Tízmillió állás szűnt meg a pandémia miatt a kreatív szektorban

A koronavírus-járvány következtében 2020-ban világszerte tízmillió munkahely szűnt meg a kreatív iparágakban, és a kulturális szféra egyre növekvő digitalizálódása miatt a művészeknek minden eddiginél nehezebb a megélhetés - közölte az UNESCO hétfőn publikált jelentésében.

Tízmillió állás szűnt meg a pandémia miatt a kreatív szektorban

A pandémia "példátlan válsághoz vezetett a kulturális ágazatban" - fogalmazott Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója a jelentés előszavában. "Világszerte múzeumok, mozik, színházak és koncerttermek - az alkotás és a megosztás helyszínei - zárták be kapuikat. Sok művész helyzete tarthatatlanná vált, a válság veszélybe sodorta a kreatív sokszínűséget" - idézte a jelentést a The Guardian. Bár a kulturális és kreatív ipar a világ egyik leggyorsabban növekvő gazdasági ágazata, közben az egyik legsebezhetőbb is, ráadásul többnyire kimarad az állami és magánbefektetésekből - írták A kreativitás irányelveinek átalakítása című 328 oldalas jelentésben.
    
Világszinten a kreatív ágazatokra fordított kormányzati kiadások a világjárványt megelőző években csökkentek, a pandémia alatt pedig az ágazatban dolgozók jövedelme és a foglalkoztatás is összeomlott. Bár számos kormány és helyi önkormányzat vészhelyzeti támogatást nyújtott a pandémia által sújtott kreatív ágazatoknak, ezeknek az ágazatoknak a globális bruttó hozzáadott értéke 2020-ban 750 milliárd dollárral csökkent.
   
Az UNESCO jelentése felszólította a kormányokat, hogy a más ágazatok munkavállalóit megillető védelemhez hasonló védelmet nyújtsanak a művészeknek és a kulturális szakembereknek. A szervezet javasolta a kulturális dolgozók minimálbérének bevezetését, valamint a szabadúszók számára elfogadhatóbb nyugdíj és táppénz fizetését.
    
A pandémia kezdete óta "előtérbe került a digitalizálás, ami egyre fontosabb szerepet tölt be a kulturális produkciók létrehozásában, terjesztésében és a hozzáférésben. Ennek következtében az online multinacionális vállalatok megszilárdították pozíciójukat, és az internethez való hozzáférésben jelentősebbé váltak az egyenlőtlenségek" - emelte ki a jelentés. A legtöbb művész számára azonban a digitális környezet nem biztosított elegendő jövedelmet szakmai karrierjének fenntartásához. A "streaming értékkülönbség" - a streamingplatform tartalomból származó haszna, valamint a tartalmat alkotók és az alkotásba befektetők bevétele közötti egyenlőtlenség - kezeléséhez beavatkozásra van szükség.
    
Mint Ernesto Ottone, az UNESCO főigazgató-helyettese rámutatott: az a paradox helyzet állt elő, hogy míg globálisan nő az emberek kulturális tartalom iránti igénye és tartalomfogyasztása, a művészeti és kulturális tartalmakat előállítók egyre nehezebben tudnak dolgozni. "Újra kell gondolni, hogy hogyan alakítsunk ki fenntartható és befogadó munkakörnyezetet a kulturális és művészeti szakemberek számára, akik világszerte létfontosságú szerepet töltenek be a társadalomban" - idézte a lap Ottonét.
    
A jelentés arra is kitért, hogy a nemek közötti egyenlőség még távoli cél, pedig a kulturális és szórakoztatóipari ágazatokban a női munkavállalók aránya meghaladja a 48 százalékot. A nők továbbra is alulreprezentáltak a vezetői pozíciókban, kevésbé férnek hozzá a közfinanszírozáshoz, és munkájuk sokkal kevésbé látható és elismert, mint férfi kollégáiké, miközben a koronavírus-járvány is aránytalanul nagy terhet rótt a női művészekre és kulturális szakemberekre - hangsúlyozta a jelentés.

Vény nélkül kapható gyógyszerek piacát vizsgálja a GVH

Egyes piaci szereplők versenykorlátozó magatartása, illetve erőfölénnyel való visszaélése hozzájárulhat a vény nélkül kapható gyógyszerek magas árához – ezt gyanítja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A GVH ezért egyszerre két versenyfelügyeleti eljárást is indított, melyekben érintett gyógyszernagykereskedő cég, patikahálózat-üzemeltető, illetve több gyógyszergyártó vállalkozás is.
2026. 02. 13. 04:00
Megosztás:

Trump-közeli WLFI berobban: elindul a World Swap, új korszak jöhet a nemzetközi pénzátutalásokban

A kriptoszektor újabb ambiciózus szereplővel bővül: a Donald Trump családjához köthető World Liberty Financial bejelentette a World Swap nevű deviza- és remittance (nemzetközi pénzátutalási) platform elindítását. A projekt célja, hogy radikálisan csökkentse a határokon átnyúló utalások költségeit, miközben közvetlen versenyre kel a hagyományos bankokkal és pénzforgalmi szolgáltatókkal. A bejelentés ugyanakkor etikai kérdéseket is felvet a Trump Organization üzleti kapcsolatai miatt.
2026. 02. 13. 03:30
Megosztás:

450 milliós fejlesztés javítja az erdők állapotát az Őrségi Nemzeti Parkban

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 450 millió forint uniós támogatásból teszi lehetővé, hogy az erdők természetességi állapota javuljon, egyes erdőrészletekben megszűnjön az emberi beavatkozás, és az erdők fejlődése a természetes erdődinamikai folyamatok szerint történjen - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára az Őriszentpéteren tartott projektnyitó eseményen.
2026. 02. 13. 03:00
Megosztás:

Leginkább a köztársasági elnökben bíznak a csehek

Petr Pavel államfő a legmegbízhatóbb politikus a csehek szerint, 62 százalékuknak van bizalma benne - derült ki az akadémiai CVVM közvélemény-kutató intézet országos felméréséből, amelynek eredményét csütörtökön hozták nyilvánosságra Prágában.
2026. 02. 13. 02:30
Megosztás:

Alkotmányban rögzítenék a szabad vasárnapot - De vajon miért?

Jakov Milatovic montenegrói elnök az alkotmányban rögzítené, hogy vasárnap legyen munkaszüneti nap, miután az alkotmánybíróság korábban megsemmisített egy erre vonatkozó törvényt.
2026. 02. 13. 02:00
Megosztás:

Miért zuhant a gyémánt ára 80%-kal? Itt a megoldás!

Az idei Valentin-nap minden bizonnyal a szerelem eddigi legköltségesebb ünnepe lesz. Ha valaki a klasszikus „szerelmi háromszöget” tervezte – egy doboz prémium praliné, minőségi kávé és egy ékszer –, akkor a pénztárcája most alapos „korrekción” megy keresztül.
2026. 02. 13. 01:30
Megosztás:

Jogszabályi döntés! Így lehet kerítést építeni Magyarországon a szomszédok között

Az alábbi összefoglaló a hatályos magyar jog alapján mutatja be, hogy két szomszéd között kié a kerítés, kinek mi a kötelezettsége, és milyen országos / helyi szabályok vonatkoznak a kerítés magasságára, kialakítására, anyagára.
2026. 02. 13. 01:00
Megosztás:

Meglepődsz, ha Revolut kártyádat bedugod egy automatába!

Február 1-jétől jogszabály-módosítás eredményeként megduplázódott a magyarországi ATM-eknél díjmentesen felvehető készpénz összege: a korábbi 150 ezer forintos határ 300 ezer forintra emelkedett. Bár ez az előírás nem kötelező a fintech szolgáltatókra – így a Revolutra és a Wise-ra sem –, mindkét cég gyorsan alkalmazkodott a változáshoz.
2026. 02. 13. 00:30
Megosztás:

António Costa: Európának versenyképesebb és ellenállóbb gazdaságot kell építenie

Európának versenyképesebb és ellenállóbb gazdaságot kell építenie, amely "előmozdítja jólétünket, minőségi munkahelyeket teremt és biztosítja az energia megfizethetőségét" - jelentette ki az uniós tagországi vezetőket tömörítő Európai Tanács elnöke a belgiumi Bilzenben csütörtökön.
2026. 02. 12. 23:30
Megosztás:

Az új KRESZ már az óvodában, iskolában elkezdődik

Rendhagyó programmal folytatódott az új KRESZ-tervezet véleményezésére indított workshop-sorozat, csütörtökön a résztvevők arról egyeztettek, hogyan támogatható a leghatékonyabban a közlekedésre nevelés és oktatás, illetve milyen feladatai lesznek a közlekedésre felkészítésnek a KRESZ megújítása esetén - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (EKM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 12. 23:00
Megosztás:

Elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat költségvetését

23,248 milliárd forintos főösszeggel elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat idei költségvetését a közgyűlés csütörtök ülésén.
2026. 02. 12. 22:30
Megosztás:

Malajzia 2026-ban élesben teszteli a ringgit stabilcoint – Jön a szabályozott digitális pénz korszaka?

Malajzia központi bankja kontrollált környezetben indítja el a ringgit-alapú stabilcoinok és tokenizált betétek tesztelését 2026-ban. A fókusz a nagykereskedelmi és határon átnyúló fizetéseken lesz – a lépés pedig akár a wholesale CBDC bevezetésének előszobája is lehet.
2026. 02. 12. 22:00
Megosztás:

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 12. 21:30
Megosztás:

Indul a Medtech Kórházi Inkubátor Program

Elindul a Medtech Kórházi Inkubátor Program, amely fókuszában az orvosok által létrehozott innovációk felkarolása áll - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára csütörtökön a Facebook-odalán közzétett videójában.
2026. 02. 12. 21:00
Megosztás:

Új vezetők a BYD Magyarország élén

Új vezetői struktúrával folytatja működését a BYD Magyarország; a vállalat regionális országigazgatói pozícióját Jeremy Wang veszi át, míg a magyar divízió operatív irányításáért Rényi-Vámos Ádám felel országigazgatóként - tájékoztatta a társaság az MTI-t csütörtökön közleményben.
2026. 02. 12. 20:30
Megosztás:

Cardano és LayerZero: új szintre lép a cross-chain stratégia

A Cardano történetének egyik legfontosabb interoperabilitási lépése érkezik: a LayerZero integrációval 150+ blokklánc és több mint 80 milliárd dollárnyi omnichain eszköz válhat elérhetővé. Charles Hoskinson közben a medvepiaci hangulat ellenére is kitart a hosszú távú, bikás makrovízió mellett.
2026. 02. 12. 20:00
Megosztás:

A januári inflációs adat utat nyit a februári kamatvágásnak

A fogyasztói árak januárban 2,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,1 százalékponttal alacsonyabb a mi várakozásunknál és 0,3 százalékponttal alacsonyabb a piaci konszenzusnál. Utoljára 2018 márciusában mértek ilyen alacsony inflációt itthon. A decemberi 3,3% után számítani lehetett az árak jelentős mérséklődésére, elsősorban bázishatás miatt. Az előző hónaphoz képest várakozásunknak megfelelően 0,3%-kal emelkedtek az árak, az elemzői konszenzus azonban magasabb, 0,6% volt. Az éves maginfláció nem mérséklődött olyan ütemben, mint vártuk, 3,8%-ról 2,7%-ra jött le, de ez is bőven az MNB inflációs célja alatt található.
2026. 02. 12. 19:30
Megosztás:

Nőtt a cseh lakosság elégedettsége Csehország európai uniós tagságával

Csehország európai uniós tagságával a lakosság 57 százaléka elégedett, ami a legmagasabb arány az utóbbi másfél évtizedben - derült ki abból az országos felmérésből, amelyet a STEM közvélemény-kutató ügynökség készített a tavaly októberi képviselőházi választások után.
2026. 02. 12. 19:00
Megosztás:

BlackRock BUIDL alapja megjelent az Uniswapon – 40%-ot ugrott a UNI árfolyam percek alatt

A világ legnagyobb vagyonkezelője és a DeFi egyik zászlóshajója egy platformon: a BlackRock tokenizált pénzpiaci alapja már az Uniswapen is kereskedhető. A piac villámgyorsan reagált – a UNI token fél óra alatt 40%-ot ralizott.
2026. 02. 12. 18:40
Megosztás:

Az arany diadalmenete idén is folytatódhat

A tavalyi év a tőkepiacokon az arany és ezüst árfolyamának diadalmenetéről szólt, amit a bányászvállalatok részvényei még nagymértékben felül is teljesítettek. A nemesfém reneszánszához geopolitikai és reálgazdasági okok együttállására volt szükség – melyek a jelek szerint a közeljövőben is velünk maradnak. Az MBH Befektetési Bank elemzője megvizsgálta, mi áll az arany és az aranybányász szektor értékének kiugró emelkedése mögött.
2026. 02. 12. 18:00
Megosztás: