Tovább gyengültek az európai tőzsdék a vámokkal kapcsolatos elnöki bejelentések hatására

A páneurópai STOXX 600 index 1,5%-kal csökkent, negyedik egymást követő veszteséges napját zárva. A régió volatilitási indexe közel háromhetes csúcsra ugrott. A legtöbb nagy regionális tőzsde több mint 1%-kal esett, mivel a befektetők az arany és a japán jen biztonságába menekültek. Az alapvető nyersanyagok szektora 3,3%- kal csökkent, és 2020 decembere óta a legalacsonyabb szintre esett. A légitársaságok árfolyama csökkent, miután a Virgin Atlantic az amerikai kereslet lassulásának jeleit észlelte. A British Airways tulajdonosa, az IAG 6,6%-kal esett. A Fortnox több mint 33%-kal ugrott, miután a cég közölte: legnagyobb tulajdonosa, a First Kraft és az EQT magántőkecsoport közös készpénzes ajánlatot tett, amely a svéd számviteli szoftvercéget körülbelül 55 milliárd koronára (5,51 milliárd dollár) értékelte.
Európában a múlt héten közzétett spanyol és a francia adat után a tegnap megjelent német infláció is jobban csökkent a vártnál, elsősorban a szolgáltatásárak lassuló emelkedése miatt. Noha az olasz mutató a várakozásoknál is jobban emelkedett, összeségében az euróövezetben várhatóan ismét megindul a dezinfláció, lehetővé téve az EKB számára az újabb kamatcsökkentést áprilisban.
Emellett meglepően gyorsan nőtt a német kiskereskedelmi forgalom, az éves dinamika majdnem elérte az 5%-ot.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tegnap bejelentette, hogy a kormány 3,4%-ról 2,5%-ra csökkentette az idei GDP-előrejelzést. Emellett elmondta, hogy a bankok esetében árstop várható a banki díjakra, a telekommunikációs cégektől pedig árcsökkentést kérnek; ez masszív esést okozott az OTP és az MTelekom árfolyamában. A friss KSH-adatok szerint januárban 10,4%-kal emelkedtek a hazai bruttó bérek, az ipari termelői árak pedig 8,2%-kal kerültek feljebb.
A BUX 3%-kal mérséklődött, a lengyel WIG20 pedig 2,1%-kal került lejjebb.
(Forrás: OTP Ébresztő)