Tovább fejleszti pécsi gyárát a Körber
Az egyedi gépgyártás rendkívül technológiaérzékeny iparág. Állandó innovációra van szükség, hogy tartani lehessen a lépést a műszaki fejlődéssel és a vevői elvárásokkal. A Körbernél mindemellett stratégiai cél a vállalat környezeti lábnyomának a mérséklése, amihez ugyancsak nagy összegű beruházásokra van szükség. 2024 során három nagy és közel tucatnyi kisebb projektet valósítottak meg a gyárban, ezek összesen több mint 3,6 milliárd forintnyi fejlesztést jelentenek.
„Az idei beruházásainknak nagyjából a fele célozza a versenyképességünk növelését, a másik fele pedig a fenntarthatóbb működést. A Körber-konszern kimondott célja, hogy valamennyi telephelye szén-dioxid-semlegessé váljon, amihez komoly erőfeszítésekre van szükség. Lépésről lépésre szorítjuk le a gázfogyasztásunkat: napkollektorokkal, hőszivattyúkkal és energiahatékonyabb technológiák alkalmazásával. A porfestő üzemünk és az új szimultán öttengelyes CNC megmunkálóközpontunk beszerzése pedig technológiai szempontból jelent előrelépést, ez utóbbi géppel a nagyobb mérettartományba (2m x 3m) tartozó komplex alkatrészek megmunkálására is képessé váltunk.” – mutatott rá Zalay Buda ügyvezető.
A Körbernek ez a második ilyen gépberuházása az elmúlt két évben, ugyanis a piaci igény dinamikusan nő a nagyméretű, de rendkívüli pontossággal elkészített alkatrészekre. Emellett az idén üzembe állítottak további két, vadonatúj forgácsológépet a kisebb alkatrészek gyártásának területén, és modernizáltak több meglévő eszközt.
A porfestő technológia jóval hatékonyabb a vízbázisú festékek használatánál: a nagyobb rétegvastagságú bevonatok egy rétegben is megvalósíthatóak szemben a többszöri festéssel, kevesebb utómunkára van szükség és mindez nagymértékben csökkenti a telephely földgáz felhasználását. További környezetvédelmi előny, hogy a berendezés a felhasznált, de nem megtapadt port újra hasznosítja.
A gyártócsarnokok tetején tavasztól egy ipari napelemes rendszer termel. A Körber már évek óta a többletköltséget is vállalva kizárólag megújuló forrásból származó elektromos energiát használ, most pedig már az éves szükséglet harmadát-negyedét a telepített napelemrendszer termeli. A 4570 panelből álló, 2450 kWp villamos teljesítményű rendszer megközelítőleg 500 átlagos családi ház villamos energia szükségletét tudná fedezni. A vállalat forgácsoló üzemének hűtését a meleg évszakban, fűtését a hideg évszakban egy hőszivattyús hűtő-fűtő rendszer látja el.
Az idei beruházások a többmilliárdos nagyságrend ellenére sem számítanak kiugrónak. A Körber Hungária harminc éves pécsi jelenlétét végigkísérte az innováció. Ma a régió egyik legmodernebb gépparkját üzemeltetik, közte a térségben egyedülálló eszközökkel. A gyár azonban hosszú távra tervez, ezért további komoly beruházások előkészületei vannak tervben.