Több tízezer pedagógus vett részt a tárca online kérdőíves kutatásában

Több tízezer pedagógus vett részt a Belügyminisztérium (BM) online kérdőíves kutatásában, válaszával segítve a közös munkát. A minisztérium csütörtökön az MTI-vel azt is közölte, hogy a kérdőív eredményei irányadóak a kormánynak a további pedagógusbér-emelés tervezésében is.

Több tízezer pedagógus vett részt a tárca online kérdőíves kutatásában

A kérdőív eredményeit ismertetve azt írták: a pedagógusok nagy többsége fontosnak tartja, hogy további béremelés esetén kiemelt juttatási szempont legyen, ha valaki a leghátrányosabb helyzetű településen dolgozik, illetve sok halmozottan hátrányos helyzetű gyermekkel foglalkozik.

Ugyancsak jelentős többség ért egyet azzal, hogy a tanárok díjazásánál a jövőben vegyék figyelembe a teljesítményértékelést. A köznevelésért felelős Belügyminisztérium a közleményben köszönetet mondott a pedagógusoknak, akik részt vettek a párbeszédben, válaszadásukkal és javaslataikkal segítették a közös munkát. Hangsúlyozták: a kormány elkötelezett a pedagógusok további béremelése mellett, és ahogy megszületik a megállapodás az Európai Bizottsággal, a rendszerváltás óta legnagyobb pedagógusbér-emelés következhet.

A kérdőíves kutatást a kormány az idei kormányátalakítás után indította a pedagógusoknál és a köznevelésben dolgozóknál a pedagóguspályával és a közneveléssel kapcsolatos stratégiai kérdések véleményezésére.

Eredményei irányadóak a kormánynak a további pedagógusbéremelés tervezésében is - emelték ki. A cél, hogy a pedagógusok átlagbére 2025-re elérje a diplomás átlagbérek 80 százalékát.

A mostani bérhez képest 2023-ban az eddig tervezett 10 százalék helyett csaknem 21 százalékos, 2024-ben 25 százalékos, 2025-ben pedig 29-30 százalékos lehet a béremelés mértéke. A béremelés differenciált lesz, a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben dolgozó pedagógusok bére a diplomás átlagbér 90 százalékát is el fogja érni - fejtették ki.

A tájékoztatás szerint a részvétel az online konzultáción önkéntes és anonim volt. A felmérés két körben folyt, június 13-26., illetve szeptember 1-20. között. Az első felmérésben nemcsak pedagógusok, hanem a nevelést segítő munkatársak is részt vehettek. A júniusi konzultációt 24 ezren, a szeptemberit már több mint 33 ezren töltötték ki - írták.

A felmérések az ideális csoport- és osztálylétszámokkal, a munkakörülményekkel és a juttatásokkal, a pedagógusok és a gyermekek védelmével, a pedagógusok teljesítményének értékelésével a munka minőségének elismerésével kapcsolatban kérték ki a tanárok véleményét.

Az ösztönzéssel kapcsolatban legtöbben a pedagógusok további béremelését jelölték meg a legfontosabbnak. Nagy többség (84 százalék) értett egyet azzal, hogy a leghátrányosabb helyzetű térségekben, illetve a magas arányban hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekkel, tanulókkal foglalkozó pedagógusoknak indokolt többletjuttatást biztosítani - ismertették.

A válaszadók 70 százaléka értett egyet azzal, hogy a pedagógusok díjazása a jövőben vegye figyelembe a teljesítmény értékelését és differenciáljon a munka minősége alapján.

A pedagógusok 91 százaléka többnyire vagy teljes mértékben egyetértett azzal, hogy a biztonságos iskolai légkör jelentős hatással van a gyermekek, tanulók teljesítményére. Még többen voltak azok, akik szerint az eredményes nevelő-oktató munkához szükség van arra, hogy az osztályteremben és az iskolában is mindenki betartsa az alapvető viselkedési szabályokat.

A válaszadók 78 százaléka szerint fontos a pedagógusok konfliktuskezelési, stresszkezelési készségeinek fejlesztése. A pedagógusok kétharmada azzal is egyetértett, hogy az iskolaőrség bevezetése indokolt az olyan iskolákban, ahol arra igény mutatkozik.

Megosztottak a pedagógusok a munkaterheléssel kapcsolatban: egy részük megfelelőnek, másik részük soknak tartja a heti kötelező óraszámot. A pedagógusok 70 százaléka egyetértett azzal, hogy a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő dolgozók fokozottabb bevonása segíthetné a pedagógusok munkaterhének csökkentését.

A pedagógusok teljesítményének értékelésével kapcsolatban a válaszadók 75 százaléka egyetértett vagy többnyire egyetértett azzal, hogy a pedagógusokat további szakmai fejlődésre és még magasabb minőségű munkavégzésre ösztönzi, ha rendszeres visszajelzést kapnak a teljesítményükről. A kitöltők több mint 60 százaléka többnyire, 22 százaléka pedig lényegében egyetértett azzal, hogy a teljesítmény értékelésében mind a külső, mind a belső, intézményen belüli értékeléseknek fontos szerepe van.

A felmérésben részt vevők 71 százaléka legalább közepesen - de 42 százalékuk többségében vagy teljesen - egyetértett azzal, hogy középiskolában és azáltalános iskola felső tagozatánál segítené az intézményvezető értékelését, ha az adott pedagógus munkájáról visszajelzést kapna a tanulók véleményéről is. A szülők véleményének figyelembevételét ennél jóval kevesebben tartják fontosnak.

A kutatás részletes elemzése az Új köznevelés című lap októberi számában jelent meg, amely elérhető az Oktatási Hivatal honlapján (oktatas.hu) - írták a Belügyminisztérium közleményében.

Korszerű menedzsmentrendszer létrehozására nyert támogatást az Interticket

Korszerű menedzsmentrendszer létrehozására nyert 225,01 millió forint vissza nem térítendő támogatást az Interticket Kft. - közölte a társaság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 29. 23:30
Megosztás:

Újraindul a balatoni kompforgalom

Péntektől újra járnak a balatoni kompok Szántód és Tihany között, a téli menetrend szerint - tájékoztatta a Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) csütörtökön az MTI-t.
2026. 01. 29. 23:00
Megosztás:

A Microsoft negyedéves bevétele és nyeresége is jelentősebben nőtt

Az elemzők által vártnál jelentősebben nőtt az amerikai Microsoft technológiai vállalat negyedéves bevétele és nyeresége a december végével záródott pénzügyi második negyedévében.
2026. 01. 29. 22:30
Megosztás:

Hirtelen kriptó zuhanás: 84 000 dollár alá esett a Bitcoin árfolyama

A Bitcoin ára 2025. március 13-án váratlanul az ikonikus 84 000 dolláros szint alá csúszott, ezzel izgalmas és aggasztó fordulatot hozva a kriptopénzpiacokon. A mozgás mögött komoly eladási nyomás és piaci túlhevültség állhat – de ez vajon csak egy egészséges korrekció vagy valami nagyobb dolog előjele? Cikkünkben részletesen elemezzük az eseményeket, szakértői véleményeket, és a jövőbeli kilátásokat.
2026. 01. 29. 22:00
Megosztás:

A Mercosur árnyékában - Újabb dilemmák az EU kereskedelempolitikájában

Az Európai Unió kereskedelempolitikája fordulóponthoz érkezett. A Mercosur-megállapodás körüli viták megmutatták, hogy a piacnyitásból nem következnek automatikusan előnyös geopolitikai ígéretek, a szabadkereskedelmi megállapodások belpolitikai és alkotmányos korlátaival viszont foglalkozni kell. A kérdés ma már nem pusztán az, hogy az EU képes-e új megállapodásokat kötni, hanem az, hogy mindezt kinek a felhatalmazásával, milyen hatáskörök rovására és milyen társadalmi áron teszi meg.
2026. 01. 29. 21:30
Megosztás:

Magyar fejlesztésű vákuumszárítás keltheti újra életre a zöldségek hatóanyagait

Egy magyar állattenyésztő mérnök, Selymes-Stockdale Erzsébet súlyos betegsége után saját kutatásai révén vákuumszárítási eljárással olyan porított élelmiszert fejlesztett ki, amely akár egy kanálnyi adagban is annyi vitamint tartalmazhat, mint egy tál friss zöldség. A technológia, mely megőrzi a növényi sejtek bioaktív anyagait, már a HUNOR magyar űrhajós program érdeklődését is felkeltette.
2026. 01. 29. 21:00
Megosztás:

Oroszország évi 4000 USD-ben korlátozza a kriptobefektetést – Vajon más országok is követik a példát?

Az orosz kriptoszabályozás új szintre lép: 2026 közepére életbe léphet az a törvény, amely szigorúan korlátozza a nem minősített befektetők digitális eszközvásárlásait. Eközben a "nagyhalak" korlátlanul vásárolhatnak. A szabályozási szigorítások mögött nemcsak befektetővédelmi, hanem geopolitikai és gazdasági érdekek is meghúzódnak. De vajon ez csak az oroszok útja, vagy világtrend van kialakulóban?
2026. 01. 29. 20:30
Megosztás:

Az Allegro megnyitotta a közép-európai piacot a magyar vállalkozások előtt

A magyar eladók könnyedén elérhetik az Allegro több mint 21 milliós aktív ügyfélkörét Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon – anélkül, hogy országonként külön értékesítési csatornát kellene kezelniük vagy egyedi megállapodást kellene kötniük a fuvarozókkal. Mindez megkönnyíti a nemzetközi terjeszkedést a kisebb vállalkozások számára is.
2026. 01. 29. 20:00
Megosztás:

Ezek a települések vonzották a legtöbb turistát az előző évben Magyarországon

Továbbra is meghatározó a Balaton népszerűsége a belföldi utazók körében – derült ki a Szallas.hu2025-os eredményeiből. A települések rangsorát Budapest, Siófok és Eger vezették tavaly. Az online fizetett előző évi foglalások összértékének csaknem 27 százalékát a SZÉP-kártyások adták.
2026. 01. 29. 19:30
Megosztás:

Csúcsra pörgött a SZÉP-kártya decemberben: 42%-kal bővült a felhasználás

A SZÉP-kártya tavaly decemberben a családok kikapcsolódása mellett ünnepi vásárlásaikat is kiemelten támogatta. A Kormány ugyanis 2025. december 1. és 2026. április 30. között ismét lehetővé tette a hideg élelmiszer vásárlását SZÉP-kártyával.
2026. 01. 29. 19:00
Megosztás:

Egy iroda funkciója napjainkban – valóban szükség van rá?

Mivel a munkavégzési formák lehetőségei az utóbbi években egyértelműen bővültek, sok helyen a munkarend is szignifikánsan átalakult. Ezzel együtt ugyanakkor sokan továbbra is a jelenlétben és a közös terek előnyeiben hisznek.
2026. 01. 29. 18:30
Megosztás:

Zuhan az USDC stabilcoin piaci kapitalizációja – vészjelzés a kriptopiacon?

2026 januárja meglepő fordulatot hozott a kriptovaluták világában: a legnagyobb stabilcoinok, különösen az USDC, jelentős visszaesést szenvedtek el. A 6,5 milliárd dolláros piaci kapitalizáció-csökkenés nemcsak az USDC-t, hanem az egész kriptós ökoszisztémát megrázta – a Bitcoin likviditása csökken, a DeFi-platformok visszaesnek, és egyre több befektető fiatba menekül. Vajon csak átmeneti zavarról van szó, vagy egy mélyebb trend körvonalazódik?
2026. 01. 29. 18:00
Megosztás:

Európa Tanács: Grönland jövőjéről csak Grönland és Dánia dönthet

A Grönland jövőbeli státuszával, illetve a Dániával ápolt kapcsolataival összefüggő döntéseket csak Grönland és Dánia népe hozhat - foglalt állást az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) csütörtökön.
2026. 01. 29. 17:30
Megosztás:

Túl hangos reklámok miatt bírságolt a Médiatanács

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa több médiaszolgáltatóra is bírságot szabott ki a reklámok hangereje miatt. A testület ezenkívül szerződéses kötelezettségek megsértése miatt is szankcionált egy médiaszolgáltatót.
2026. 01. 29. 17:00
Megosztás:

8 millió dolláros tőkebeáramlás az amerikai spot Ethereum ETF-ekbe

2026. január 28-án megdöbbentő fordulat következett be az amerikai spot Ethereum ETF-piacon: nettó 28 millió dollár áramlott be a termékekbe egyetlen nap alatt. A korábbi nap kiáramlásai után ez az inflow fordulópontként értelmezhető, melyet szinte teljes mértékben a BlackRock zászlóshajója, az iShares Ethereum Trust (ETHA) vezérelt. A tőkebeáramlás újraéledő intézményi bizalmat jelez, és megerősíti, hogy a spot kriptoalapú ETF-ek fontos szereplőivé válnak a pénzügyi ökoszisztémának.
2026. 01. 29. 16:30
Megosztás:

Megtérül a továbbtanulás? A legtöbb esetben igen, de nem mindegy, hogy mennyi idő alatt

Sokan kérdezhették azt maguktól a főiskolán ülve, hogy tényleg megéri-e a továbbtanulás? A Bankmonitor szakértői megvizsgálták ezt a kérdést, cikkükből kiderül, hogy mennyi idő alatt térülhet meg a tanulásra „elvesztegetett” idő a diploma után elnyerhető jobb állások és fizetések miatt.
2026. 01. 29. 15:30
Megosztás:

Magasabb béremelés lesz a Magyar Postánál

A Magyar Posta és a Postás Szakszervezet között korábban megkötött kétéves megállapodás módosításával az eredetileg tervezett 7 százalék helyett összesen 10 százalékkal emelkednek a bérek a vállalatnál: január 1-jétől 7 százalék, július 1-jétől további 3 százalék béremelés valósul meg - jelentette be csütörtöki Facebook-bejegyzésében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
2026. 01. 29. 15:00
Megosztás:

Beindult a kereslet a vállalati hitelpiacon a fix 3 százalékos kkv-hitelek hatására

Beindult a kereslet a vállalati hitelpiacon a fix 3 százalékos kkv-hitelek hatására - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára csütörtökön a TV2 Mokka című műsorában.
2026. 01. 29. 14:30
Megosztás:

Kriptó vagy bukás? 3 éven belül sorsdöntő fordulat jöhet a Bitcoin és az altcoinok piacán

A kriptopiac válaszúthoz érkezett – legalábbis Noelle Acheson kriptostratéga szerint, aki szerint a következő három év kritikus lesz a teljes szektor jövője szempontjából. Miközben az intézményi érdeklődés fokozódik, a szabályozási bizonytalanság továbbra is fékezi az előrelépést. Vajon képes lesz a piac önállóan megerősödni, vagy elmarad a tömeges elfogadás, és eljelentéktelenedik a kriptovilág?
2026. 01. 29. 14:00
Megosztás:

Február 2-ig várja a NAV a lakhatási támogatások adatait

2025. január 1-től kedvező adózással támogathatják a munkáltatók a 35 év alatti munkavállalóik lakhatását. Az erről szóló adatszolgáltatást 2026. február 2-ig küldhetik be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) kizárólag elektronikusan, a KLAKTAM jelű nyomtatványon, amely az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) és idén még az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) is elérhető. Az egyébként rövid, néhány rovatos űrlapon az ingatlan azonosító adatairól, valamint a támogatás céljáról kell nyilatkozni, a kitöltést a NAV útmutatóval is segíti.
2026. 01. 29. 13:30
Megosztás: