Szakmai nagyágyúval erősít a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. – Pulai György a társaság új üzleti vezérigazgató-helyettese

Új vezérigazgató-helyettes csatlakozik a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-hez: a pénzügyi intézmény vezetésében ezentúl Pulai György is részt vesz, aki az elmúlt 12 évben a Magyar Nemzeti Bank hitelösztönzési tevékenységét irányította. Az új vezetői struktúrával a Garantiqa a jövőben is hatékonyan fogja tudni támogatni a hazai mikro- és kisvállalkozások forráshoz jutását.

Szakmai nagyágyúval erősít a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. – Pulai György a társaság új üzleti vezérigazgató-helyettese

Pulai György 2004-ben kezdte pályafutását a jegybankban, ahol 2013-tól a Hitelösztönzési terület vezetőjeként dolgozott, 2020-tól pedig már igazgatósági szinten irányította a szakterületet. Munkájához kötődik a Növekedési Hitelprogram (NHP) elindítása és működtetése, amely a 2008-as válság utáni években újra életet vitt a hazai vállalati hitelpiacra.

„A Garantiqa az elmúlt években hasonló áttörést ért el, mint annak idején az NHP: mára már minden második hazai kkv-hitel mögött ott van a kezességvállalásunk. Ez több tízezer olyan vállalkozásnak adott elérhető, biztonságos forrást a nehéz időkben, amelyek önállóan nem tudtak volna banki hitelhez jutni.” – hangsúlyozta Szabó István Attila, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A számok önmagukért beszélnek: a társaság kezességvállalási portfóliója 2025. június végére 2 595 milliárd forintra nőtt, amely 3 360 milliárd forintnyi vállalkozói hitel mögött nyújt védelmet ez jól tükrözi a Garantiqa anticiklikus szerepvállalását. A prudens kockázatkezelést jelzi, hogy a beváltott garanciák aránya tavaly közel 40 százalékkal alatta maradt az üzleti terveknek, sőt, a 2023-as szintnél is csaknem 30 százalékkal alacsonyabb volt. Az új kezességvállalásokhoz képest mindössze 4,2 százalékot, az állományhoz mérten pedig csupán 1,6 százalékot tettek ki a beváltások. 

„A Garantiqa hosszú évek óta a hazai kkv finanszírozás meghatározó szereplője. Nagy megtiszteltetés és öröm számomra, hogy csatlakozhatok a csapathoz és együtt dolgozhatunk tovább a hazai kisvállalkozások támogatásán.” – mondta Pulai György a kinevezése kapcsán.

Az új vezérigazgató-helyettes érkezésével a Garantiqa célja, hogy az utóbbi években jelentősen megnövekedett állomány mellett is hatékonyan segítse a banki partnereket és a vállalkozásokat. „Pulai György érkezésével a Garantiqa új lendületet kaphat a termékfejlesztésben, amit azért tartunk fontosnak, hogy a jövőben is gyorsan és rugalmasan tudjunk reagálni az aktuális hitelpiaci kihívásokra, támogatva a kkv-k forráshoz jutását.” – emelte ki Szabó István Attila.

A jövő egyik kiemelt területe az InvestEU garanciaprogram, amelynek keretében a Garantiqa 2028-ig 1 milliárd euró összegben vállalhat új kezességet az Európai Unió viszontgaranciájával. Ez mintegy 600 milliárd forintnyi kedvező kondíciójú kkv-hitel kihelyezését teszi lehetővé. Ezzel a társaság jó eséllyel továbbra is megőrizheti vezető helyét az európai garanciaszervezetek mezőnyében: Magyarországon ugyanis a garanciák a GDP 4,4 százalékát fedik le – ez négyszerese az uniós átlagnak. 

Az új vezető érkezésével némileg átalakul a Garantiqa irányítása: a korábbi üzleti vezérigazgató-helyettes, Dr. Nagy Róbert kockázatkezelési vezérigazgató-helyettesként folytatja tovább munkáját.


Lassuló áremelkedés mellett élénkülő építések és rekordközeli hitelezés jellemezheti a lakáspiacot 2026-ban

A 2025-ös kiugró növekedést követően 2026-ban a magyar lakáspiac fokozatos normalizálódása várható. Miközben az új lakások átadása és a lakáscélú hitelezés látványosan bővül, az árak emelkedési üteme mérséklődik, a tranzakciószám pedig elmaradhat a tavalyi rekordközeli szinttől. Az MBH Elemzési Centrum második negyedéves Lakáspiaci Kitekintő elemzése szerint idén országosan 8-13 százalékos lakásár-emelkedés, 118-125 ezer adásvétel és 2 700 milliárd forintot meghaladó új lakáscélú hitelkihelyezés várható.
2026. 08. 18. 03:00
Megosztás:

Szülői nyugdíj: mennyi pénzt lehet így kapni?

Kevesen tudják, hogy egy biztosított vagy nyugdíjas személy halála után nemcsak az özvegy és a gyermek részesülhet hozzátartozói nyugellátásban. Meghatározott feltételek teljesülése esetén az elhunyt szülője, nagyszülője, sőt nevelőszülője is jogosult lehet úgynevezett szülői nyugdíjra. Az ellátás azonban nem automatikusan jár: igényelni kell, és az eltartottságot, valamint a többi jogosultsági feltételt is vizsgálják.
2026. 08. 18. 02:00
Megosztás:

Megszűnhet a bírósági tárgyalások online nyilvánossága

Megszüntetné a bírósági tárgyalások online nyilvánosságát a kormány hétfőn benyújtott, igazságügyi tárgyú törvényjavaslata, amely a közéleti részvételt akadályozó stratégiai perekkel kapcsolatos uniós szabályozás átültetését kezdeményezi.
2026. 08. 18. 01:00
Megosztás:

Megszűnik a vízkorlátozás Debrecenben

Megszűnteti az egyes fokozatú vízkorlátozást Debrecenben az önkormányzat kedd 6 órától a Debreceni Vízmű Zrt. javaslatára - tudatta hétfőn a városháza az MTI-vel.
2026. 08. 18. 00:05
Megosztás:

Románia nettó áramiportőr volt az első fél évben is

Románia 2026 első fél évében is nettó áramiportőr volt - derül ki a bukaresti statisztikai intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2026. 08. 17. 23:00
Megosztás:

A Geely kínai járműgyártó profitja csökkent, bevétele nőtt az első fél évben

Kína egyik legnagyobb autógyártója, a Geely Automobile Holdings Ltd. nyeresége 2 százalékkal 9,09 milliárd jüanra (1,35 milliárd dollárra) csökkent az első fél évben, miközben a bevétele 15 százalékkal 173,6 milliárd jüanra nőtt - áll a cég honlapjára hétfőn fölkerült jelentés szerint.
2026. 08. 17. 22:00
Megosztás:

Esett BUX, zuhant a 4iG árfolyama

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 442,38 pontos, 0,29 százalékos csökkenéssel, 150 110,32 ponton zárt hétfőn, jelentősen esett a 4iG árfolyama.
2026. 08. 17. 21:00
Megosztás:

Megússzák a leállítást az engedélyezett lakóparkok, fellélegezhetnek a vevőik is

Nem kell leállniuk azoknak a kiemelt lakásberuházásoknak, amelyek már rendelkeznek jogerős építési engedéllyel, így az ezekben lakást vásárlókat sem érinti közvetlenül a kormány mostani döntése. A felfüggesztés azokra a fejlesztésekre vonatkozik, amelyek még nem kapták meg a szükséges építési engedélyt. Ez azért is lényeges, mert a kiemelt projektek különböző ütemeiben összességében több mint tízezer új lakás megépítését tervezik Budapesten és a nagyvárosokban, illetve azok agglomerációjában az ingatlan.com becslése szerint. Ezeknek a lakásoknak egy részét pedig már el is adták.
2026. 08. 17. 20:00
Megosztás:

Minden negyedik magyar cégnek hónapokba telik, mire hozzájut a pénzéhez

A vállalati forgalom nő, azonban egyre több pénz ragad be a cégek közötti követelésekbe: 2025-ben az összes aktív vállalkozás 26,7 százalékánál - 87 ezer cégnél a követelések forgási ideje az országos átlag több mint kétszerese volt az OPTEN céginformációs szolgáltató adatai szerint.
2026. 08. 17. 19:00
Megosztás:

Nem találtak komoly problémákat a Szigeten

A Sziget Fesztivál ideje alatt csaknem 120, a rendezvény területén működő vendéglátóhelyet ellenőrzött a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Pest Vármegyei Kormányhivatallal együttműködésben, az ellenőrzések kedvező tapasztalatokkal zárultak - közölte a hatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 08. 17. 18:00
Megosztás:

Lassul a kínai gazdaság: gyengült az ipari termelés és a kiskereskedelem

Kínában lassult az ipari termelés bővülése és a kiskereskedelmi forgalom növekedése éves szinten júliusban, amikor emelkedett a munkanélküliség júniussal összevetve a statisztikai hivatal hétfői jelentése szerint.
2026. 08. 17. 17:00
Megosztás:

Átfogó fenntarthatósági kampányt indít a Coca-Cola a versenyhivatal eljárásának eredményeként

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárásának eredményeként a Coca-Cola vállalkozáscsoportba tartozó cégek átfogó kampány kidolgozását és végrehajtását vállalták, hogy növeljék a PET-palackok újrahasznosításának gyakorlati teendőivel kapcsolatos fogyasztói tudatosságot - közölte a versenyhatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 08. 17. 16:00
Megosztás:

Kilőtt a Chainlink árfolyama: a bálnák és az intézmények is rákapcsoltak

A Chainlink árfolyama látványos kitörést produkált, miután a LINK augusztus 15-én áttörte a 9,04 dolláros technikai szintet, és ezzel maga mögött hagyta a korábbi oldalazó időszakot. A kereskedési volumen megugrása, a derivatív piaci pozíciók bővülése és a nagybefektetők fokozódó aktivitása egyaránt arra utal, hogy friss tőke érkezhetett a piacra. Közben az intézményi érdeklődés is erősödik, ami újabb támaszt adhat a Chainlink középtávú kilátásainak.
2026. 08. 17. 15:00
Megosztás:

Mikroszekundumok és milliárdok: magyar szakemberek kerültek a nemzetközi pénzvilág élvonalába

Húsz éve tette le a voksát Budapest mellett a Morgan Stanley.
2026. 08. 17. 14:00
Megosztás:

A vártnál gyengébb kiskereskedelmi adatok miatt emelkedtek az amerikai hozamok, gyengült a dollár

Az amerikai államkötvények árfolyama pénteken csökkent, melyhez hozzájárultak a vártnál gyengébb kiskereskedelmi forgalmi adatok, miközben a Közel-Keleten fennmaradó feszültségek továbbra is bizonytalanságban tartották a befektetőket.
2026. 08. 17. 13:00
Megosztás:

Lejjebb mozdult rekordértékéről az S&P pénteken, de a hetet pluszban zárta

Az európai piacokat követve a főbb amerikai indexek is kisebb csökkenést mutattak pénteken, az S&P a csütörtöki csúcsáról 0,2%-ot csökkent, a Dow hasonló mértékben esett, míg a Nasdaq 0,3%-kal került lejjebb, ugyanakkor a hetet az S&P és a Nasdaq is pluszban zárta 0,4, illetve 0,1%-os növekedéssel, míg a Dow 0,6%-ot veszített a hét egészében.
2026. 08. 17. 12:00
Megosztás:

GENIUS Act: szigorítanák a stabilcoinok azonosítását

Az Egyesült Államokban új szakaszba lépett a GENIUS Act végrehajtása: az amerikai pénzügyi hatóságok már nem csupán a stabilcoinok fedezetére és kibocsátóira koncentrálnak, hanem arra is, hogy azonosítható legyen, ki lép be a szabályozott stabilcoin-rendszerbe.
2026. 08. 17. 11:00
Megosztás:

Kisebb visszaesés után négy nyereséges hetet törtek meg az európai részvények

Kis mértékben, 0,2%-kal csökkent a Stoxx 600 a nap végére, így négy nyereséges hetet követően először zárta a hét egészét mínuszban, miután 0,4%-kal esett.
2026. 08. 17. 10:00
Megosztás:

Minimálisan erősödött a forint hétfő reggel

Mérsékelten drágult a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn reggel a péntek késő délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 17. 09:00
Megosztás:

A TRON stabilcoinpiaca egy hét alatt 1 milliárd dollárral nőtt

A TRON blokkláncon futó stabilcoinok piaci kapitalizációja egyetlen hét alatt mintegy 1 milliárd dollárral emelkedett, ami több mint tízszer gyorsabb növekedést jelentett, mint amit más nagy blokklánc-hálózatok ugyanebben az időszakban produkáltak. A látványos bővülés tovább erősíti a TRON pozícióját a globális stabilcoinpiacon, különösen az USDT-tranzakciók területén.
2026. 08. 17. 08:00
Megosztás: