Több mint 9,6 milliárd forintos fejlesztéssel korszerűsítették az építésügyi szakrendszereket
Tájékoztatásuk szerint az eredmények hatékony és felhasználóbarát ügyintézést tesznek lehetővé a lakosság, a hatóságok, az építésügyi szakma gyakorlói, valamint az önkormányzatok és a szakpolitikai döntéshozók számára egyaránt.
A Széchenyi 2020 program keretében megvalósult közigazgatás-fejlesztési projekt konzorciumvezetője a Miniszterelnökség szakmai háttérintézményeként működő Lechner Tudásközpont Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság, konzorciumi tagjai pedig a NISZ Nemzeti Infrastruktúra Szolgáltató Zrt. és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség. A 2015-ben indult projekt célja egyrészt régóta működő, széles körben használt közigazgatási szakrendszerek (elektronikus építési napló, ÉTDR, IVO) továbbfejlesztése, másrészt teljesen új építésügyi alkalmazások kialakítása volt.
Az egységes keretrendszerbe integrált e-napló és a hatósági engedélyezési eljárásokat támogató ÉTDR megújítása mellett sikeresen bevezették a többi között az elektronikus tervpályázat-kezelő alkalmazást (E-tervpálya) és a dokumentációs központ információs rendszert (DOKIR). Emellett elkészült a Nemzeti Geotechnikai Térkép és Adattár (NGTA), az építésügyi igazságügyi szakértők tevékenységét támogató rendszer (ÉISZ), a tervezést támogató környezeti információs téradat-csomag letöltésének funkciója, valamint az állampolgárok családiház-építési tájékozódását segítő tervezési segédlet és adaptációs iránytű.
A közlemény szerint a legkomplexebb fejlesztés egy új informatikai platform Örökségvédelmi Nyilvántartás (ÖVNYR) néven, amelynek részét képezi a védett ingatlanok lekérdezőfelülete, a nyilvános adatokat tartalmazó E-Örökség modul, valamint a szakértőket támogató mobilalkalmazás is. A projekt átfogó eredményeként a hazai építésügyi szakrendszerek európai összehasonlításban is korszerű megoldásokat kínálnak az épített környezethez kapcsolódó közigazgatási ügykezelés digitális támogatására - hangsúlyozta a Lechner Tudásközpont.