Szárnyal a dollár az amerikai inflációs adat után
Az erős munkapiac és a magasabb infláció nem azt sugallja, hogy a Fed-nek kapkodnia kellene a monetáris enyhítésekkel. Tegnap így mintegy 0,6%-ot erősödött a dollár az euróval szemben. Az elmúlt napokban publikált makroadatok hatására várakozásunk szerint stabilan erős maradhat a dollár az elkövetkező hetekben, kérdés, hogy a holnapi ipari és kiskereskedelmi adatok árnyalják-e valamelyest az erős tengerentúli gazdaság képét.
Gyengülésben ma a forint
A vártnál magasabb USA-beli inflációs adatok nyomán erősödött a dollár, ami „szokás szerint” kedvezőtlenül hatott a forint árfolyamára. A mai nyitásban folytatódni látszik a lassú forintgyengülés. Nem tettek jót a hazai devizának a reggel közzétett, vártnál gyengébb negyedik negyedéves GDP adatok sem, melyek azt mutatták, hogy a kilábalás folyamata elakadt a tavalyi év végén.
A negatív meglepetés után ismét a nemzetközi hírekre figyelhet elsősorban a forint, s rövid távon az EURUSD mozgásai befolyásolhatják leginkább az EURHUF kurzusát is.
A tegnapi USA készletadatok után tovább emelkedik a nyersolaj ára
A nyersolaj árfolyama kismértékben emelkedett tegnap, miután a tegnapi API jelentés szerint 7,2 millió hordóval csökkent az Egyesült Államok benzinkészlete, amit a nyersolaj tartalékok 8,5 millió hordós növekedése kompenzált. Az OPEC havi jelentése szöges ellentétben áll az IEA (Nemzetközi Energiaügynökség) havi jelentésével.
Amíg az OPEC jelentős keresletbővülést és feszített piacokat vár az idén, addig az IEA szerint bőséges lesz a kínálat és gyenge a kereslet növekedése. A közel-keleti geopolitikai helyzet mindenesetre érezteti hatását az USA és Európa üzemanyag piacain: mind a dízel, mind a benzin árrése jelentősen nőtt, amióta Ázsiából és a Közel-Keletről csak Afrika megkerülésével lehet finomított terméket szállítani ezekbe a térségekbe.
2000 dollár alatt az arany, az amerikai inflációs adat megtette hatását
Az arany komoly esésen van túl, miután a tegnap közölt januári USA fogyasztói inflációs adat meghaladta a várakozást. A maginfláció ráadásul nem is csökkent a 3,9%-os előző adathoz képest, ami azt sugallja, hogy ezen a 4% körüli szinten be is ragadhat a pénzromlás üteme. A befektetők egyre kisebb esélyt látnak arra, hogy a Fed májusban csökkenti a kamatot. Erre talán az év második felében kerülhet először sor.