Többet várnak jogi szolgáltatóktól a hazai KKV szereplők
Felmérésünk elején, rögtön arra a kérdésre kerestük a választ, hogy hogyan, mi alapján választanak ügyvédet illetve jogi szolgáltatót a vállalkozások. A válaszokból kiderült, hogy kicsivel több, mint 46 százalékuk ajánlás vagy valamilyen régi ismeretség alapján dönt cégük ügyvédi partneréről. Szakmai felkészültség, tapasztalat alapján mindössze a cégvezetők 34 százaléka választ ügyvédet.
A vállalkozások 34 százalékának egyáltalán nincs jogi partnere, sőt feltétlen közvetlen ismertsége sem. A válaszadók közel 62 százalékának van állandó ügyvédi kapcsolata és ebből mindössze 37 százalékuknak van állandó folyamatos, havi megbízása is jogi partnerével.
Általában társasági és cégjog (21,8%), gazdasági, kereskedelmi jog (17,5%), munkajog (16,5%), adósságrendezés (12,9%) kapcsán fordulnak szolgáltatójukhoz a cégvezetők.
Érdekesség, hogy a céget érintő fontosabb törvényi változásokról a válaszadók majdnem 32 százaléka a könyvelőtől vagy a könyvvizsgálótól értesül, mindössze 20,5 százalékuk az ügyvédtől. Még az interneten is többen tájékozódnak a cégüket érintő változásokról, mint az ügyvédtől, hiszen a válaszadó 27 százaléka jelölte meg ezt a kategóriát. Feltűnő adat, hogy a válaszadók 57 százaléka nem emlékszik arra, hogy mi volt az utolsó jogszabályi változás, amire az ügyvédjük hívta volna fel a figyelemt.
A munkaszerződés sablonokat az elmúlt egy évben mindössze a cégek 59 százaléka frissítette a jogi szolgáltatójával. A fontosabb szerződéskötések előtti megbeszélésekre a cégek kicsivel több mint 50 százaléka viszi magával jogi partnerét. A felmérésben részt vett cégek 51 százalékának nem volt peres ügye az elmúlt 10 évben. Az ügyvédi megbízások viszonylag stabil lábakon állnak, hiszen a megkérdezettek több mint 65 százaléka már öt éve dolgozik együtt partnerével.
Arra a kérdésre, hogy mit hiányolnak az ügyvéddel történő együttműködéssel kapcsolatosan: a gyorsabb válaszadást (17,4%), a proaktivitást (13,7%) jelölték meg a legtöbben. Feltűnő, hogy a pontosság, precizitás is felkerült a válaszok közé (7,7%), és mindössze csak 3,8 százalékuk válaszolta azt, hogy elvárná partnerétől, hogy időben, előre jelezze a fontosabb, cégüket érintő törvényi változásokat.