Szigorú vizsgálatnak vetették alá az ukrán gabonát, ez lett az eredmény

Több esetben is toxin és GMO szennyezést mutattak ki az Ukrajnából Magyarországra érkezett gabonák vizsgálatát követően. Több mint 29 tonnányi kukorica forgalmát korlátozták, illetve megsemmisítését rendelték el az élelmiszerlánc-biztonsági szakemberek - közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden az MTI-vel.

Szigorú vizsgálatnak vetették alá az ukrán gabonát, ez lett az eredmény

A közlemény szerint még februárban rendelt el szigorú minőségi és élelmiszerlánc-biztonsági ellenőrzést az Ukrajnából Magyarországra érkező gabonáknál az agrárminiszter. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által koordinált vizsgálat Magyarország teljes területére kiterjed.

A szakemberek a gabonatárolókban fellelt tételekből vett mintákon GMO, növényvédőszer-maradék és toxintartalom vizsgálatokat végeztek, valamint ellenőrizték a tárolási körülményeket, a raktári kártevők esetleges jelenlétét és a nyomon követhetőséget is. Az ellenőrzések nemcsak a feldolgozatlan gabona terményekre, hanem a Magyarországra érkező ukrán eredetű búzalisztekre is kiterjedtek, mivel azokat illetően is megfogalmazódott a minőségi kifogás gyanúja. E termékkörnél az ellenőrzések kiterjedtek a hamutartalom szárazanyagra, nedvessikér-tartalomra, a sütőipari értékcsoportra, növényvédőszer-tartalomra, és a radiológiai vizsgálatokra is - közölte az AM.

A több héten át tartó munka során a szakemberek három esetben találtak mikotoxinnal szennyezett kukoricát és ugyancsak három minta mutatott pozitív eredményt a GMO vizsgálatot követően. Mindezek mellett két esetben szója szennyezettséget mutattak ki. A tárca tájékoztatása szerint Békés vármegyében a helyszíni ellenőrzés során találtak olyan ukrán származású, több mint 29 tonnányi kukoricát, amely csávázott kukorica vetőmaggal volt szennyezett. Erre a tételre forgalmi korlátozást és megsemmisítést rendeltek el.

A hatóságok a magyar piacra érkező gabonával minden élelmiszerlánc-biztonsági szabályt betartatnak, és szigorú ellenőrzésnek vetnek alá. Kiemelték: az ukrán gabonát felhasználó magyar vállalkozásoknak közvetlen felelőssége, hogy az uniós és a hazai szabályoknak megfelelő gabonát használjanak csak fel. Ezen jogszabályi alapfelelősséget is vizsgálja az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság. A szennyezett gabonából nem került és nem is kerülhet a magyar fogyasztókhoz. Az agrártárca elkötelezett amellett, hogy a magyar családok asztalira biztonságos élelmiszerek kerüljenek - olvasható a minisztérium közleményében.


Megállapodott a Mol a Shell ciprusi leányvállalatának megvásárlásáról

A Mol-csoport megállapodást írt alá a Shell-lel a BG Cyprus Ltd. 100 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról - közölte a társaság pénteken a BÉT honlapján.
2026. 07. 31. 12:00
Megosztás:

Emelkedő hozamok a nemzetközi kötvénypiacokon, tartott a Bank of England

A nemzetközi kötvénypiacokon a hozamok emelkedése jellemezte a csütörtöki kereskedést, miután az amerikai piacon tapasztalt hozamugrás átragadt az európai állampapírokra is. A mozgást az amerikai Fed szerdai kamattartása és Kevin Warsh jegybankelnök óvatos, a jövőbeli kamatpályával kapcsolatban bizonytalanságot hagyó kommunikációja indította el, amelynek hatására a 30 éves amerikai állampapírhozam 5,21%-ra, 19 éves csúcsra emelkedett.
2026. 07. 31. 11:00
Megosztás:

A nagy rövidnadrág-kódex

A nyári melegben kevés kényelmesebb ruhadarab létezik, mint a rövidnadrág. Mégis ez az egyik legmegosztóbb darab a férfiak ruhatárában. Vannak, akik szerint kizárólag a strandra való, mások egész nyáron ebben járnának. Rövidnadrágot viselni természetesen szabad, ám nem mindegy, hogy milyet, mivel és milyen alkalomra. Néhány egyszerű szabály betartásával a rövidnadrág nemcsak kényelmes, hanem kifejezetten stílusos része lehet egy férfi nyári öltözködésének.
2026. 07. 31. 10:30
Megosztás:

Szárnyalt a Microsoft, megosztott képet mutat az amerikai gazdaság

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést a vezető Wall Street-i részvényindexek, korrigálva a szerdai széles körű eladásokat. A Dow Jones 1,2%-kal, az S&P 500 1,7%-kal, míg a technológiai túlsúlyos Nasdaq Composite mintegy 2,8%-kal erősödött. A piaci emelkedést elsősorban a technológiai szektor +5,3%-kal húzta, amely ellensúlyozni tudta az S&P 500 tizenegy szektorából nyolc ágazat gyengülését.
2026. 07. 31. 10:00
Megosztás:

A kamatdöntések és a záporozó gyorsjelentések mozgatták az európai piacokat

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést az európai részvényindexek. A páneurópai STOXX 600 index 0,8%-kal növekedett. A befektetők figyelme a makrogazdasági adatdömpingre, a Közel-Keleten fokozódó geopolitikai feszültségekre, valamint a jegybanki lépésekre irányult. A Fed szerdai kamattartása után a piacok a Bank of England csütörtöki döntését, valamint az Apple és az Amazon piaczárás utáni jelentéseit figyelték. Az FTSE 100 enyhén 0,1%-kal csökkent, a DAX 0,6%-kal emelkedett.
2026. 07. 31. 09:00
Megosztás:

Új sztenderd a magyar vasúti közlekedésben: Elkészült az első GYSEV FLIRT InterCity motorvonat

Mérföldkőhöz érkezett a GYSEV Zrt. 11 darabos FLIRT InterCity-motorvonat beszerzése: a Stadler lengyelországi, siedlcei üzemében elkészült az első jármű, amelyet ünnepélyes keretek között tekintett meg a megrendelő GYSEV vezetősége, valamint Magyarország közlekedési és beruházási minisztere, Vitézy Dávid. Az első szerelvény elkészülése fontos állomása annak a projektnek, amelynek eredményeként 2027-től fokozatosan forgalomba állhatnak a GYSEV új InterCity motorvonatai.
2026. 07. 31. 08:00
Megosztás:

Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást

Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.
2026. 07. 31. 07:00
Megosztás:

Kulcsfontosságú technológia ír történelmet: 50 éves a lambdaszonda

A Bosch az 1976-ban kifejlesztett lambdaszonda-technológiával forradalmasította az autóipart. A megjelenés évében a Volvo volt az első autógyártó, amely sorozatgyártású modelljeibe beépítette ezt a megoldást, mára pedig a benzin- és dízelmotoros járművek elengedhetetlen alkatrészévé vált. Idén 50 éves a Bosch kulcsfontosságú technológiája, amely jelentősen hozzájárult a károsanyag-kibocsátás és az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez. A vállalat mára közel 1,7 milliárdot gyártott belőle világszerte.
2026. 07. 31. 06:00
Megosztás:

A kedvező euróárfolyam újra külföldre csábítja a magyarokat

Egyre többen választják a külföldi nyaralást, ráadásul tudatosabban utaznak a magyarok – derül ki a Redion - EUB idei tapasztalataiból. A kedvező euróárfolyamnak köszönhetően ma már egy egyhetes tengerparti pihenés sok esetben nem kerül többe, mint egy hazai vakáció, miközben a repülős utazások iránt is látványosan nőtt a kereslet. A turisták ugyanakkor már a nyaralás során felmerülő vészhelyzetekre is gondolnak és fontos számukra, hogy váratlan helyzetekben valódi segítséget kapjanak.
2026. 07. 31. 05:00
Megosztás:

Vezetési kultúra Európában: ami itthon elfogadott, az külföldön nemtetszést válthat ki

Aki nyáron külföldre indul autóval, általában előre tájékozódik a sebességhatárokról, az útdíjakról és a parkolási díjakról, a helyi vezetési etikett sajátosságaira azonban már kevesebben gondolnak.
2026. 07. 31. 04:00
Megosztás:

Accor: kijöttek az idei első féléves eredmények

Az Accor 2026 első féléves eredményei a világ vezető vendéglátóipari csoportjának rugalmasságát bizonyítja a kihívásokkal teli globális környezetben. A szobánkénti bevétel (RevPAR) 2,2 százalékkal – a Közel-Kelet nélkül 4,6 százalékkal – emelkedett 2026 első félévében. A nettó egységszám-növekedés elérte a 3,2 százalékot, a fejlesztés alatt álló projektek száma pedig 11,4 százalékkal nőtt.
2026. 07. 31. 03:00
Megosztás:

Dunamenti Erőmű: a meghibásodott blokk vasárnapra ismét rendelkezésre áll

A Dunamenti Erőmű (DE) meghibásodott blokkja vasárnapra ismét rendelkezésre áll - tájékoztatta az erőműtársaság csütörtök este közleményben az MTI-t.
2026. 07. 31. 02:00
Megosztás:

Ez a magyar gazdaság fő adata most

Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2026 második negyedévében a nyers adatok szerint 1,7 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,6 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakit - jelentette első becslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 07. 31. 01:00
Megosztás:

Ötödik negyedéve bővül a gazdaság

Tegnap reggel tette közzé a KSH az idei második negyedéves GDP adatra vonatkozó gyorsbecslését. Ezek szerint a bruttó hazai termék volumene az időszakban a 1,7 százalékkal nőtt éves összehasonlításban. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján – a gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal nőtt. Ez zsinórban az ötödik háromhónapos periódus volt, amikor bővülni tudott a gazdaság, közel három év cikk-cakkos stagnálást követően. A tényadat elmaradt a konszenzustól és minimálisan meghaladta a várakozásunkat.
2026. 07. 31. 00:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 31. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 07. 30. 23:00
Megosztás:

Agrometeorológia: a hőség fokozza a csapadékhiány okozta károkat

A hőség fokozza a csapadékhiány okozta károkat a mezőgazdaságban, folytatódik a szántóföldi növények idő előtt száradása, és a természetes vegetáció is megsínyli a kánikulát - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 07. 30. 22:00
Megosztás:

Új vezérigazgató a SIGNAL IDUNA Biztosító élén

A SIGNAL IDUNA Csoport bejelentette, hogy a magyarországi leányvállalat, a SIGNAL IDUNA Biztosító Zrt. élén vezérigazgató-váltás történik. 2027. január 1-jétől - az MNB engedélyt feltételezve - a társaság vezetését dr. Bogdánffy Péter veszi át.
2026. 07. 30. 21:00
Megosztás:

Évek óta nem látott erősödést mutat a magyarok fizetőképessége

Négy év után ismét 25 pont fölé emelkedett az Intrum Fizetőképességi Index (IFI), ami az előző negyedévhez képest 55%-os, az előző év azonos időszakához képest pedig 85%-os növekedést jelent. Legutóbb 2022 első negyedévében, még az orosz–ukrán konfliktus eszkalációja és az inflációs sokk előtt volt ilyen kedvező a lakosság pénzügyi hátterét vizsgáló mutató.
2026. 07. 30. 20:00
Megosztás:

A Fed változatlanul hagyta a kamatokat, a piacok későbbre halasztották a következő kamatemelés várható időpontját

„A Fed a piaci konszenzussal összhangban változatlan, 3,50–3,75%-os szinten hagyta az alapkamatot, így nem került sor a piac által kb. 30%-os valószínűséggel beárazott, váratlan kamatemelésre. A rövidített közlemény nem sokban tér el az előzőtől, és nem tartalmaz előretekintő iránymutatást sem, bár az, hogy Logan, Hammack és Kashkari nem a többséggel szavazott, enyhén hawkish jelleget adott a döntésnek.
2026. 07. 30. 19:00
Megosztás:

Milliárdos nagyságrendű aszálykárral jelentkeznek a gazdák

A hazai aszályhelyzetet már több szempont alapján elemezték a szakemberek, de mostanra a Groupama Biztosítónál is milliárdos nagyságrendű kárigény jelentkezett. Az elmúlt napok esőzései, habár javítottak az emberek hő- és komfortérzetén, a mezőgazdaság számára csak minimális vízmennyiséget jelentettek. A legtöbb kárt Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megyékből jelentették eddig. Ha pedig azt vizsgáljuk, hogy mit jelent ez a korábbi évekhez képest, árulkodó lehet, hogy az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszályának idején, 2022-ben feleannyi kárt jelentettek július közepéig, mint idén.
2026. 07. 30. 18:00
Megosztás: