Tartotta szigorú kommunikációját a Fed - Szétszakadó Európa, Magyarország a sereghajtók táborában

A feljegyzések alapján a döntéshozók többsége felfelé mutató kockázatokat lát az infláció tekintetében, és a legtöbben úgy gondolják, hogy további szigorító intézkedésekre is szükség lehet a 2 százalékos inflációs cél elérésének érdekében.
Az üzenet, illetve a 25 bázispontos emelésről szóló vita sem volt azonban egyhangú, két jegybankár is inkább tartásra szavazott volna, vagy „tudott volna támogatni egy tartásról szóló határozatot”. Krishna Guha, az Evercore ISI közgazdásza szerint nagy lehet a feszültség a monetáris tanácson belül, amit a vártnál gyorsabban csökkenő infláció és a vártnál erősebb gazdaság egyvelege okoz.
Fontos kiemelni, hogy Jerome Powell jegybankelnök továbbra is az adatvezérelt döntéshozást emelte ki és az előrejelzésében elmondta, hogy ülésenként fogják megközelíteni a kamatpolitikát, méghozzá azzal a célzattal, hogy az infláció minél hamarabb elérje a Fed célját.
Legközelebb a Fed jövő heti, éves Jackson Hole-i konferenciáján tudhatunk meg konkrétumokat a központi bank politikáját illetően.
A piacok nem fogadták kitörő örömmel a szigorú jegybankári megjegyzéseket, az S&P 500 0,8 százalékkal, a Nasdaq 100 1,1 százalékkal esett vissza a tegnapi kereskedés folyamán, a 10 éves kötvényhozam négy bázispontot emelkedve 4,25 százalékon fejezte be a tegnapi napot, míg a kamatérzékeny kétéves hozam már öt százalékon van.
Szétváló európai gazdasági teljesítmények
Óriási különbségek mutatkoztak a második negyedéves európai GDP adatok terén. Az Európai Unió összességében 0,5%-kal, az Eurózóna pedig picit gyorsabban 0,6%-kal növekedett év/év alapon az Eurostat adatai alapján.
Az egyes tagországok között azonban óriási különbségek voltak. Míg Írország 2,8%-kal, Románia pedig 2,7%-kal növekedett, addig az észt gazdaság 3,0%-kal, a svéd gazdaság pedig 2,4%-kal esett vissza.
Magyarország is a lista végén szerepelt az Eurostat által számított 2,3%-os visszaeséssel. (forrás: ERSTE)