Többségükben emelkedtek a nyugat-európai piacok; a BUX enyhén csökkent pénteken
A befektetők a folyamatos politikai bizonytalanság ellenére jól fogadták Emmanuel Macron elnök azon kijelentését, miszerint a következő napokban új miniszterelnököt nevez ki, akinek a legfontosabb prioritása a 2025-ös költségvetés parlamenti elfogadása lesz, miután a kormányt megbuktatták a törvényhozók. A CAC40 1,3%-kal emelkedett. A páneurópai STOXX 0,2%-kal került feljebb, ezzel hetedik egymást követő nap emelkedett, és 2%-os pluszban zárta a hetet. A DAX ugyanakkor mindössze 0,1%-kal nőtt, a FTSE100 pedig 0,5%-os mínuszban fejezte be a kereskedést.
A STOXX ágazatai közül az autószektor (1,9%) és a háztartási javak (1,6%) teljesítettek a legjobban, míg az olaj és nyersanyagok voltak a leggyengébbek (-0,8 és -0,7%).
Az európai luxusipari részvények 3%-ot ugrottak és kéthavi csúcsot értek el, az olasz Moncler pedig 5%-os emelkedéssel a legnagyobb növekedést elérő cégek közé tartozott, miután a Goldman Sachs „vételre” minősítette részvényeit. Kiemelendő még a Vivendi 1,9%-os emelkedése is. A francia médiakonglomerátum hétfőn kéri a részvényesek jóváhagyását a cégcsoport tervezett szétdarabolásához. A BMW 2,7%-kal emelkedett, miután a Jefferies a német autógyártó részvényeit „tartásról” „vételre” minősítette fel.
A makroadatok közül kiemelendő, hogy a német ipari termelés a várt 1,2%-os emelkedéssel szemben 1%-kal esett októberben, folytatva azon adatok sorát (kiskereskedelem, francia ipari termelés), melyek a vártnál gyengébben alakultak.
A KKE-régió tőzsdéi vegyesen teljesítettek: a CETOP 0,3%-kal nőtt, amit a PX50 0,3%-kal emelkedett, de a lengyel tőzsde stagnált, a BUX pedig 0,1%-kal esett. A hetet a BUX 1,6%-os pluszban fejezte be. A hazai makroadatok közül az ipari termelés a vártnál jobban alakult októberben, mivel a várt 3,9%-os év/év (igazítatlan) visszaeséssel szemben mindössze 0,2%-os visszaesést láthatunk, mert a hó/hó dinamika +2% lett.
Péntek este érkezett a hír, hogy a Fitch hitelminősít negatívról stabilra minősítette a magyar államadósság kilátását, megerősítve a BBB fokozatot. Mindez egy héttel azután történt, hogy a Moody’s – megtartva a korábbi minősítést – stabilról negatívra rontotta a kilátást. A Fitch szerint a költségvetési és monetáris politikák közötti jobb összhang hozzájárult a makrogazdasági egyensúlytalanságok jelentős csökkenéséhez, beleértve az infláció erőteljes csökkenését és a folyó fizetési mérleg többletének visszatérését. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) fenntartotta a szigorú monetáris politikai irányvonalat, míg a kormány lépéseket tett az elsődleges költségvetési hiány csökkentésére.
(Forrás: OTP Ébresztő)