Stépán Gábor gépészmérnök kapta az idei Bolyai-díjat

Idén tizenkettedik alkalommal adták át a tudományos életben betöltött meghatározó szerep elismeréséért járó Bolyai-díjat, amelyet Stépán Gábor Széchenyi-díjas gépészmérnök, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehetett át a mindenkori köztársasági elnök elnökletével működő független díjbizottság egyhangú döntése alapján. A Bolyai-díjat Novák Katalin köztársasági elnök adta át a Magyar Tudományos Akadémián június 15-én.

Stépán Gábor gépészmérnök kapta az idei Bolyai-díjat

Szakterületének kiválósága, Stépán Gábor gépészmérnök kapta idén a 2000 óta minden második évben átadott Bolyai-díjat és az ezzel járó 100 ezer euró pénzdíjazást. A „magyar Nobel-díjként” is emlegetett elismeréssel kitüntetett kutató összesen csaknem 700 tudományos és felsőoktatási közleményt jegyez, több mint 500 közleménye jelent meg külföldön, számos monográfia és szakkönyv köthető a nevéhez. A független díjbizottság tanácskozása alapján kiválasztott díjazott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem alkalmazott mechanika professzora, az Academia Europaea és az Észt Tudományos Akadémia akadémikusa. Stépán Gábor tudományos munkássága nemzetközi tanulmányútjai mellett egész életében a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemhez kötődött, pályája során azon dolgozott, hogy a felhalmozott elméleti tudást gyakorlatban használható tudássá váltsa.

Stépán Gábor 1994 óta a műszaki tudományok doktora, szakterülete a dinamika, szerszámgépek rezgései, erőszabályozás robotokon, járműkerekek nemlineáris rezgései, emberi és robot egyensúlyozás, bifurkáció elmélet és káosz. Többek között tagja a Bolyai János Matematikai Társulatnak, a Magyar Mérnökakadémiának, az International Union of Theoretical and Applied Mechanics és az EuroMech vezetőségének. 1988-ban megkapta az MTA Fiatal Kutatói Díját, 2001-ben mestertanár címet szerzett, 2006-ban Simonyi Károly mérnöki díjjal tüntették ki, 2011-ben Széchenyi-díjat, 2012-ben Szilárd Leó-díjat, 2023-ban Jedlik Ányos-díjat kapott. Amerikai és kínai szakmai díjak mellett az egyetemi hallgatóitól számos esetben kapta meg a legkiválóbb oktatóknak járó díjat. Feltalálóként egyetemi kollégáival 9 hazai szabadalmi és egy használatiminta-oltalmi bejelentésben jegyzik, több bejegyzett európai szabadalma is van.

A Bolyai-díj Magyarország legrangosabb, magánszemélyek által alapított tudományos díja, amelyet olyan, a tudományos életben külföldi mércével is kiemelkedő eredményeket elérő személyek kaphatnak meg, akik kutatási eredményeikkel hozzájárulnak Magyarország társadalmi és gazdasági fejlődéséhez.  Az alapítók célja a kezdetektől az, hogy a díjjal felhívják a figyelmet a tudomány kiemelt szerepére és elérjék, hogy az emberek értékrendjében méltó helyre emeljék a tudást, a tudományt és a tudóst, biztosítva az őket megillető társadalmi elismertséget. 2023-ban a Bolyai-új partnere a MOL - Új Európa Alapítvány, a MOL és a Magyar Állam közfeladatokat ellátó vagyonkezelő alapítványa.

Dr. Perczel András szerkezeti kémikus professzor, a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke a díj kapcsán elmondta: „A Bolyai-díj alapításával célunk nemcsak az volt, hogy a tudományos életért és a fejlődésért példaértékű munkát végzők eredményeit elismerjük, hanem az is, hogy a szélesebb közönség is megismerje ezeket az eredményeket. Stépán Gábor hazai és nemzetközi munkásságával és érdemeivel kétségtelenül méltó nagykövete lesz a magyar tudománynak.”

Az első Bolyai-díjat a Magyar Tudományos Akadémia jelenlegi elnöke, Dr. Freund Tamás neurobiológus kapta, majd a sorban követte Dr. Roska Tamás, informatikus, Dr. Bor Zsolt fizikus, Dr. Lovász László matematikus, Dr. Ritoók Zsigmond ókorkutató, Dr. Perczel András szerkezeti kémikus (a Bolyai-díj kuratórium jelenlegi elnöke), Nusser Zoltán, neurobiológus, Pál Csaba biológus, É. Kiss Katalin nyelvész, Barabási-Albert László fizikus, hálózatkutató, a legutóbbi Bolyai-díjat pedig 2021-ben Karikó Katalin kutatóbiológus kapta. A tudományos elismerés kezdetben 50 ezer, 2009 óta pedig 100 ezer euró jutalommal is jár.

További információ a díjról és az eddigi díjazottakról: http://bolyaidij.hu/

A MOL-Új Európa Alapítvány a közfeladatai, illetve közérdekű céljainak hatékony megvalósítása során kiemelten fontosnak tartja tehetséges gyermekek, fiatalok tehetséggondozási tevékenységeinek támogatását. Szociális, illetve karitatív segítő tevékenységek, különösen a tartósan, súlyosan beteg, ápolásra szoruló gyermekek, fiatalok, valamint közösségeik támogatását, továbbá a fenntarthatósági és kulturális projektek megvalósítását is. További információ: https://molujeuropaalapitvany.hu/

Adójogszabályok változása 2025-2026: mit tehet egy vállalkozás a hibák elkerüléséért?

A jogszabályi környezet folyamatos változása és annak nyomonkövetése állandó kihívást jelent a vállalkozások és azok döntéshozói számára.
2026. 03. 12. 12:30
Megosztás:

Binance kontra Wall Street Journal: jogi csatába kezdett a kriptotőzsde

Ritka és nagy horderejű lépésre szánta el magát a Binance: rágalmazási pert indított a Wall Street Journal ellen egy februári cikk miatt, amely szerint a platformon keresztül jelentős összegű kriptó áramolhatott iráni szankciós entitásokhoz. A világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje szerint a beszámoló pontatlan állításokat tartalmazott, amelyek komoly reputációs és üzleti károkat okoztak.
2026. 03. 12. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett piaci hozamok, erősödött a dollár, vegyesen teljesítettek a régiós devizák, a forint gyengült

Bár az amerikai inflációs és maginflációs adatok a várakozásoknak megfelelően alakultak, de a növekvő közel-keleti feszültség és az emelkedő olajárak miatt újból erősödtek az inflációs és kamatemelési várakozások – különösen, hogy Christine Lagarde, az EKB elnöke elmondta: mindent megtesznek azért, hogy az emelkedő olajárak dacára féken tartsák az inflációt.
2026. 03. 12. 11:30
Megosztás:

Multichain irányba fordul a Pump.fun? Új jelek utalnak a terjeszkedésre

Egyre több jel mutat arra, hogy a Pump.fun kiléphet a kizárólagos Solana-ökoszisztémából. A platform több új aldomaint regisztrált különböző blokkláncokhoz, miközben profiljából eltűnt a „Solana” megnevezés. Bár ez még nem jelent hivatalos multichain indulást, a háttérben zajló technikai előkészítés arra utal, hogy a projekt komolyan vizsgálja a többhálózatos terjeszkedést.
2026. 03. 12. 11:00
Megosztás:

Virtuális feltöltőkártyák online fizetésekhez Magyarországon

Ha Magyarországon élsz, és külföldi webshopokban, hirdetésekért vagy előfizetésekért akarsz fizetni, biztosan ismerős a para a helyi bankkártyákkal. De van megoldás – a virtuális prepaid kártyák. Ezek olyan eldobható vagy többször használatos digitális kártyák, amiket online hozol létre, és te magad töltesz fel. Az bennük a legkirályabb, hogy csomót közülük kriptóval is fel lehet tölteni. Hadd meséljek néhány bevált szolgáltatásról.
2026. 03. 12. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a tengerentúli indexek, a vártnak megfelelően alakult a februári infláció az USA-ban; meredeken emelkedtek az Oracle részvényei

A tengerentúli részvénypiacok tegnap vegyesen zártak, miközben a befektetők továbbra is az USA–Irán háború fejleményeire és az olajpiaci mozgásokra figyeltek.
2026. 03. 12. 10:00
Megosztás:

Estek tegnap az európai indexek, a továbbra is bizonytalan közel-keleti helyzet közepette az IEA stratégiai készleteinek felszabadításáról döntött

Az európai részvénypiacok csökkentek tegnap, a Stoxx 600 index 0,8%-ot esett, mivel a befektetők a Közel-Keleten zajló katonai műveletek fokozódását követték.
2026. 03. 12. 09:30
Megosztás:

Aave-alapító: radikális DAO-reformra van szükség – repedezik a decentralizált irányítás

Az Aave alapítója szerint a jelenlegi DAO-irányítás túl lassú, túl politikai és túl centralizált lett. Stani Kulechov most nyíltan reformot sürget: a napi döntéseket szakértői csapatokra bízná, miközben a tokenbirtokosok csak a legfontosabb stratégiai kérdésekben szavaznának. A vita nem véletlenül robbant ki – az elmúlt évben az Aave ökoszisztémáját belső konfliktusok, kilépő fejlesztők és vitatott finanszírozási javaslatok rázták meg.
2026. 03. 12. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 12. 08:30
Megosztás:

Átadták a magyar sajtó napja alkalmából a közmédia díjait

A magyar sajtó ünnepén átadott díj köszönet és elismerés azért a munkáért, amit a közmédia munkatársai végeznek a hiteles tájékoztatás, a magyar kultúra, az anyanyelv, a család védelmében, a sport vagy az igényes szórakoztatás érdekében - jelentette ki a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, a közmédiának a magyar sajtó napja alkalmából rendezett díjátadó ünnepségén szerdán Budapesten.
2026. 03. 12. 08:00
Megosztás:

Nőtt az ANY Biztonsági Nyomda árbevétele és eredménye tavaly

Az ANY Biztonsági Nyomda nettó árbevétele 71,85 milliárd forint volt 2025-ben, 1,9 százalékkal több, mint az előző évben, nettó eredménye pedig 7,6 százalékos emelkedéssel 8,5 milliárd forintra nőtt - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 03. 12. 07:30
Megosztás:

Az EP lépéseket sürget a nemek közötti bér- és nyugdíjszakadék felszámolására

Az Európai Parlament szerint a fiatalabb nők egyre inkább felülmúlják a fiatalabb férfiakat az iskolázottság terén, de általában alacsonyabb fizetést kapnak és alulértékeltek, ezért lépéseket sürget a nemek közötti bér- és nyugdíjszakadék felszámolására - közölte az uniós parlament szerdán.
2026. 03. 12. 07:00
Megosztás:

Fidelity: Az olajpiacok az árkockázat és az árzavar között ingadoznak

Az olajárak az elmúlt napokban jelentős ingadozást mutattak, mivel az iráni konfliktus okozta zavarok kezdetben korlátozták a kínálatot és szűkítették a fizikai piacokat, majd enyhültek, miután jelek mutattak arra, hogy a feszültségek fordulópontjához közelednek. A Fidelity megvizsgálta, mi áll a legújabb mozgások hátterében, és mérlegeli azok következményeit az energetikai vállalatokra és a tágabb piacra nézve.
2026. 03. 12. 06:30
Megosztás:

Mérsékelt és kiegyensúlyozottabb működés felé tart a lakáspiac 2026-ban

A hektikusnak mondható tavalyi évhez képest 2026-ban a magyar lakáspiac nyugodtabb, egyenletesebb piaci működést hozhat, ami a lassuló áremelkedésben, a kínálat bővülésében és az ingatlanpiac túlárazottságának csökkenésében is megmutatkozhat – hangzott el az OTP Csoport éves ingatlanpiaci sajtótájékoztatóján, ahol a szakértőik ismertették, milyen főbb tényezők alakítják jelenleg a lakáspiaci folyamatokat. A szakértők szerint jelenleg leginkább saját célra, családi házat keresnek a vevők, de az új ingatlanfejlesztések is hatással lesznek a 2026-os ingatlanpiacra.
2026. 03. 12. 06:00
Megosztás:

Európában 47 millió bevándorló van, de integráció nincs

Európában 47 millió bevándorló van, évente újabb 4 millió érkezik, de az integrációjukkal nem törődik senki - mondta Alp Mehmet, a Migration Watch UK elnöke az M1 aktuális csatornán szerdán.
2026. 03. 12. 05:30
Megosztás:

Automatizáció és költségelőny: stratégiai csomóponttá válhat régiónk az európai logisztikában

Versenyképes költségszint, fejlett infrastruktúra és terjedő automatizáció: mindezek együtt teremthetnek olyan környezetet, amely hosszú távon is vonzóvá teszi Kelet-Közép-Európát az ipari és logisztikai beruházások számára – állapították meg az iO Partners régiós ügyfélrendezvényén. A szakértők szerint Magyarország – földrajzi helyzetének és ipari bázisának köszönhetően – tovább erősítheti szerepét a régió egyik kulcsfontosságú elosztóközpontjaként.
2026. 03. 12. 05:00
Megosztás:

Adókedvezmények, felújítások és kevesebb bürokrácia a lakhatási válság ellen

Kedden az Európai Parlament elfogadta az uniós lakhatási válságra vonatkozó ajánlásait, amelyek megoldásokat javasolnak a tisztességes, fenntartható és megfizethető lakhatásra.
2026. 03. 12. 04:30
Megosztás:

Az albérletpiac visszacsábítaná a bérlőket: Budapesten ismét mínuszban a lakbérek

A hazai albérletpiacon a bérleti díjak alakulása most a bérlőknek a kedvez. A KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint februárban ugyanis országosan 0,6 százalékkal nőttek a bérleti díjak januárhoz képest, Budapesten viszont 0,1 százalékos volt a visszaesés, így mindkét adat stagnálásközeli értéknek tekinthető. Az egy évvel korábbihoz képest a fővárosi és az országos piac is 5,4 százalékos emelkedést könyvelhetett el. A februári változások a bérleti díjemelkedés további fékeződésére utalnak, hiszen januárban még országosan és Budapesten is 1,6, illetve 1,3 százalékos havi drágulást tapasztalhattak a bérlők és bérbeadók.
2026. 03. 12. 04:00
Megosztás:

A tehéntartók panasza eljutott a kormányhoz

A piaci nehézségek közepette felértékelődik a tudatos vásárlás, a tejtermelés túlélése múlhat most azon, hogy minél többen válasszák a magyar tejtermékeket - mondta szerdai videóüzenetében az agrárminiszter.
2026. 03. 12. 03:30
Megosztás:

Friss kutatás: Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások

A Varsovia Egyetem 2026-os kutatása szerint Magyarországon az érettségizett átlagkeresethez képest egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan nagyjából 200.000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) pedig már 450.000 forintos (közel 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet. A számítások alapján ez éves szinten – a végzettségi szinttől függően – megközelítőleg 2,8-6,8 millió forintos bérkülönbséget is jelenthet. Noll-Batek Frigyes, a Varsovia Üzleti és Alkalmazott Tudományok Egyetemének prorektora azt mondta: egy önköltséges alapképzés ára akár alig több mint egy év alatt visszahozható, mesterszinten pedig ennél is gyorsabban megtérülhet. A felmérés szerint a felsőfokú végzettség a bérek mellett a karrierlehetőségekre és a rugalmas munkavégzés esélyére is hatással van.
2026. 03. 12. 03:00
Megosztás: