Stabilcoinok és azok szabályozása - összefoglaló elemzés

Bár a stablecoinok (pl. USDT, USDC, DAI stb.) jogi kereteinek kialakítása még gyerekcipőben jár, világszerte számos szabályozó már megtette az első lépéseket. A szabályozások jelenleg még régiónként hatalmas eltéréseket mutatnak, de az előremutató megoldások létfontosságúak abban, hogy meghatározzák egy nyitottabb globális pénzügyi rendszer kereteit. Cikkünkben áttekintjük a stablecoinok típusait, és a legfontosabb szabályozási trendeket.

Stabilcoinok és azok szabályozása - összefoglaló elemzés

A stabilcoin angolul: stablecoin megjelenése forradalmat indított a pénzügyi technológiák terén, ez ugyanis az egyik leggyakorlatibb alkalmazása a blokklánc-technológiának. A stablecoinok hagyományos fedezethez, azaz különböző pénznemekhez vagy egyéb eszközökhöz vannak kötve. Emiatt az értékük stabil, és világszerte egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert, hiszen a blokklánc hatékonyságát és átláthatóságát ötvözik a stabilitás előnyeivel.

Alapvetően a stablecoinok három fő típusát különböztetjük meg:

- a fiat-pénzhez kötött,

- az eszközökhöz kötött, és

- az algoritmikus stablecoinokat.

Fiat pénzhez kötött stabilcoinok

Közülük ma a fiat-pénzhez kötött stablecoinok a legelterjedtebbek és legszélesebb körben szabályozottak – ezek fedezetéül központi bankok vagy más állami hatóságok által kibocsátott és deklarált törvényes fizetőeszközök szolgálnak.

fiat pénzhez kötött stabilcoinok USDT USDC

Eszközfedezetes stabilcoinok

Az eszközfedezetű stablecoinok mögött vagy hagyományos pénzügyi eszközök vagy egyéb olyan kriptoeszközök állnak, mint például a Bitcoin vagy az Ether. Ide tartozik például a DAI, melyet eleinte Etherhez kötöttek, de később diverzifikálták a coin mögötti fedezetet, bevonva a körbe állampapírokat is. Az eszközfedezetű stablecoinok állami szabályozása jóval kevésbé széleskörű, mint a pénzhez kötött coinoké.

Algoritmushoz kötött stabilcoinok

A harmadik fő típus az úgynevezett algoritmikus stablecoin, amely mára már szinte teljesen kikopott a piacról. Az algoritmikus konstrukcióknál a coin értéke mögött általában nincs fedezet, a stabilitást elvileg a kereslet-kínálat automatikus szabályozásával érik el – ha a coin értéke nő, az algoritmus több coint generál, ellenkező esetben pedig csökkenti a kínálatot, hogy az érték azonos maradjon. A szabályozók ezt a fajta coint nézik a legkevésbé jó szemmel: az EU MiCA szabályozása és egy amerikai törvényjavaslat konkrétan tiltja is őket.

Szabályozás az Európai Unióban

A világon jelenleg a legátfogóbb stablecoin-szabályozás az Európai Parlament és a Tanács 2023/1114-es, a kriptoeszközök piacairól szóló rendelete (MiCA), amely egységes jogi keretrendszerét adja a kriptoeszközök, köztük a stablecoinok kibocsátásának és működtetésének az Unió összes tagállamában.

stabilcoin USDT

A MiCA két csoportra osztja a stablecoinokat:

- eszközalapú (ART) és

- elektronikuspénz-tokenekre (EMT).

A szabályozás szerint EMT-t csakis hitelintézetek vagy engedélyezett elektronikuspénz-kibocsátó intézmények hozhatnak létre, az eszközalapú tokeneket pedig többféle eszközzel kell fedezni. A rendelet szigorú előírásokat tartalmaz a kockázatkezelésről és az eszköztartalékokról.

Bár a kriptoeszközök szabályozása adta jogbiztonság növelheti a bizalmat a stablecoinok iránt, és elősegítheti a befektetések növekedését, a rendelet kritikusai szerint azért vannak problémák vele. A rendelet külön kiemeli, hogy a hatálya nem terjed ki a teljességgel decentralizált kriptoeszközökre.

A DeFi protokollra épülő eszközökkkel szemben azonban - bár centralizált front-enddel és közvetítőkkel működnek - ugyanolyan engedélyezési és KYC (Know Your Customer, „Ismerd meg az ügyfeled”) azonosítási elvárásokat támaszt a jogszabály, mint a hagyományos pénzügyi szolgáltatók esetében. Ez a szigor sok DeFi protokollt kilökhet a piacról, vagy hibrid működésre kényszerítheti őket.

A rendelet egésze ugyan csak 2024 decemberében lép hatályba, hatása azonban már érezhető a kriptopiacokon: az Uphold platformon például már nem lehet a DeFi protokollal működő DAI stablecoinokkal kereskedni, és a Binance is szabályozott és szabályozatlan kategóriákra osztotta az eszközöket aszerint, hogy megfelelnek-e a MiCA-nak.

Egyesült Államok: politikai konszenzus a szabályozás szükségességéről

Bár jelenleg nincs kimondottan kriptoeszközökre vonatkozó szabályozás az Egyesült Államokban, a pénzügyi piacokra vonatkozó törvények attól még érvényesülnek: az átfogó uniós rendelettel szemben eddig a szabályozó szervek jogértelmezése adta meg a kriptók jogi kereteit. mivel azonban z országban azonban egyre nagyobb a stablecoinok piaca, és a legtöbb stablecoin fedezete a dollár, így nem csoda, hogy az amerikai Kongresszusban kétpárti megegyezés van arról, hogy az ilyen kriptoeszközök szabályozása elengedhetetlen.

A Lummis-Gillibrand Stablecoin törvényjavaslat fő célja, hogy a stablecoinokat integrálja a létező bankrendszerbe, megőrizve annak dualitását, és 10 milliárd dolláros határig engedélyezi a nem banki stablelcoin vállalkozások számára a kibocsátást. A tervezet tisztázná a tőzsdefelügyelet, azaz a SEC és a határidős kereskedelmet felügyelő CFTC szerepét is a piacon – az új rendszer a meglévő szabályozási alapokra épülne, és már létező hatóságokra ruházna a kriptokereskedelmet felügyelő hatásköröket.

Kritikusai persze ennek a tervezetnek is vannak. A Coin Center érdekvédelmi csoport szerint például az algoritmikus coinok tilalma visszavetné az innovációt, bár a jelenlegi állás szerint a tilalom nem lenne teljes – a Kongresszus előtt lévő szöveg kétéves moratóriumot vezetne be.

Szabályozási trendek a világ más részein

Valószínű, hogy a stablecoinok szabályozásának fő csapásvonalait az európai és amerikai jogi keretek fogják adni, ennek ellenére a törvényhozók a világ számos pontján igyekeznek a kriptopénzeket a jogrendszerükbe integrálni, meglehetősen eltérő megoldásokkal.

Az Egyesült Királyságban még csak a kriptoszabályozás tervezetén dolgoznak, amelynek első fázisa azonban csak a fiatpénz-fedezetű stablecoinokkal foglalkozik. Azok szabályozása előreláthatólag rugalmasabb lesz, mint az EU jogi megoldása. Szemben például az uniós előírással, miszerint a tagállamok területén csak az EU-ban bejegyzett vállalkozások kínálhatnak ilyen eszközöket, az Egyesült Királyságban csak azt kell elismertetni, hogy a stablecoin megfelel az országban bevezetendő előírásoknak.

Japánban már 2023-ban hatályba lépett az ország első digitálispénz-törvénye, mely meglehetősen szigorú: csak bankoknak és pénzügyi szolgáltatóknak engedélyezné a kibocsátást. A banki kibocsátású stablecoinokat pedig gyakorlatilag bankbetétnek tekinti, ennek megfelelően 10 millió jenig betétbiztosítás is védi az ügyfeleket.

Az Egyesült Arab Emirátusok szabályozása talán a legszélesebb körű: a 2023-ban életbe lépett előírások szerint a payment tokenek, azaz stablecoinok fedezetéül bármilyen fiatpénz vagy arany használható, a dirham-fedezetű coinokat pedig fizetőeszközként is lehet használni. Az egyéb pénznemhez kötött coinokkal azonban csak virtuális eszközöket lehet vásárolni. Az algoritmikus stablecoinokra itt nincs teljes tilalom, azonban a jegybank bármikor korlátozásokat vezethet be rájuk.

Szingapúrban a jegybank által kiadott szabályozás szerint a városállamban szingapúri dollár vagy bármely G10-es ország pénzneme által fedezett stablecoinokat lehet kibocsátani, és a kibocsátókra szigorú előírások vonatkoznak. A szabályoknak megfelelő kibocsátók viszont használhatják a „szingapúri jegybank által szabályozott stablecoin” megnevezést, amivel a felhasználók bizalmát és biztonságát szeretnék növelni.

Huawei: 28%-os profitcsökkenés 2024-ben

A Huawei Technologies kínai távközlési berendezésgyártó adózott eredménye 62,574 milliárd jüan (8,6 milliárd dollár) volt tavaly, 28 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. A cég bevétele 22,4 százalékkal, 862,072 milliárd jüanra nőtt - tette közzé a cég hétfőn a honlapján.
2025. 03. 31. 22:30
Megosztás:

Behúzhatta a féket az amerikai gazdaság

A politikai bizonytalanság és a Trump-féle vámok stagflációs kilátásokat teremtenek az amerikai gazdaság számára - olvasható a CNBC legújabb jelentésében.
2025. 03. 31. 21:30
Megosztás:

Belgium elutasítja az USA beavatkozását cégei sokszínűségi politikájába

A belga kormány elutasítja az Egyesült Államok beavatkozását a belga és európai vállalatok sokszínűségi politikájába - jelentette a Belga nevű belga hírügynökség hétfőn.
2025. 03. 31. 21:00
Megosztás:

Az Év Magyar Autója 2025 díjat a Cupra Terramara nyerte

Az Év Magyar Autója 2025 díjat a Cupra Terramar, a Közönségdíjat a Suzuki Vitara nyerte - közölte az Autós Nagykoalíció (ANK) hétfőn az MTI-vel.
2025. 03. 31. 20:30
Megosztás:

Általános sztrájk bénítja Belgiumot

Belgiumban hétfőn szinte megbénult az élet az idei harmadik általános sztrájk miatt; a munkabeszüntetésben számos ágazat dolgozói vesznek részt, ami komoly fennakadásokat okoz a közlekedésben, a termelésben és a közszolgáltatásokban.
2025. 03. 31. 20:00
Megosztás:

Nagy Márton: az idei a gazdasági áttörés éve

Az idei a gazdasági áttörés éve, 2025 második felében már 3 százalék feletti növekedés, a következő években pedig a GDP dinamikus bővülése várható - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.
2025. 03. 31. 19:00
Megosztás:

USA telekom: ígéretes lehetőségek

Az USA-ban az üvegszálas optikai technológiával kapcsolatos hangulat megváltozása számos kisebb vállalat számára fellendülést hozott, és a Fidelity szerint az M&A-aktivitást is fellendítheti.
2025. 03. 31. 18:30
Megosztás:

4 milliárdosok klubjában köthet ki idén a hajóutak foglalását digitalizáló magyar startup

A CLICKnCRUISE tőkét vont be angyalbefektetőktől, köztük Szigetvári Józseftől, a Szallas Group korábbi vezérigazgatójától, amelynek eredményeként a cég értéke eléri az 1,3 milliárd forintot. A hajóút-foglalási platform gyors növekedést mutat: 2024-ben az utasok száma két és félszeresére nőtt, akik eddig több mint 2 milliárd forint értékben foglaltak utakat, és a cég 2025-re már 4 milliárdos tranzakciós értéket vár.
2025. 03. 31. 17:30
Megosztás:

ALTEO részvénypiaci hírek

Az ALTEO április 28-án 10 órakor tartja közgyűlését a Bank Center toronyban. A napirenden a szokásos dolgok mellett a vezérigazgató, Chikán Attila László újbóli igazgatósági taggá választása és az új részvények kibocsátásával kapcsolatos határozatai javaslatok (elsőbbség kizárása, új részvényes kijelölése az igazgatóság által) szerepelnek. Az osztalékról egyelőre nincs hír.
2025. 03. 31. 17:00
Megosztás:

Tőzsdezuhanások: a vámok okozzák a kalamajkát

Az egész világ részvénypiacait megrázza az április 2-től érvényes új amerikai vámok megjelenése.
2025. 03. 31. 16:30
Megosztás:

Úton felfelé a forint?

A magyar forint zuhanórepülésbe kezdett, miután a jegybank tavaly szeptemberben csökkentette a kamatlábakat, majd Donald Trump novemberi megválasztása az Egyesült Államok elnökévé tovább súlyosbította a lejtmenetet. Ennek oka, hogy az importvámok kilátásba helyezése miatt „mivel a magyar gazdaság rendkívül nyitott és szorosan kapcsolódik az európai autóiparhoz, a forint ismét nyomás alá kerülhet” – fogalmazott Roger Mark, a Ninety One elemzője.
2025. 03. 31. 16:00
Megosztás:

Emelkedett a Raiffeisen Bank nyeresége 2024-ben

A Raiffeisen Bank Zrt. 115,9 milliárd forint konszolidált adózás utáni eredménnyel zárta a tavalyi évet, amely 12,3 százalékkal haladja meg a 2023. évit - jelentette a pénzintézet a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2025. 03. 31. 15:30
Megosztás:

Czomba Sándor: januárban folytatódott a bérek dinamikus emelkedése, a bruttó átlagkereset 10,4%-kal 668 ezer forintra nőtt hazánkban

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2025 januárjában a bruttó átlagkereset 668.100 forintra emelkedett.
2025. 03. 31. 15:00
Megosztás:

Gazdasági fellendülést jeleznek a kínai BMI adatok

Kína hivatalos feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe márciusban a várakozásoknak megfelelően 50,5 pontra emelkedett az előző havi 50,2-ről.
2025. 03. 31. 14:30
Megosztás:

Várt alatti inflációs adatok érkeztek Európából

Pénteken megjelentek az első európai inflációs adatok márciusra vonatkozóan.
2025. 03. 31. 14:00
Megosztás:

Trump nem lacafacázik: kemény üzenetet küldött a vámokkal kapcsolatban

Donald Trump kijelentette, hogy a tervek nem változtak, és minden országgal szemben érkeznek a kölcsönös vámok április 2-tól.
2025. 03. 31. 13:30
Megosztás:

Hány éves autóval jár az átlagmagyar?

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu eddigi 2025-ös adatai alapján ismét növekedett a használt autók átlagéletkora tavalyhoz képest. A növekedés mértéke azonban lassult, ami pozitív fejlemény, főleg, hogy közben a használt autók iránti kereslet folyamatosan nő.
2025. 03. 31. 13:00
Megosztás:

Brit–amerikai egyetértés: fenn kell tartani a nyomást Oroszországon

Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök egyetértett abban vasárnapi egyeztetésén, hogy fenn kell tartani az Oroszországra gyakorolt nyomást Ukrajna ügyében.
2025. 03. 31. 12:30
Megosztás:

A vállalatok miatt kell fenntartani a bankfióki pénztárakat

Az elmúlt év végén a banki ATM-ekből felvett összeg 40 százalékára rúgott már az ügyfelek által befizetett összeg. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu szakértője szerint hiába csökkentik a modern ATM-ek a bankok készpénzlogisztikai költségeit, az átlagos készülékek duplájába kerülő befizetős ATM-eket csak forgalmas helyeken érdemes telepíteni. A bankfiókok pénztárai egyre inkább a vállalati készpénzforgalom színterei lesznek.
2025. 03. 31. 12:00
Megosztás:

Januárban 668 ezer forint volt a bruttó átlagkereset, 10,4%-os növekedéssel

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 668 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 459 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 10,4, a nettó átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 4,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 03. 31. 11:30
Megosztás: