Tovább gyorsult az infláció, rosszul fest a maginflációs adat is
“Számítani lehetett arra, hogy gyorsulni fog az infláció, de a közel 11 százalékos éves tempó kedvezőtlen meglepetést jelent” - kommentálta a friss adatot Németh Dávid, a K&H vezető elemzője. A korábbi hónapokhoz hasonlóan szinte minden területen erőteljes drágulás látható, az élelmiszereknél például 18,6 százalékos volt a növekedés.
Hozzátette: A néhány élelmiszerre vonatkozó árstop lényegében minimálisan fogja csak vissza az élelmiszer-drágulást. Az üzemanyagokra vonatkozó ársapkának, valamint a rezsidíjak befagyasztásának viszont jelentős a hatása, ezek nélkül 15 százalék körül lenne az áremelkedés üteme.
Németh Dávid arra is felhívta a figyelmet, hogy a változékony energia-, élelmiszer- és hatósági árak nélkül számolt maginfláció is tovább gyorsult, májusban már meghaladta a 12 százalékot, ez pedig nagyon erős inflációs nyomásra utal. Emellett az is látszik az adatból, hogy a magas energia-, alap- és nyersanyagárak beépülnek a végső fogyasztói árakba. Ráadásul a lakossági inflációs várakozások is 6-11 százalékos pénzromlást vetítenek előre.
A szakember szerint ebben az évben az éves átlagos infláció - a jelenlegi kilátások alapján - 10,5 százalék körül lehet, jövőre pedig 5,5-6 százalékos szintre lassulhat. Németh Dávid elmondta: “Középtávon több tényező is bizonytalanságot jelent. Kérdés, meddig lesz érvényben a különböző termékekre vonatkozó árstop, milyen fennakadások lesznek az ellátási láncokban és meddig tart ki az erős belső kereslet.