vegyesen zártak kedden az amerikai indexek. Az S&P 500 csekély emelkedéssel újabb csúcsra kapaszkodott. A Nasdaq Composite 0,4%-kal feljebb került, míg a Dow Jones ugyanennyivel csökkent. A napokban leginkább a kereskedelmi háborúval kapcsolatos fejlemények és a vállalati gyorsjelentések mozgatják a piacokat.
2025. 07. 23. 10:00
Megosztás:

A 300 000 dolláros Bitcoin hamarabb megérkezhet, mint gondolnánk – ez a 3 altcoin kínálhatja a legnagyobb áttörő nyereséget

Az elmúlt hetekben a piac zöldbe borult, a Bitcoin dominanciája pedig magával húzta az altcoinokat a bikás lendületében.
2025. 07. 23. 09:00
Megosztás:

MÁV FLIRT mérföldkő: 300 millió megtett kilométer, 250 millió euró energiamegtakarítás, 2 millió tonnával kevesebb CO₂

A Stadler FLIRT 123 db egységből álló flottája meghaladta a 300 millió megtett kilométert a MÁV kötelékében. A még csak élettartama harmadánál járó flotta korszerű villamos vontatásának köszönhetően már most megtakarította saját beszerzési árának harmadát a MÁV számára. A 2007 óta forgalomban lévő járművek új sztenderdeket teremtettek a hazai vasúti közlekedésben, növelték az utasforgalmat, és eddig mintegy 2 millió tonnával csökkentették a közlekedésből származó szén-dioxid-kibocsátást.
2025. 07. 23. 08:00
Megosztás:

Stratégiai partnerség az IAI-jal a Spacecom adósságrendezésére

A 4iG Nyrt. és az Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) közösen kidolgozott javaslatot nyújtottak be az AMOS műholdrendszereket üzemeltető és fejlesztő, izraeli tőzsdén jegyzett Space-Communication Ltd. (SpaceCom) kötvényadósságának átfogó rendezésére. A vállalatok közös fellépésének célja a SpaceCom működőképességének és pénzügyi stabilitásának hosszú távú biztosítása.
2025. 07. 23. 07:00
Megosztás:

A valaha volt legnagyobb szuverén panda-kötvény kibocsátást hajtotta végre hazánk a kínai piacon

Magyarország a mai napon jelentős kereslet és kedvező árazás mellett bocsátott ki 3 és 5 éves futamidejű, kínai renminbiben denominált kötvény-sorozatot. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) szervezésében megvalósuló sikeres tranzakció keretében összesen 5 milliárd RMB értékben keltek el a magyar szuverén devizakötvények.
2025. 07. 23. 06:00
Megosztás:

A gyermekes háztartásokban népszerűbbek a streaming szolgáltatások

Lényegesen többet költenek a gyermekes családok hírközlési szolgáltatásokra, mint más háztartások – mutat rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2024-es felmérése. A többletköltség elsődleges oka, hogy a gyermeket nevelők jellemzően több ilyen szolgáltatást vesznek igénybe – streamingelni például a gyermektelen háztartások mindössze 18 százaléka szokott, míg a kettő vagy többgyermekesek körében ez az arány már 69 százalék.
2025. 07. 23. 05:00
Megosztás:

Csökkent a kötelező tartalékráta

A Monetáris Tanács a mai kamatdöntő ülésén sem változtatott az irányadó kamatokon. A jegybanki alapkamat továbbra is 6,50 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle szintén változatlan maradt – 5,50, illetve 7,50 százalékon. A döntés nem okozott meglepetést, megfelelt a széles körű elemzői konszenzusnak.
2025. 07. 23. 04:00
Megosztás:

Tényleg csak a jutalék érdekli az ingatlan ügynököket?

Az ingatlanközvetítés egy szakma, és mint minden szakmában, ebben is dolgoznak megbízható szakemberek, de olyanok is, akik csak rontják a szakma megítélését. Az utóbbiakkal kapcsolatba kerülő ügyfelek gyakran csalódottan vonják le a következtetést: „minden közvetítő egyforma, csak a jutalék érdekli őket”. De valóban így van?
2025. 07. 23. 03:00
Megosztás:

6 dolog, amit tudnod kell, ha figyelmen kívül hagyod a tartozásodat

Sokan próbálják elkerülni a szembenézést a tartozásaikkal. Halogatnak, nem veszik át a leveleket, nem reagálnak a bank vagy a követeléskezelő megkeresésére. Általában az adós már csak akkor kér segítséget, amikor a végrehajtás már elindult, és jelentős anyagi és jogi hátrányban van. dr. Nagy Rudolf ügyvéd írása.
2025. 07. 23. 02:00
Megosztás:

Súlyos nyugdíjtévedésben vannak a magyarok és ez sokba kerül

Egy új, országos felmérés szerint a magyar felnőttek túlnyomó többsége az időskori anyagi biztonságát fenyegető tévedésben van, ugyanis a valóságoshoz képest sokkal rosszabbnak gondolják az önkéntes nyugdíjpénztárak által elért hozamokat. Ez a tévhit azt is gátolhatja, hogy időben elkezdjék a rendszeres nyugdíjcélú takarékoskodást.
2025. 07. 23. 01:00
Megosztás:

A Binance lázba hozta a Toshi követőtáborát

A Toshi és a Binance.US interakciója az X közösségi hálón ismét felkeltette a kereskedők érdeklődését a projekt iránt. Ez volt az első alkalom, hogy a Binance.US nyilvánosan tudomásul vette a Toshi létezését, ami bőven elég volt ahhoz, hogy a Toshi közössége spekulációba kezdjen.
2025. 07. 23. 00:01
Megosztás:

Befejeződött az aratás Békés vármegyében

Befejeződött az aratás Békésben, a termésátlagok jóval elmaradnak az előző évekétől. A vihar a napraforgót, az aszály a kukoricát károsítja.
2025. 07. 22. 23:00
Megosztás:

Kijöttek az Otthon Start lakáshitel részletei

Megjelent hétfőn este a kormany.hu oldalon az Otthon Start hitelprogram jogszabálytervezete. Az alapfeltételek nem változtak: az állam 50 millió forintos, legfeljebb 3 százalékos, fix kamatozású kölcsönt biztosít legfeljebb 25 évre, de számos, eddig nyitott kérdésre ad választ a tervezet - írja közleményében a Bank360.
2025. 07. 22. 22:00
Megosztás:

Európa mentette meg a Coca-Cola második negyedévét

Az üdítőitalairól ismert vállalat az idei második negyedévben 12,54 milliárd dollár árbevételt ért el, ami 1%-kal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az egy részvényre jutó nyereség 87 cent lett.
2025. 07. 22. 21:00
Megosztás:

Milliárdos kiesést jelentenek a vámok a General Motors-nak

A General Motors az idei második negyedévben 47,1 milliárd dollár bevételt ért el, ami 1,8%-os visszaesés az előző év azonos időszakához képest. A nyereség 35%-kal, 1,9 milliárd dollárra csökkent. A gyenge teljesítmény ellenére a vállalatnak sikerült felülmúlnia az elemzői várakozásokat.
2025. 07. 22. 20:00
Megosztás:

Pesszimistábbá váltak az amerikai fogyasztók

A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe júniusban 5,4 ponttal romlott, és a májusi 98,4-ről 93,0-ra esett vissza.
2025. 07. 22. 19:00
Megosztás:

A világ legnagyobb vízerőműve épül Tibeten

Li Csiang kínai miniszterelnök 2025. július közepén ünnepélyesen bejelentette, hogy Kína megkezdi a világ eddigi legnagyobb vízerőművének építését Tibetben, a Yarlung Tsangpo folyón. A projekt hivatalos engedélyét még 2024 decemberében kapta meg, de a kivitelezés konkrét elindítására csak most került sor. A beruházás célja, hogy Kína újabb lépést tegyen a karbonsemleges gazdaság felé, valamint megerősítse stratégiai pozícióját a megújuló energiaforrások piacán.
2025. 07. 22. 18:00
Megosztás:

Lazítanának az amerikai bankok szabályozásán

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter hétfőn mélyrehatóbb reformokat szorgalmazott az általa elavultnak nevezett pénzügyi szabályozási rendszerben.
2025. 07. 22. 17:00
Megosztás:

Trump nagyszabású törvénye miatt bedől az USA?

Donald Trump elnök nemrégiben elfogadott adó- és kiadási törvénye tíz év alatt 3400 milliárd dollárral növeli az Egyesült Államok költségvetési hiányát, és több millió embert hagy egészségügyi ellátás nélkül – derül ki a független Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) új becsléséből.
2025. 07. 22. 16:00
Megosztás: