Tanult az építőipar a Grenfell Tower tragédiájából

A tények ismertek. A londoni toronyházban az egyik lakás konyhájában egy zárlatos hűtőgép gyulladt ki. A tűz kicsapott az ablakon, majd megállíthatatlanul átterjedt a gyenge minőségű, olcsó és tűzveszélyes anyagokból készült homlokzatra. A britek tanultak a katasztrófából és a szigora miatt mérföldkőnek számító épületbiztonsági törvényt fogadtak el. A jogszabály egyértelműen rögzíti a beruházások valamennyi résztvevőjének feladatait és felelősségét a tervezéstől kezdve a kivitelezésen át egészen az épületek üzemeltetéséig.
Így támogatja a digitalizáció a tűzesetek megelőzését
A korszerű építőipari szoftverek képesek a beruházások minden fázisát rögzítő dokumentumok: szöveges tartalmak, táblázatok, fotók, videók tárolására, rendszerezésére, gyors visszakeresésére, összefoglalók, az építőipart felügyelő hatóságok által igényelt jelentések alapjául szolgáló adatok összegzésére, méghozzá gyorsan, a PlanRadar esetében egységes, könnyen kezelhető platformon. Ennek köszönhetően pontosan nyomon követhető, bármikor ellenőrizhető, hogy a tervezés és a kivitelezés szakmai színvonala, a beépített anyagok, az alkalmazott technológiai eljárások, az üzemeltetés során elvégzett karbantartások, javítások megfelelnek-e az adott országra érvényes tűzvédelmi előírásoknak, valamint a megrendelők, tulajdonosok minőségi elvárásainak, biztonsági igényeinek.
„Az építőipar tanult a Greenfell Tower tragédiájából. Mindenki számára egyértelművé vált, hogy a tűzvédelmi szempontból nem megfelelő anyagok felhasználása, a gyenge minőségű kivitelezés milyen súlyos következményekkel járhat. A megelőzés érdekében egyre többen választanak a hatékonyság mellett a biztonságot is erősítő, a hibákat, mulasztásokat valós időben kiszűrő digitális megoldásokat a beruházások munkafázisainak nyomon követésére, felismerve, hogy az emberi életek megóvása az ágazati szereplők közös felelőssége” – mondja Borbély Csaba, a PlanRadar magyarországi szóvivője.
Hiánypótló képzés
A felelősség nagy része a jól képzett tűzvédelmi szakemberekre hárul, a gond az, hogy kevesen vannak. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége a problémára reagálva már 2023-ban együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Katasztrófavédelmi Intézetével. Az előkészítő munka eredményeként idén februárban indult el a tűzvédelmi felelős műszaki vezető és műszaki ellenőr szakirányú továbbképzési szakon a képzés. A két féléves programban a hallgatók magas színvonalú, gyakorlatközpontú műszaki, jogi és tűzvédelmi oktatást kapnak, hogy a terepen komplex módon legyenek képesek feladataik ellátására.
A PlanRadar csapata arra hívja fel a figyelmet, hogy a piacon elérhető digitális megoldások a hiányosságok azonosításával, az ellenőrzések felgyorsításával jelentősen megkönnyítik a tűzvédelmi szakemberek munkáját. Életek múlhatnak a felkészültségükön, tudásukon.