Több lett a munkakereső és kevesebb a betölthető állás

Tavaly az utolsó negyedévben a meghirdetett állásokra 20,9 százalékkal több pályázat érkezett, mint az előző év azonos időszakában, eközben a betöltésre váró állások száma 13,5 százalékkal csökkent - közölte hétfőn a Profession.hu, az egyik leglátogatottabb tematikus állásportál negyedéves jelentése alapján.

Több lett a munkakereső és kevesebb a betölthető állás

Kiemelték, két vármegye kivételével az ország egész területén jellemző volt a megemelkedett munkavállalói aktivitás, a legnagyobb növekedést Tolna (60,1 százalék), Szabolcs-Szatmár-Bereg (47,1 százalék), Pest (45 százalék), valamint Békés (43,4 százalék) vármegyékben mérték, ugyanakkor elmaradt a jelentkezések száma Nógrád (mínusz 22,9 százalék) és Bács-Kiskun (mínusz 10,2 százalék) vármegyékben az előző évitől.

A beérkezett pályázatok száma a legnagyobb mértékben az IT üzemeltetés és telekommunikáció (61,9 százalék), a vendéglátás, hotel, idegenforgalom (51,4 százalék) és az IT programozás, fejlesztés (49,9 százalék) kategóriákban meghirdetett állásoknál nőtt az előző év utolsó három hónapjához képest, a legalacsonyabb emelkedés pedig az értékesítés és kereskedelem (10,4 százalék) területén volt. Csökkenés mindössze a jogi és a banki kategóriákban történt.

A közlemény szerint 2023. utolsó negyedében szinte minden vármegyében elmaradt a meghirdetett állások száma az előző év azonos időszakában aktivált hirdetésekétől, országos szinten átlagosan 13,5 százalékkal.

Heves és Veszprém vármegyék előtt Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye területén lassult le leginkább a munkaerőfelvétel az előző év végéhez képest, ahol 30,5 százalékkal kevesebb betöltésre váró pozíciót hirdettek meg, mint egy évvel korábban. A térségben leginkább az IT programozás és fejlesztés, valamint a gyártás, termelés és a mérnöki kategóriákban kínált lehetőségek szűkültek, minimális növekedést mindössze a szakmunka, illetve a bank, biztosítás, bróker, az adminisztrációs területek és a marketing-média-PR hármasa produkált - írták a közleményben.

Kitértek arra, hogy Budapesten szintén csökkentek az új munkalehetőségek az előző év utolsó három hónapjához képest a legtöbb területen, összesen 14,7 százalékkal. Ezek közül a legnagyobb mértékben a banki területek, a szolgáltató központok (SSC) hirdetésszáma fogyatkozott meg az előző év azonos időszakában aktiválthoz képest, viszont 27,9 százalékkal több nyitott állás volt a vendéglátásban, idegenforgalomban dolgozók számára a fővárosban.

A közlemény szerint három vármegyében nőtt a munkaerőigény, Hajdú-Biharban 20,7 százalékkal emelkedett a feladott álláshirdetések száma, a második legnagyobb gyarapodás 12,8 százalékkal Tolna vármegyében volt, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 0,2 százalékkal több állást hirdettek meg, mint egy évvel korábban.

Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója a közleményben az idei várakozásokkal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy bár jelenleg mindössze január első napjainak adatai láthatóak, ezek egyelőre fokozott álláspiaci aktivitást jeleznek elő.

Szerbia 20 százalékkal csökkentette az üzemanyagokra kivetett jövedéki adót

Szerbia 20 százalékkal csökkentette az üzemanyagokra kivetett jövedéki adót annak érdekében, hogy mérsékelje a közel-keleti háború miatt a töltőállomásokon tapasztalható áremelkedést - közölte pénteken a szerb energiaügyi minisztérium.
2026. 03. 13. 22:00
Megosztás:

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját

Átadták a Keleti pályaudvar első megemelt, akadálymentes peronját, és felújították a műemlék perontető korrodált tartószerkezetét - jelentette be a közösségi oldalán pénteken a MÁV vezérigazgatója.
2026. 03. 13. 21:00
Megosztás:

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 03. 13. 20:00
Megosztás:

A Pi Network ára 30%-ot robbant egy nap alatt – Tőzsdei listázás és Pi Day fűti a ralit

Rövid idő alatt hatalmas lendületet vett a Pi Network natív tokenje. A PI árfolyama az elmúlt 24 órában több mint 30%-kal emelkedett, miközben az elmúlt egy hónapban már 100% feletti növekedést produkált. A rali mögött több tényező áll: egy jelentős kriptotőzsdei listázás közeledte, a kereskedési volumen robbanása, valamint a közösség számára kiemelt jelentőségű Pi Day közeledte.
2026. 03. 13. 19:00
Megosztás:

Független alkuszok: 400-450 ezer lakásbiztosítást mozdíthat meg az idei kampány

Az előző évihez képest néhány százalékkal több szerződésváltást regisztráltak az alkuszcégek az idei lakásbiztosítási kampány első tíz napjában. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) az eddigi tapasztalatokra alapozva arra számít, hogy a kampány végéig az ügyfelek 400-450 ezer lakásbiztosítást cserélnek le vagy dolgoztatnak át - jelentették be a szövetség mai sajtótájékoztatóján.
2026. 03. 13. 18:30
Megosztás:

Londoni elemzők: lekerült a napirendről a márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés

Londoni elemzők egybehangzó csütörtöki előrejelzései szerint lekerült a napirendről a piaci szereplők által eddig széleskörűen várt márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés az iráni konfliktus miatt megugrott olajárak és az ebből eredő, várhatóan újjáéledő inflációs nyomás miatt. Az új elemzői prognózisok ugyanakkor tartósan magas olajárak esetére enyhe idei világgazdasági recessziót sem zárnak ki, bár ennek csekély valószínűséget tulajdonítanak.
2026. 03. 13. 18:00
Megosztás:

Újra tombol az influenza

Influenzaszerű tünetekkel 35 400-an fordultak orvoshoz a múlt héten a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken a honlapján. Ez az adat a múlt hetet megelőző héten 45 300 volt.
2026. 03. 13. 17:30
Megosztás:

Hamis hírek – hiánypótló kötet a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek-sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet.
2026. 03. 13. 17:00
Megosztás:

A Tether új irányt nyit: programozható stabilcoin fizetések érkezhetnek a Bitcoin hálózatra

Új fejezet kezdődhet a Bitcoin ökoszisztémában: a világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója, a Tether jelentős befektetéssel támogatja az Ark Labs startupot. A cél egy olyan új technológiai infrastruktúra kiépítése, amely lehetővé teszi a programozható stablecoin fizetéseket a Bitcoin hálózatán, és ezzel jelentősen bővítheti a BTC pénzügyi felhasználási lehetőségeit. A projekt középpontjában az Arkade nevű új második rétegű (layer-2) megoldás áll.
2026. 03. 13. 16:30
Megosztás:

Stagnálással kezdte az évet a brit gazdaság

A várt növekedés helyett stagnálással kezdte évet a brit gazdaság.
2026. 03. 13. 16:00
Megosztás:

Drágább lesz-e az élelmiszer Magyarországon, mint tavaly nyáron?

A 2024-es és 2025-ös adatok azt mutatják, hogy az árnyomás nem tűnt el. Az időjárás és a termelési költségek mellett egyre nagyobb szerepet játszik az árfolyamkockázat. Ehhez társul a globális energiapiachoz kapcsolódó feszültség is az Irán körüli konfliktus eszkalációja után, amely világszerte megemelte az olajárakat. A mezőgazdaság esetében ez különösen fontos, mivel az üzemanyagárak emelkedése közvetlenül növeli a mezőgazdasági munkák, a nyersanyag-szállítás és az élelmiszer-logisztika költségeit. Az AKCENTA CZ szakértői hangsúlyozzák, hogy a mezőgazdasági vállalkozások számára a teljes ellátási láncot nézve – a gabonatermelőktől a feldolgozókon át a forgalmazókig – az árak nem kizárólag a terméshozamoktól függenek. Jelentős szerepe van a forint euróval szembeni árfolyamának, regionális viszonylatban pedig a cseh koronával szembeni árfolyamnak is.
2026. 03. 13. 15:30
Megosztás:

Alensa: Új üzletekkel és csúcstechnológiával a közép-európai piac élén

Európa egyik legnagyobb optikai termékeket forgalmazó kereskedője, az Alensa dinamikusan bővíti hálózatát: az év első felében közel tíz új fizikai üzletet nyit négy közép-európai országban. Ezzel párhuzamosan Magyarországon is erősíti pozícióját, ahol nemrég adták át negyedik bemutatótermüket Kecskeméten. Mindez egy olyan időszakban történik, amikor a globális trendek szerint egyre többen szorulnak szemüvegre vagy más látásjavító eszközre.
2026. 03. 13. 15:00
Megosztás:

Új kötet jelent meg a dezinformáció jogi szabályozásáról

A demokratikus jogállamok és a digitális nyilvánosság egyik legnagyobb jelenkori kihívásával, a dezinformációval és annak jogi szabályozásával foglalkozik a Médiatudományi Könyvek sorozatban, a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent új kötet - közölte a a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 13. 14:30
Megosztás:

Jelentősen visszaesett az építőipari termelés januárban

2026 januárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok alapján 11,4, a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 13. 14:00
Megosztás:

Nem Vitalik Buterin ötlete a „hangalapú kriptovaluta tárca pánikriasztó”

Az elmúlt napokban gyorsan terjedt egy állítás a kriptoközösségben, miszerint az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin egy titkos, hangvezérelt pánikriasztó rendszert javasolt a kriptotárcák védelmére. A rendelkezésre álló bizonyítékok azonban nem támasztják alá ezt az információt. Sem hivatalos nyilatkozat, sem fejlesztési javaslat nem utal arra, hogy Buterin ilyen megoldást tervezett volna. Az eset jól mutatja, mennyire fontos a pontos információ a kriptobiztonság területén.
2026. 03. 13. 13:30
Megosztás:

Vége a kábelkáosznak: egy eszköz válthatja ki az összes csatlakozót a tárgyalókban

Az irodai megbeszélések egyik leggyakoribb neuralgikus pontja nem a stratégiai kérdésekben való egyet nem értés, hanem a technikai felkészülés kudarca: a nem illeszkedő kábelek, a hiányzó hang vagy a lefagyó prezentációk. A szakértők szerint az irodák digitalizációjának következő lépcsőfoka nem az újabb kábelek behúzása lehet, hanem azok teljes felszámolása.
2026. 03. 13. 13:00
Megosztás:

328 millió dolláros kriptocsalás: perbe fogták a JPMorgant a Ponzi-ügy miatt

Újabb jelentős jogi ügy rázza meg a kripto- és pénzügyi szektort: egy frissen benyújtott amerikai kereset szerint a világ egyik legnagyobb bankja, a JPMorgan Chase kulcsszerepet játszhatott egy 328 millió dolláros kriptovaluta-Ponzi-rendszer működésében. A felperesek állítása szerint a csalás pénzügyi infrastruktúrája szinte teljes egészében a bank számláin keresztül működött, ami komoly kérdéseket vet fel a pénzintézetek felelősségével kapcsolatban a kriptovalutákhoz kapcsolódó csalásokban.
2026. 03. 13. 12:30
Megosztás:

A Fitch feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet a Globális Gazdasági Kilátások (GEO) című csütörtök este ismertetett jelentésében feljavította idei globális gazdaságnövekedési előrejelzését.
2026. 03. 13. 12:00
Megosztás:

Garantiqa: történelmi eredmény és stabil működés

A fix 3 százalékos kamatozású Széchenyi Kártya konstrukciók iránt továbbra is töretlen a kereslet: a hazai vállalkozások aktívan használják a kedvező finanszírozási lehetőségeket beruházásaikhoz és működésükhöz – hangsúlyozta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. sajtótájékoztatóján. A garanciaintézmény 2025-ben történelmi rekordot döntött, a kezességével biztosított hitelállomány összege soha nem látott szintet ért el.
2026. 03. 13. 11:30
Megosztás:

Találkozhatsz TRUMP elnökkel: megugrott a TRUMP mémcoin árfolyama az exkluzív esemény hírére

Lendületet kapott a Donald Trumphoz köthető Official Trump (TRUMP) mémcoin árfolyama, miután a projekt bejelentette: a legnagyobb tokenbirtokosok ismét exkluzív lehetőséget kapnak arra, hogy személyesen találkozzanak az Egyesült Államok elnökével. A hír hatására a kriptovaluta két számjegyű emelkedést produkált, ami újra ráirányította a figyelmet a politikai tematikájú kriptotokenekre.
2026. 03. 13. 11:00
Megosztás: