Százmilliárdnyi kriptopénz öröklése bizonytalan Magyarországon

Csak kriptopénzből több száz milliárd forintos vagyonnal rendelkeznek a magyarok, emellett egyre nagyobb értéket képviselnek egyéb digitális eszközök, például üzleti és magán közösségimédia-profilok, felhőben tárolt dokumentumok, tokenek, és maguk a digitális adatok is. Kérdéses, hogy az ilyen, sajátos tulajdonságokkal rendelkező, nem egyértelműen kézzelfogható vagyonelemekhez megfelelő szabályozás híján hogyan férnek hozzá az örökösök.

Százmilliárdnyi kriptopénz öröklése bizonytalan Magyarországon

Amíg nem születik határokon átnyúló szabályozás arról, hogy kié a digitális adatok tulajdona, vagyonjogi szempontból hogyan minősül, és örökölhető-e, addig sok múlik a jogosulton, hogy megfelelően elrendezi-e még életében digitális vagyona sorsát. A technológiai óriáscégek saját szabályaik alapján engednek hozzáférést az elhunytak adataihoz, és ezt csak bíróságon lehet vitatni – derült ki a 34. Közép-Európai Közjegyzői Kollokviumon. 

Bonyolult és részletesen egyelőre nem szabályozott a digitális javak öröklése, pedig a digitalizáció robbanásszerű fejlődése miatt fontossá vált ez a kérdés. A hagyatéki eljárásokban idehaza is egyre gyakrabban kerülnek elő kriptopénzek, közösségimédia-profilok vagy a felhőben tárolt dokumentumok. Mivel ezeknek vagyoni értékük van, pénzt termelnek, lényeges, hogy mi lesz a sorsuk, amikor jogosultjuk, illetve felhasználójuk meghal. 

A tét egyre nagyobb. Magyarországon csak kriptoeszközökben mintegy háromszáz milliárd forintnyi vagyont tartottak 2021-ben. Egy idei jelentés szerint pedig világszerte több mint négyszázmillió ember tart kriptoeszközöket, összesen mintegy ezerkétszáz milliárd dollár értékben. Tavaly csak az Egyesült Királyságban több mint kétszázmillió fontnyi kriptopénzt koboztak el pénzmosás gyanújával a hatóságok. „Ha a jog nem vesz tudomást ezekről a digitális eszközökről, akkor például az elkobzott kriptopénzek sem lesznek hasznosak a társadalomnak, mert nem tudja az állam értékesíteni, és ellenértékét társadalom javára fordítani” – mondja Menyhárd Attila, az ELTE egyetemi tanára. 

Nemcsak a kriptopénzek jelentenek értéket a digitális eszközök között. NFT-k, közösségimédia- és videójáték-profilok, felhőben tárolt anyagok – például egy regény, egy tudományos dolgozat –, vagy akár milliókat érő, mesterséges intelligencia segítségével alkotott képek is bírhatnak komoly anyagi értékkel. Emellett pedig számos személyes, családi emlék – egy nyaraláson vagy egy esküvőn készült képsorozat – is elveszhet, amennyiben a jogosult halála után az örökösök nem férnek hozzá a profilhoz. 

„Egyre nagyobb digitális lábnyomot hagyunk magunk után, emiatt több kérdésre is választ kell adnia a jognak. El kell dönteni, hogy kinek lesz joga ezek felett rendelkezni a halálunk után, és milyen hozzáférése lesz. Arra is ki kell térni a szabályozásban, hogy egyáltalán korlátozható-e a hozzáférés vagy meg lehet-e semmisíteni egy digitális vagyonelemet”– mondja Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke.

„Úgy látszik, nem lehet megkerülni a digitális javak tulajdonlásának és öröklésének átfogó jogi szabályozását, hiszen a digitalizáció kirobbanó fejlődése napjainkra fontos és értékes gazdasági tényezővé tette az adatokat. A közgazdaságtan egy ideje már egyértelműen vagyontárgyként számol a digitális javakkal és magukkal a digitális adatokkal is. Ezért előbb-utóbb a jognak is szabályoznia kell a kérdést” – mondja Parti Tamás, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnökhelyettese, a MOKK Adatkutató Alintézetének vezetője. 

Érdemes időben elrendezni digitális vagyonunk sorsát

Átfogó és részletes jogi szabályozás híján egyelőre elsősorban a digitális eszközök jogosultjára hárul a szerep, hogy még életében elrendezze ezek sorsát. Ebben komoly szerep hárul a szerződésekre és a végrendeletekre. Aki mindezt elmulasztja, könnyen lehet, hogy örökösei soha nem férnek majd hozzá a digitális vagyonához. 
Részletes tervezést igényelhet például, hogy hogyan kapják meg a kriptotárcához tartozó felhasználói kódot és a titkos jelszót az örökösök. Ha ugyanis a hagyaték átadása előtt bárki hozzáfér azokhoz, akkor bármikor kiürítheti a tárcát vagy megváltoztathatja a belépési adatokat. A digitális vagyon ugyanakkor messze nem csak kriptopénzből vagy tokenekből áll.

Világszerte keresik a megoldást

Nem csak Magyarországon vizsgálják, hogyan lehet szabályozni a digitális eszközök öröklését. Németországban például egyelőre elsősorban a digitális adatokhoz kapcsolódó szerződések – például egy felhasználó és a közösségi médiafelületet működtető techcég közötti ÁSZF – felől vizsgálják ezt a kérdést. Már van olyan szövetségi legfelsőbb bírósági ítélet, amely kimondta: az örökösök beléphetnek az elhunyt és a globális technológiai vállalat közötti szerződésbe, vonatkoznak rájuk az abban szereplő jogok és kötelezettségek. 

Franciaországban viszont elsősorban a személyes adatokhoz köthető jognak tekintik a digitális eszközöket, amely jog az ember halálával megszűnik, azaz bizonyos kivételektől eltekintve nem örökölhető. Az Egyesült Királyságban pedig azt tervezik, hogy a kriptoeszközöket egy önálló vagyoni kategóriának ismerik el, ez azonban a többi digitális eszköz esetében nem jelent megoldást az öröklésre.


A mesterséges intelligencia megfelelő irányítás nélkül üzleti kockázatot jelent

A mesterséges intelligencia rohamos térnyerésével párhuzamosan egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a nem megfelelő felügyelet jelentős szabályozási, pénzügyi és reputációs kockázatokat hordoz magában. Az ISO 42001 egy olyan irányítási rendszer, amely a szükséges kontrollt, elszámoltathatóságot és átláthatóságot biztosítja a vállalatok számára, hogy az AI-t kísérleti eszközből megbízható, skálázható üzleti eszközzé alakíthassák.
2026. 07. 08. 04:00
Megosztás:

A gyengülő forint korszakának vége új üzleti stratégiára kényszeríti a magyar vállalatokat

Új gazdasági környezetben kell működniük a magyar vállalatoknak. A 2026-os politikai fordulatot követően a forint többéves csúcsra erősödött, ezzel lezárva azt a közel két évtizedes időszakot, amelyben a folyamatosan gyengülő hazai fizetőeszköz jelentős versenyelőnyt biztosított az exportőrök számára. Az új helyzet egyszerre jelent komoly kihívást a kivitelre termelő cégeknek és kedvező lehetőséget az importőröknek, miközben a devizakockázatok tudatos kezelése minden eddiginél fontosabb üzleti feladattá vált – derül ki a nemzetközi fizetések és devizapiaci megoldások szakértője, az AKCENTA CZ ma közzétett elemzéséből.
2026. 07. 08. 03:30
Megosztás:

Fidelity: Itt a mega-cap cégek tőzsdei bevezetésének újabb hulláma - Mik lesznek a következmények?

A mega-cap vállalatok tőzsdei bevezetéseinek jelenlegi hulláma fontos kérdéseket vet fel a nyilvános piacok, az indexszolgáltatók és a befektetők számára egyaránt. A SpaceX tőzsdei bevezetése előtt – ez volt egyébként a történelem legnagyobb tőzsdei bevezetése – a figyelem az értékeltségre és a fundamentális mutatókra összpontosult. A fókusz azonban gyorsan az indexbe való felvétel mechanizmusára helyeződött át, főleg arra, hogy mely referenciaindexekre és passzív stratégiákra lesz majd szükség a tőzsdei bevezetést követő hetekben a tőkeallokációhoz.
2026. 07. 08. 03:00
Megosztás:

MTVA: elfoglalta helyét az új, ideiglenes vezetés a közmédiában

Megérkezett az általa kijelölt ideiglenes vezetéssel az MTVA székházába kedd délelőtt Horváth András, az MTVA ideiglenes vezérigazgatója - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.
2026. 07. 08. 02:30
Megosztás:

Mitől és kitől függ a nyugdíjemelés mértéke Magyarországon?

A magyar nyugdíjemelésről szóló vitákban gyakran összekeveredik három különböző kérdés: mennyivel nő a havi nyugdíj, megőrzi-e az ellátás a vásárlóerejét, illetve javul-e a nyugdíjasok életszínvonala az aktív keresők helyzetéhez képest.
2026. 07. 08. 02:00
Megosztás:

Az áramot átalányként fizetők rosszul járnak, ha nem figyelnek

Kényelmes megoldásnak tűnik, hogy a villanyszámla minden hónapban nagyjából ugyanannyi legyen. Az úgynevezett átalányfizetés – hivatalos nevén éves elszámolásos, egyenletes részszámlázás – valóban kiszámíthatóbbá teszi a háztartás havi kiadásait.
2026. 07. 08. 01:30
Megosztás:

A fatüzelés előnyeiről és hátrányairól őszintén

A fatüzelésű kályha még ma is sok magyar háztartás alap fűtési eszköze. Népszerűségét a valódi tűz látványa, a kellemesen sugárzó hő, valamint a tűzifa széles körű elérhetősége miatt választják sokan.
2026. 07. 08. 01:00
Megosztás:

Ez okozza a tömeges kagylópusztulást a Tisza-tavon

Atka okozza a nem őshonos amuri kagylók tömeges pusztulását a Tisza-tó Abádszalóki medencéjében - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) kedden a honlapján, megjegyezve: ez visszatérő jelenség kánikula idején.
2026. 07. 08. 00:05
Megosztás:

4,6 százalékra gyorsult az infláció az OECD-országokban

Tovább gyorsult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban májusban különösen az energiaárak jelentős növekedése miatt - derül ki a párizsi székhelyű szervezet honlapjára fölkerült jelentésből.
2026. 07. 07. 23:30
Megosztás:

Mélységi rekordon a rossz hitelek rátája a közép- és kelet-európai gazdaságokban

Mélységi rekordra süllyedt a rossz hitelek rátája a közép- és kelet-európai bankrendszerekben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) kedden Londonban bemutatott éves összesítése szerint, bár az átlagon belül eltérő irányú, egyenetlen folyamatok zajlanak. A magyarországi összkép a bank szerint vegyes, mindenekelőtt az előző kormány időszaka alatti gyenge gazdasági növekedés miatt.
2026. 07. 07. 23:00
Megosztás:

Három, már korábban bejelentett változtatásokat tartalmazó törvényjavaslatot nyújtottak be a parlamentnek

Három, már korábban bejelentett változtatásokat tartalmazó törvényjavaslatot nyújtott be a kormány kedden az Országgyűlésnek. A egészségügyi törvénymódosítás a szifiliszfertőzések adatkezelésével függ össze, a köznevelési törvény változtatatása egyebek mellett helyreállítja a pedagógusok sztrájkjogát, míg a rendészeti feladatellátással kapcsolatos előterjesztés a Terrorelhárítási Központnak (TEK) és az Országgyűlési Őrségnek a rendőrségbe történő beolvadását szabályozza.
2026. 07. 07. 22:30
Megosztás:

Uniós biztos: az európai autóipar életveszélyben van

Az európai autóipar életveszélyben van, már nemcsak az autógyártók és a beszállítók, hanem a teljes ellátási lánc óriási nyomás alatt áll, és több millió munkahely jövője forog kockán - jelentette ki Stéphane Séjourné iparstratégiáért felelős uniós biztos kedden Strasbourgban.
2026. 07. 07. 22:00
Megosztás:

Újabb kedvező magyar gazdasági adat

A KSH ma reggel a júniusi fogyasztói inflációs adatot tette közzé, mely szerint a fogyasztói árak – a várt enyhe növekedéssel szemben – havi szinten stagnáltak az év hatodik hónapjában. Az éves szintű infláció így 1,7 százalékra lassult a megelőző havi 1,8 százalékról. Az adat nagy meglepetés, hiszen az előrejelzések inkább az infláció kisebb gyorsulását várták, 1,9 százalékra. Alacsony maradt a maginfláció is, éves szinten 2 százalékon állt júniusban. Az adat alapján egyértelműnek tűnik, hogy nincs akadálya a további kamatcsökkentéseknek.
2026. 07. 07. 21:30
Megosztás:

Rendkívüli szárazság van Szlovéniában is

Országos, fokozott erdőtűzveszélyre figyelmeztető riasztást rendeltek el Szlovéniában a tartós hőség és csapadékhiány miatt, ezért szerdától az egész országban tűzgyújtási tilalom lép életbe - közölték a szlovén hatóságok.
2026. 07. 07. 21:00
Megosztás:

Összeomlás veszélye miatt kiürítettek egy toronyházat New York belvárosában

Kiürítettek egy toronyházat New York belvárosában kedden, miután veszélyessé vált az épület, és a felső szintek leomlással fenyegetnek.
2026. 07. 07. 20:30
Megosztás:

Elsötétült az M1 és leállt a Kossuth Rádió

Elsötétült az M1 képernyője, a Kossuth Rádió helyén pedig a Bartók Rádió műsora hallgatható. Az MTVA frissen megbízott ideiglenes vezérigazgatója, Horváth András, és az általa felkért, ideiglenes szakmai csapat azonnali hatállyal megszüntette a propagandát, leállította a hírszolgáltatást a közmédia minden felületén - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.
2026. 07. 07. 20:00
Megosztás:

Az egyetemek fenntartóváltása csupán a kezdet

A magyar felsőoktatás ismét jelentős átalakulás előtt áll: a 2026. június 29-én hatályba lépett az a törvényi rendelkezés, amely értelmében a felsőoktatásért felelős miniszter mint az alapítói jogok gyakorlója a felsőoktatási tevékenységet közfeladatként ellátó közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokat (KEKVA) 2027. augusztus 1. napjáig megszünteti. Bár a közbeszédet jelenleg az alapítványi egyetemek sorsa körüli kérdések uralják, a felsőoktatás jövője szempontjából ennél mélyebb problémákra kell választ találni. A BDO Corporate Finance szakértői szerint a felsőoktatás hosszú távú versenyképességét nem önmagában a szervezeti forma, hanem az intézményi szerepek tisztázása és a finanszírozási rendszer újragondolása határozhatja meg.
2026. 07. 07. 19:30
Megosztás:

Trump: Törökország visszakerülhet az amerikai F-35-ös programba

Törökország visszakerülhet az F-35-ös amerikai vadászrepülőgépek beszerzéséről szóló programba, és mentesülhet az orosz légvédelmi rendszerek beszerzéséről szóló török döntés miatt hozott amerikai szankció alól - közölte Donald Trump amerikai elnök Ankarában, amikor kétoldalú megbeszélést folytatott Recep Tayyip Erdogan török elnökkel a NATO csúcstalálkozóját megelőzően.
2026. 07. 07. 18:30
Megosztás:

Kapitány István felmentette az MVM Zrt. vezérigazgatóját, és az igazgatóság elnökét

A gazdasági és energetikai miniszter kedden felmentette Mátrai Károlyt, az MVM Zrt. vezérigazgatóját, valamint Czepek Gábort, az igazgatóság elnökét - közölte Kapitány István tárcavezető a közösségi oldalán kedden.
2026. 07. 07. 18:00
Megosztás:

Szlovákiában a tavalyinál jelentősen alacsonyabb gabonatermésre van kilátás

Szlovákiában az idén a tavalyihoz képest csaknem ötödével, 17 százalékkal alacsonyabb gabonatermésre van kilátás főként a gyengébb terméshozam miatt - jelentette a szlovák statisztikai hivatal (SÚSR) kedden, a június 20-ig betakarított termények alapján kiadott becslésében.
2026. 07. 07. 17:30
Megosztás: