Több médiaszolgáltató is megsértette szerződéses vállalásait

Nem indokolt hatósági eljárást indítani a nyári olimpiai játékok nyitóünnepsége miatt az azt élő adásban közzétevő médiaszolgáltató ellen – egyebek között ezt állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa. A testület szeptember 24-i ülésén jogsértéseket tárt fel több rádiós és televíziós médiaszolgáltató hatósági ellenőrzése során, egyes ügyekben pedig külföldi társhatóságokat is megkeresett.

Több médiaszolgáltató is megsértette szerződéses vállalásait

A hatósághoz július 26-a és 29-e között nyolc állampolgári bejelentés érkezett az M4 SPORT közszolgálati televíziócsatorna július 26-án 19 óra 28 perckor sugárzott műsorszámával kapcsolatban, amelyben a médiaszolgáltató a 2024-es párizsi olimpia nyitóünnepségét közvetítette élő adásban.

A testület megállapította, hogy a médiatörvény közérdekű célként tekint a társadalom számára kiemelten nagy jelentőséggel bíró események televíziós közvetítéséhez való széleskörű, nyilvános hozzáférés biztosítására. Ilyen eseménynek minősülnek az olimpiai játékok is. 

Az aktuális olimpiai játékokat, valamint az azok nyitó- és záróünnepségét bemutató műsorszámok nem saját gyártású és nem is más által gyártott, akvirált produkciók, így az első, élőben megvalósuló közreadás alkalmával a médiaszolgáltatók csupán közvetítési joggal rendelkeznek. A műsorszámot nem a közszolgálati médiaszolgáltató készítette, az általa üzemeltetett médiaszolgáltatás csupán közvetítő közegként szolgált a sportesemény szervezője és a közönség között. 

A médiaszolgáltató a műsorszám közvetítése során nem gyakorolhatott hagyományos értelemben vett szerkesztői tevékenységet annak ellenére sem, hogy több jelenet sok néző számára ízléstelen, rémisztő vagy tiszteletlen volt, illetve később globális felháborodást keltett. A váratlan eseményekre legfeljebb a műsorvezetők részéről érkező ellenpontozással volt lehetősége reagálni, ahogyan ez meg is történt a közvetítés során. Mindezek alapján a Médiatanács nem indított eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

Az egri 100,7 - BEST FM állandó megnevezésű, helyi vételkörzetű, kereskedelmi jellegű rádió május 23-a és 29-e között sugárzott műsorának hatósági ellenőrzése során a Médiatanács megállapította, hogy a médiaszolgáltató nem tett eleget a hatósági szerződésben tett vállalásainak, mivel az előírtnál kevesebb közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, valamint szöveges tartalmat tett közzé. A testület 180 ezer forint bírságot rótt ki a médiaszolgáltatóra, és a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte azt.  A jogsértés ismételtségére tekintettel a Médiatanács 70 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjét.

Alulteljesítette szerződéses vállalásait és a közösségi médiaszolgáltatókkal szemben támasztott törvényi előírásokat is megsértette a Győr 100,1 MHz helyi vételkörzetű, közösségi jellegű Győr Plusz Rádió június 10-e és 16-a között azzal, hogy nem tett közzé megfelelő mennyiségű közszolgálati műsorszámot. A Médiatanács döntése értelmében a médiaszolgáltatónak közleményben kell tájékoztatnia hallgatóit a jogsértés tényéről, ezen felül meg kell fizetnie 50 ezer forint bírságot.

Jogsértést tárt fel a Médiatanács a HÍR TV június 14-e és 20-a között sugárzott műsorában is. A vizsgált műsorhéten a médiaszolgáltató nem tett eleget hatósági határozatában foglalt, a tematikus műsorszámok napi arányára vonatkozó kötelezettségének. A testület 80 ezer forint bírságot rótt ki a médiaszolgáltatóra, és a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére kötelezte. A jogsértés ismételtségére tekintettel a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjét 10 ezer forint bírsággal sújtotta a Médiatanács. 

A testület állampolgári bejelentés nyomán megállapította, hogy a cseh joghatóság alá tartozó AMC TV június 1-jén 15 óra 10 perctől korhatári megjelölés nélkül sugározta a Buliszerviz című, a magyar szabályozás szerint IV. korhatári kategóriába tizenhat éven aluliak számára nem ajánlott) tartozó, csak 21 órát követően közzétehető műsorszámot, ezért a joghatósággal rendelkező cseh társhatósághoz fordult.  A társhatóság megállapította, hogy a médiaszolgáltató nem tüntette fel a magyar jogszabályok által előírt korhatárra vonatkozó jelzést, ezért felhívta a médiaszolgáltatót, hogy tegyen eleget a magyar jogszabályok által meghatározott szigorúbb szabályoknak, különösen a műsorszámok korhatári kategóriáit jelző magyar jelölések használatának. 

Ugyancsak a cseh társhatósághoz fordult a hatóság a csatorna augusztus 2-án 8 óra 6 perces kezdettel sugárzott Exodus: Istenek és királyok című műsorszámával kapcsolatban, mert azt a médiaszolgáltató korhatári jelölés nélkül sugározta, amely a hazai előírások alapján az I. korhatári kategóriának feleltethető meg (korhatárra tekintet nélkül megtekinthető), miközben az a témaválasztásra,  a feldolgozás módjára és az erőszakos jelenetekre figyelemmel a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába tartozónak minősül (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott). 

Szintén állampolgári bejelentés nyomán került sor a spanyol joghatóság alá tartozó Disney Channel állandó megnevezésű médiaszolgáltatáson augusztus 4-én 18 óra 45 perces kezdettel közzétett Katicabogár és a Fekete Macska kalandjai elnevezésű műsorszám Imádat című epizódjának vizsgálatára. A médiaszolgáltató a műsorszámot korhatári megjelölés nélkül sugározta, holott azt a témaválasztásra és annak feldolgozási módjára tekintettel a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) kellett volna sorolni. A hatóság az ügyben a joghatósággal rendelkező spanyol társhatósághoz fordult és felkérte a szükséges intézkedések megtételére.

A Médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak.

Kocsit vennél 3-5 millió Ft között? Mutatjuk mivel jársz jól!

A 3-5 millió forintos ársávban továbbra is a Škoda Octavia, valamint a Volkswagen Golf és Passat uralják az érdeklődést a magyar használtautó-piacon - derül ki a Használtautó.hu legfrissebb, októberi toplistájából.
2025. 10. 17. 02:00
Megosztás:

Le kell cserélni a gázkazánokat Magyarországon is az IEA döntése értelmében!

A globális éghajlatválság árnyékában egy merész terv fogalmazódott meg: az IEA ajánlása szerint már 2025-től tilthatnák az új fosszilis tüzelőanyagú kazánok forgalmazását. Ez azt jelentené, hogy a jövő háztartásai már nem gázkazánokat vesznek, hanem zöld technológiákat — hőszivattyúkat, hibrid rendszereket, geotermikus megoldásokat.
2025. 10. 17. 01:00
Megosztás:

Lottó csalás! VIDEÓRA vették a számokkal hogyan manipuláltak

Alig telik el hét, hogy valamelyik lottótársaságot ne érné csalásvád azoktól a játékosoktól, akiknek éppen nem kedvezett a szerencse. Az internetes fórumokon is számos ilyen bejegyzés és összeesküvés-elmélet kering. Most egy olyan esetet mutatunk be, amely sokak szerint az egyik legnyilvánvalóbb lottócsalás volt – ráadásul élő adásban, a tévékamerák előtt történt. A cikk végén meg is nézheti a felvételt, amely az egész botrányt elindította.
2025. 10. 17. 00:30
Megosztás:

Újraindult a kereskedés a Pensum Group részvényeivel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) jóváhagyása után csütörtökön újraindult a kereskedés a Pensum Group Nyrt. részvényeivel - közölte a tőzsdei társaság a BÉT honlapján csütörtökön.
2025. 10. 17. 00:05
Megosztás:

A közép- és kelet-európai gazdaságok valamelyest ellenállóképesek, de jelentős növekedési gyorsulás nem várható

Közép- és Kelet-Európa gazdaságai valamelyes ellenállóképességet mutatnak az idén, mindenekelőtt az erős hazai fogyasztás révén, de jelentős növekedési gyorsulás nem várható, tekintettel az amerikai kereskedelmi politika és a világgazdasági növekedési kilátások bizonytalanságaira - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban ismertetett regionális helyzetértékelésében.
2025. 10. 16. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 42. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 10. 16. 23:00
Megosztás:

Gyengüléssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói

Gyengüléssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
2025. 10. 16. 22:30
Megosztás:

Az MBH a legnagyobb fiókhálózattal rendelkező bank Magyarországon

Az MBH a legnagyobb fiókhálózattal rendelkező bank Magyarországon: 400 bankfiókjuk országszerte megtalálható, nemcsak a városokban, hanem a kistelepüléseken is jelen vannak - mpndta a pénzintézet vezérigazgató-helyettese csütörtökön a bank legújabb fiókjának megnyitó ünnepségén, a Debrecen Plázában.
2025. 10. 16. 22:10
Megosztás:

Vigyázó szemetek… Rómára vessétek!

Mintha egyfajta szerepcserének lennénk tanúi az eleddig magabiztos Franciaország és a belpolitikai káoszáról és adósságairól ismert Olaszország között.
2025. 10. 16. 21:30
Megosztás:

A fűtés mindig rosszkor romlik el, de fel lehet készülni

A fűtési rendszerek meghibásodása jellemzően a legrosszabbkor, a szezon közepén jelentkezik, amikor a felhasználók tehetetlenek, a szakemberek pedig túlterheltek. E problémára kínálnak megoldást a modern digitális felügyeleti rendszerek, amelyek folyamatosan figyelik a működést, és rendellenesség esetén azonnal jeleznek. Ilyenkor a hibák többsége távolról diagnosztizálható, gyakran javítható is, így csökken a kiszállások száma, gyorsabbá válik a beavatkozás. Az okosotthonokban az integrált vezérlőrendszerek egyszerű kezelőfelületen biztosítják a gépészet irányítását.
2025. 10. 16. 21:00
Megosztás:

Ma már az vagy, amit posztolsz - A digitális presztízs lesz az új társadalmi rang

A társadalmi rang kifejezésének módja átalakulóban van. Egyre többet halljuk: amit nem posztoltál, az meg sem történt. A fiatalabb generációk körében már nem csak élményt, hanem státuszt is jelent egy koncertről, egy sztártól vásárolt relikviáról való posztolás. Ezt a változást felismerve fejleszt virtuálisan is megjeleníthető, digitális termékeket egy magyar tulajdonú, amerikai székhelyű cég.
2025. 10. 16. 20:30
Megosztás:

Francia jóváhagyást kapott Európa első tokenizált tőzsdéje, a LISE

A pénzügyi világ új korszakba lépett: Franciaország hivatalosan is jóváhagyta Európa első teljesen tokenizált tőzsdéjének működését. A párizsi székhelyű Lightning Stock Exchange (LISE) engedélyt kapott arra, hogy blokklánc-alapú infrastruktúrával forradalmasítsa a részvénykereskedelmet. A lépés mérföldkő nemcsak a decentralizált technológia, hanem az egész európai tőkepiac számára.
2025. 10. 16. 20:00
Megosztás:

Az AI és a nemzetközi piacterek nyomása alatt a magyar webshopok

Bár a hazai webáruházak többsége továbbra is növekedésre számít, komoly versenyhelyzettel kell szembenézniük. A Temu és más nemzetközi piacterek belépése érezhető nyomást gyakorol egyes piaci szegmensekre: a webáruházak egyharmada már forgalmi visszaesést érez, miközben a mesterséges intelligencia villámgyorsan alakítja át az online kereskedelem működését – derül ki a Shoprenter és a Visa közös Nagy Webáruház Felméréséből.
2025. 10. 16. 19:30
Megosztás:

Magyarországon most indul az okos kisállat-forradalom, Nyugat-Európában már minden harmadik gazdinál van smart pet eszköz

A SmartPaw Magyarország (smartpaw.hu) a modern, felelős kisállattartást támogató okos megoldások hazai disztribútora legfrissebb piaci áttekintésében azt mutatja be, hogy Nyugat-Európában már minden harmadik gazdi használ legalább egy smart pet eszközt – automata etetőt, itatót, GPS-es nyakörvet vagy interaktív játékot. Magyarországon ez az arány 2024-ben még 8–9% volt, idén viszont várhatóan 12–14%-ra emelkedik, ami közel 50%-os éves növekedésnek felel meg.
2025. 10. 16. 19:00
Megosztás:

A Waberer’s stratégiai szándéknyilatkozatot ír alá a GYSEV-vel

Stratégiai együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában jegyzett Waberer’s a GYSEV-vel és a GYSEV CARGO-val, amely értelmében megvizsgálják a tavaly decemberben bejelentett adásvételi tranzakció végrehajtásának lehetőségeit, illetve azt, hogy milyen üzleti struktúra, illetve ütemezés mellett tudnak kölcsönösen kedvező üzleti fejlesztéseket közösen végrehajtani a jövőben.
2025. 10. 16. 18:30
Megosztás:

Hogyan tegyük különlegessé az online rendelések csomagolását?

A mai internetes vásárlási szokások világában a csomagolás messze nem csak a termék megóvásáról szól. A vásárlók megrendelésük során elvárják, hogy a csomag kifogástalan állapotban érkezzen. De mit is jelent ez a gyakorlatban, és miért fontos ennek megvalósítása?
2025. 10. 16. 17:30
Megosztás:

Hogyan működik hatékonyan a HACCP rendszer az élelmiszerláncban?

Te is úgy érzed, hogy az élelmiszerbiztonság szempontjaiban nem lehet kompromisszumot kötni, és egy alaposan kidolgozott rendszer jelenti a megoldást? Az utóbbi évtizedekben a HACCP rendszer globálisan elterjedt módszerré vált az élelmiszerminőség biztosítása érdekében. De hogyan működik mindez a gyakorlatban, és mit jelent egy vállalkozás számára?
2025. 10. 16. 17:00
Megosztás:

Csökkent az EU-ban beadott menedékkérelmek száma

Júliusban az előző hónaphoz képest 6 százalékkal kevesebb, 55 340 ember nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában. Az előző év azonos hónapjának vonatkozó számaitól (75 820) az idei júliusi adat 27 százalékkal marad el - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.
2025. 10. 16. 16:30
Megosztás:

A tavalyihoz hasonló számban érkeztek magyar turisták Horvátországba

Minimális csökkenés mellett, szinte a tavalyihoz hasonló számban érkeztek magyar vendégek október közepéig Horvátországba - közölte a Horvát Idegenforgalmi Közösség magyarországi igazgatója csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
2025. 10. 16. 16:00
Megosztás:

Kézikönyv etikus influenszereknek

Az influenszer-lét korántsem a könnyű siker útja, ugyanis a figyelem középpontjában állni nagy felelősséggel jár – mutat rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legújabb kiadványa.
2025. 10. 16. 15:30
Megosztás: