Természetes módszereket helyez előtérbe a Syngenta Kft.

Biológiai módszereket helyez előtérbe idén a Syngenta Kft., amely szeretne megfelelni a biológiai növénytermesztés iránti fogyasztói igényeknek - mondta a cég növényvédőszer-üzletágának vezetője a kft. szezonnyitó rendezvényén csütörtökön, Szekszárdon.

Természetes módszereket helyez előtérbe a Syngenta Kft.

Korbuly Bence hozzátette, a Syngenta 2024-ben új, biológiai csávázó, biostimulátor és tápanyag-utánpótló szerrel bővíti kínálatát.

Az üzletágvezető közölte, három, a teljes technológiát magában foglaló programot indítottak a kukorica-, a kalászosok és a napraforgó-termesztés területén, valamint új, precíziós talajmintavételi szolgáltatást kínálnak a termelőknek.

Papp Zoltán termékmenedzser emlékeztetett, az Európai Unióban 2030-ig 20 százalékkal csökkenteni kell a műtrágya-felhasználást, emiatt is a biológiai nitrogénforrások felé kell fordulni. A cég új terméke az endofita - a növények belsejében élő - baktériumok egy fajtáját használja fel, amely segíti a nitrogén felvételét a levegőből. A szer a gabonafélék és a kukorica esetében hektáronként 30-40 kilogramm nitrogénkompenzációt képes elérni, és a termésátlagot is növeli - tette hozzá.

Az újítást az is indokolja, hogy a nitrogént tartalmazó trágyák 40-70 százaléka nem hasznosul többek között a kimosódás, a denitrifikáció és az erózió miatt, további előnye, hogy az általánosan alkalmazott karbamidnál hússzor kisebb mennyiséget kell felhasználni belőle - mondta.

Nagy Viktor fejlesztő mérnök egy új biostimulátort mutatott be, amely kalcium-, kálium- és foszfortartalmával ellenállóbbá teszi a növényeket a stressz - főként a szárazság és hőség - ellen, fokozza a fotoszintézist; az őszi búzában 5, a napraforgóban 6-13 százalékos terméstöbbletet értek el vele.

A cég folytatja a napraforgó-termelők számára a Hat tonna, valamint a kalászosokat termesztők számára a Minden szem számít elnevezésű programot. Ácsné Szekeres Dóra, a cég termékfelelőse ismertette, hogy az előbbihez csatlakozott 51 termelő közül tízen négy tonna feletti napraforgó-hozamot értek el hektáronként, és több hibridfajta öt tonna feletti eredményt hozott. A legjobb eredményt, 6,4 tonnát egy hét hektáros üzemi területen, Hosszúpályiban érték el.

Krupp Kristóf, a társaság kukorica és kalászos kampánymenedzsere beszámolt arról, hogy a cég új hibridekkel bővíti portfólióját; mint mondta, a Syngenta évről évre 1-1 százalékkal növelte piaci részesedését a hibridkukorica-vetőmagok piacán.

A szezonnyitón többek között bemutatták a kft. új, precíziós talajmintavételi szolgáltatását is. Heicz Péter agrárinnovációért felelős vezető elmondta, a technológia magas felbontású térképet készít a talaj tápanyagtartalmáról, szerkezetéről, laboratóriumi elemzéseket végeznek, így a termelők pontosan meghatározhatják a talaj állapotát és a tápanyag-ellátottságot.

A baseli székhelyű Syngenta agrárvállalat - amely 90 országban 26 ezer embert foglalkoztat - 2022-ben a megelőző évhez képest 19 százalékkal rekordszintre, 33,4 milliárd dollárra növelte árbevételét, a kamatok, adófizetés és értékcsökkentési leírások előtti eredménye (EBITDA) 20 százalékkal 5,6 milliárd dollárra nőtt.

A magyar Syngenta Kft. 2022-ben 77 milliárd forint nettó árbevétel mellett 1,88 milliárd forint adózott eredményt ért el, amely 12, illetve 0,6 milliárd forinttal haladta meg a 2021-es értékeket. A kft.  mintegy 90 százalékban belföldön értékesítette termékeit.

Az amerikai gazdasági teljesítmény növekedése nyolchavi csúcsra gyorsult augusztusban

Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése nyolchavi csúcsra gyorsult augusztusban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) csütörtökön közzétett előzetes értékei alapján.
2025. 08. 22. 03:00
Megosztás:

Itt a nagy pálinka törvény! A NAV döntése a pálinkafőzés mennyiségi korlátozásáról

A szabályozás alapján bárki, aki betöltötte a 18. életévét, és saját gyümölcsöt termeszt, jogosult arra, hogy a saját terméséből párlatot állítson elő.
2025. 08. 22. 02:00
Megosztás:

Vége a gázfűtésnek és a fafűtésnek Magyarországon - ez jön helyette

A fosszilis energiahordozók árának állandó emelkedése, valamint az ezekből fakadó környezeti terhelések következtében mind nagyobb szükség van a megújuló energiaforrások és az intelligens vezérlési megoldások bevezetésére a fűtési és hűtési rendszerekben.
2025. 08. 22. 01:00
Megosztás:

Itt a döntés! A nyugdíjas élelmiszer utalvány furcsa címletei

Közel 70 milliárd forint értékben kapnak élelmiszer-utalványt az idős korúak, melynek címleteiről is döntés született.
2025. 08. 22. 00:01
Megosztás:

Eredményes volt az augusztus 20-i vasúti forgalom lebonyolítása

Az ünnepi hétre megerősített kapacitásokkal és ügyelettel készült a MÁV-csoport és az augusztus 20-i ünnepi forgalmat eredményesen bonyolította le a társaság - közölte Hegyi Zsolt vezérigazgató csütörtökön a Facebook-oldalán.
2025. 08. 21. 23:00
Megosztás:

Romlott a fogyasztói hangulat az euróövezetben

Az euróövezetben romlott a fogyasztói hangulat augusztusban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG ECFIN) csütörtökön közzétett előzetes adatokon alapuló jelentése szerint.
2025. 08. 21. 22:00
Megosztás:

Továbbra is a Yettelé a leggyorsabb magyarországi mobilhálózat

A tavalyi második fél év után 2025 első hat hónapjában is a Yettel nyújtotta a leggyorsabb mobilinternetes hozzáférést Magyarországon az Ookla Speedtest Intelligence valamit a szelessav.net országos összesített átlagsebesség-mérései alapján - közölte a mobilszolgáltató csütörtökön az MTI-vel.
2025. 08. 21. 21:00
Megosztás:

Debrecenben ismét megrendezik a Farmer-Expót

Harmincnegyedik alkalommal rendezik meg az idén augusztus 28-30. között Debrecenben a Farmer-Expo Nemzetközi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakkiállítást, amelyen az agrárium szinte minden ágazata képviselteti magát - jelentették be a szervezők a rendezvény beharangozó sajtótájékoztatóján csütörtökön a Debreceni Egyetem (DE) Böszörményi úti campusán.
2025. 08. 21. 20:00
Megosztás:

Ingatlanpiaci árrobbanást hozhat az állami Otthon Start program

Több ezer lakásvásárló rohamozza a bankokat egyszerre Szeptember 1-jén indul az államilag támogatott Otthon Start program, amely fix 3 százalékos kamattal kínál lakáshitelt. A Banknavigator.hu szerint példátlan az érdeklődés: a hitelkeresések száma nyolcszorosára nőtt a bejelentés óta. Csongrádi Richárd pénzügyi szakértő szerint az árak akár 20–30 százalékkal is emelkedhetnek, ezért aki vásárolni tervez, annak érdemes mielőbb lépnie. A jogosultsági feltételek rugalmasabbak a korábbiaknál, de az adminisztráció összetett és időigényes. A maximum vételár lakásnál 100, családi háznál 150 millió forint. A program várhatóan jelentős hatást gyakorol a lakáspiacra, különösen Budapesten, ahol egyes kerületeken már most 65 százalékkal nőtt a kereslet.
2025. 08. 21. 19:00
Megosztás:

400 millió forintot fizettek be a vállalkozások önkéntesen az adategyeztetési kampányban

Még szélesebb körben folytatódtak az online számla- és pénztárgépadatok, valamint az áfabevallások eltérését tisztázó adategyeztetési eljárások, a 200 céget megszólító kampány hatására csaknem 400 millió forint hiányzó áfa került vissza a költségvetésbe - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 08. 21. 18:00
Megosztás:

Jövő héten indul a VI. Boglart fesztivál

Augusztus 27-én megnyitja kapuit a Boglart fesztivál és tábor a balatonboglári Babel Campben. Az augusztus 30-ig tartó fesztiválon 20 különféle népzenei és világzenei formáció lép fel, zenészek érkeznek Horvátországtól Chileig. A koncertek, a népzenei tábor és a szakmai showcase mellett idén több családi programmal is készülnek a szervezők, hogy a legkisebbek is felhőtlenül szórakozhassanak.
2025. 08. 21. 17:31
Megosztás:

A Bitcointól a Ripple-ig: az Okalio Mining új korszakot nyit a többdevizás felhőbányászatban!

A globális kriptopiac robbanásszerű növekedésével a bányászat már nem csupán a technológiai guruk és nagyvállalatok kiváltsága.
2025. 08. 21. 17:00
Megosztás:

E-sport fogadási lehetőségek a Verde magyar játékosok számára

Az elmúlt három évben a kiberport Magyarországon túllépett a niche hobbi kategóriáján, és az online fogadások népszerű irányzata közé emelkedett.
2025. 08. 21. 16:58
Megosztás:

2025 első felében is nőtt a hazai földgáz- és kőolaj-kitermelés

2025 első felében is nőtt a hazai földgáz- és kőolaj-kitermelés - áll az Energiaügyi Minisztérium (EM) és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága csütörtöki közös közleményében.
2025. 08. 21. 16:00
Megosztás:

K&H: a magyar kkv-k közel kétharmada tervez fizetésemeléssel a következő 12 hónapban

Ismét közelítik az egy éve mért értékeket a béren kívüli juttatások alkalmazása tekintetében a K&H kkv bizalmi index 2025 második negyedéves kutatási adatai.
2025. 08. 21. 15:00
Megosztás:

Barátság kőolajvezeték: elhatározás nélkül nem lesz átállás

A háború kitörését követően nem először jelenik meg olyan hír a Barátság kőolajvezetékről, hogy ukrán dróntámadás miatt leállt a szállítás. Azt nehéz megítélni, hogy ezek a támadások mennyire szándékosan a MOL nyersolaj ellátását célozták.
2025. 08. 21. 14:00
Megosztás:

Enyhén emelkedett az euróövezeti bérdinamika

Az elmúlt két nap makrogazdasági adatai közül az euróövezeti bérdinamika enyhe emelkedése – 3,4-ről 3,7%-ra – emelhető ki, illetve a Fed kamatmeghatározó üléséről készített jegyzőkönyv, amelyből az derült ki, hogy a döntéshozók többsége a felfelé mutató inflációs kockázatokat fontosabbnak tartja a negatív munkapiaci kockázatoknál.
2025. 08. 21. 13:00
Megosztás:

A mentők 160 embernek nyújtottak segítséget a fővárosi rendezvényeken

Az augusztus 20-ai fővárosi rendezvényeken a mentők 160 embernek nyújtottak segítséget az esti órákig - tájékoztatta az Országos Mentőszolgálat az MTI-t a rendezvények befejezését követően, csütörtökön hajnalban.
2025. 08. 21. 12:00
Megosztás:

Kedden és szerdán is gyengélkedtek az amerikai indexek

Kedden csak a Dow Jones tudta megőrizni az értékét, az S&P 500 és a Nasdaq Composite is – a technológiai részvények gyengélkedése miatt – veszített értékéből. 3,5%-os csökkenéssel a nagy vesztesek között volt az Nvidia.
2025. 08. 21. 11:00
Megosztás:

A pénteki Trump-Putyin csúcstalálkozó óta óvatos optimizmus látszott az európai piacokon

Kedden kivétel nélkül emelkedtek a főbb európai indexek. A pénteki Trump-Putyin csúcstalálkozó óta óvatos optimizmus látszott az európai piacokon, amit a fegyvergyártók ellentétes irányú csökkenő trendje kísért.
2025. 08. 21. 10:00
Megosztás: