Továbbra is kihívást jelent a Brexit a logisztikában?

A Brexit hatása az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kereskedelemre, és ezzel egyidejűleg a kapcsolódó logisztikai folyamatokra négy év elteltével is érezhető. A folyamatosan bevezetésre került új szabályozások, megnövekedett költségek és a határátkelési eljárások bonyolultsága jelentősen megnehezítik a vállalkozások működését. Az ESRI adatai szerint az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelem volumene ötödével csökkent, miközben a közúti áruszállítás jelentős késéseket szenved el.

Továbbra is kihívást jelent a Brexit a logisztikában?

Az olyan új megállapodások, mint az Észak-Írországi Protokoll (Windsor Framework), némi enyhítést hozhatnak a vámkövetelmények terén, de összeségében nézve a logisztikai láncok továbbra is kihívásokkal néznek szembe, különösen az élelmiszer- és egészségügyi termékek terén. A Brexit következtében számos új jogszabály lépett életbe, és továbbiak várhatók, amelyek szintén nehézségeket hozhatnak a kereskedelmi és logisztikai folyamatok összességében. Az Egyesült Királyság szigorúbb vámellenőrzései miatt sok vállalkozás magasabb adminisztratív és szállítási költségekkel szembesül. Az új, 2023-ban bevezetett vám-, állat- és növényegészségügyi (SPS) ellenőrzések tovább fokozhatják a késéseket és az árakat, így a logisztikai helyzet javulása még várat magára.

Válaszok a kihívásokra 

A logisztikai szereplők különböző stratégiákkal próbálták áthidalni a Brexit okozta kihívásokat annak érdekében, hogy a szállítások zavartalanul folytatódjanak. Ezek a megoldások a folyamatok hatékonyabbá tételére és a szállítási akadályok minimalizálására összpontosítanak, hogy a nemzetközi áruforgalom ne szenvedjen komoly fennakadásokat.

A DSV, mint a logisztikai szektor egyik meghatározó szereplője, példamutatóan alkalmazkodott a megváltozott gazdasági és logisztikai környezethez. A vállalat olyan megoldásokat vezetett be, amelyek segítik ügyfeleiket abban, hogy a Brexit okozta kihívások ellenére is zavartalanul tudják bonyolítani szállítmányaikat, bizonyítva ezzel elkötelezettségüket a magas színvonalú szolgáltatások iránt. Ennek tükrében a zavartalan kereskedelmi és szállítási folyamatok támogatása érdekében a megnövekedett adminisztrációs terhek többségét leveszi az ügyfelek válláról, elősegítve ezzel, hogy a partnerek a Brexitet megelőző ügymenethez hasonló működést folytathassanak és azokra a tevékenységekre tudjanak koncentrálni, amely üzletük fenntarthatóságát és további fejlesztését biztosítják. Legyen szó a felmerülő import, export vagy tranzit vámeljárások lebonyolításáról, az élelmiszeriparhoz szorosan kapcsolódó állat- és növényegészségügyi bejelentések megtételéről, a határon felmerülő áruszállítási bejelentések elvégzéséről, illetve a kikötői forgalmakat támogató elektronikus vámborítékok üzemeltetéséről a DSV mindezen feladatkörökre teljes körű megoldást kínál. A vállalat támogatja továbbá az áruszállításokhoz szervesen kapcsolódó kompfoglalásokat saját jogon, amely az átkelések kapcsán felmerülő esetleges nehézségekre – mint a viharhelyzetben vagy a dokkolási időszakokban kialakuló kapacitáshiányokra – rugalmas alternatívákat kínál operátorai, illetve ügyfelei részére. Ezzel is segítve a küldemények gyors és hatékony továbbítását. A szolgáltatások fejlesztésén és magasszinten tartásán túlmenően a vállalat kiemelt hangsúlyt fektet kollégái folyamatos képzésére is, lehetővé téve, hogy a megfelelő szakmai színvonal minden megbízó számára elérhető legyen.

Rendszerfejlesztések a logisztikai óriásvállalatnál

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a DSV folyamatosan és úgy fejlesztette szolgáltatásait, hogy ügyfelei számára a Brexit által okozott nehézségekre valós megoldásokat szállíthasson, amelyek a logisztikai igények testreszabott és hatékony kiszolgálását teszi lehetővé. Az egyik legutóbbi fejlesztés az október 31-ről, január 31-re elnapolt brit exportokkal kapcsolatos ENS nyilatkozattételi kötelezettségek megkönnyítése érdekében született. A vállalat egy automatizált rendszert fejleszt, amely a határátlépés előtt 24 órát megelőzően továbbítja a küldemények kapcsán kötelezően előírt információkat és adatokat a vonatkozó online platformok számára. 

A DSV-nél a fenntarthatóság továbbra is a fókuszban

A DSV eddig is nagy hangsúlyt helyezett a környezet kímélő fuvarozási megoldásokra és elsők között vezette be szolgáltatási palettájára a multimodális fuvarozás lehetőségét, amely vonal fejlesztésén kollégáik változatlan intenzitással dolgoznak. Azonban a multimodális megoldásokon túl továbbra is biztosított a szolgáltatások széles spektruma, amiből az ügyfelek mindig a számukra legmegfelelőbbet tudják választani.

Alternatív útvonalak

A Brexit okozta gazdasági és logisztikai kihívásokra válaszul a logisztikai óriásvállalat innovatív megoldásokat vezetett be, hogy megkönnyítse az ellátási lánc zavartalan működését. Az egyik ilyen fontos lépés az volt, hogy az ír és észak-ír szállításokat Anglia megkerülésével is biztosítja. Ezzel elkerülhetők a brit határokon felmerülő vám- és adminisztratív akadályok, amelyek gyakran okoznak késéseket és indokolatlan költségnövekedéseket. Ez az alternatív útvonal nemcsak költséghatékonyabb, de hozzájárul a szállítási folyamatok rugalmasságának növeléséhez is, ami kulcsfontosságú az ellátási lánc résztvevői számára.

A Brexit hatásai továbbra is kihívást jelentenek, de az iparág számára egyúttal lehetőséget is biztosítanak a fejlődésre és az alkalmazkodásra. A logisztikai cégek, köztük a piac vezető szereplői, sikeresen mutatták be, hogy a változásokra gyors és hatékony válaszokat lehet adni, ha előre tekintő, innovatív megközelítéseket alkalmaznak. Az új vám- és kereskedelmi szabályok kezeléséhez valódi stratégiai tervezés és rugalmasság szükséges, és ez kulcsfontosságú a jövőbeli stabilitás és növekedés szempontjából. A szállítmányozásban az új útvonalak és módszerek nemcsak az aktuális akadályok leküzdését segítik elő, hanem a hosszú távú fenntarthatóság és versenyképesség alapjait is megteremtik.

Spanyolországban véget ért a 20 napig tartó erdőtűzhullám

Spanyolországban véget ért a 20 napig tartó erdőtűzhullám -jelentette be Virginia Barcones, a spanyol vészhelyzeti és polgári védelmi főigazgatóság vezetője vasárnap Madridban.
2025. 09. 01. 06:00
Megosztás:

XRP ETF – az áttörés vagy a vég kezdete?

Az XRP tőzsdén kereskedett alap (ETF) lehetősége heves vitát váltott ki a kriptopiaci elemzők körében. Egyesek szerint a termék óriási intézményi tőkét vonzhat, mások viszont úgy látják, hogy a lépés épp az XRP gyengeségeit tenné nyilvánvalóvá.
2025. 09. 01. 05:00
Megosztás:

Új MÁV+ app funkció: bérlet widget

Az új MÁV+ app funkcióról, a bérlet widgetről írt Hegyi Zsolt, a MÁV vezérigazgatója vasárnapi Facebook-bejegyzésében.
2025. 09. 01. 04:00
Megosztás:

Érkezik a 30 ezer forintos élelmiszer-utalvány a nyugdíjasoknak

Érkezik a nyugdíjasoknak a 30 ezer forintos élelmiszer-utalvány hétfőtől - erről beszélt Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója a Facebook-oldalán vasárnap közzétett videóban.
2025. 09. 01. 03:00
Megosztás:

Mentőszolgálat: sokan érdeklődtek a szűrővizsgálatok iránt a városligeti mentőnapon

Több ezren vettek részt szombaton a városligeti mentőnapon, a programok közül az ingyenes egészségügyi szűrések, a gyerekprogramok és a mentési bemutatók voltak a legkeresettebbek - közölte az Országos Mentőszolgálat vasárnap az MTI-vel.
2025. 09. 01. 02:00
Megosztás:

Idén tizenötezer hallgatót vettek fel pedagógusképzésre

Ebben az évben tizenötezer hallgatót vettek fel pedagógusképzésre és ez a harmadik év, amikor több mint százezren jelentkeztek a felsőoktatásba - mondta el a közmédiának a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára vasárnap délután Tiszaújvárosban, a Tiszaújvárosi Hunyadi Mátyás Általános Iskola jubileumi tanévnyitó ünnepsége előtt.
2025. 09. 01. 01:00
Megosztás:

Hiába akarnak vállalkozni a magyarok, mégis kevesebb az új vállalkozás

Bár a vállalkozói lét megítélése továbbra is pozitív a magyarok körében, a valós vállalkozási aktivitás jelentősen esett az elmúlt egy évben. A friss adatok alapján bár a vállalkozásindítási szándék nem csökkent, a vállalkozási ötletek a korábban tapasztaltnál kisebb arányban valósulnak meg.
2025. 08. 31. 23:00
Megosztás:

Rekord hallgatói létszámmal indul a tanév az Óbudai Egyetemen

Az idei felvételi eljárás ismét egyértelműen megmutatta, hogy az Óbudai Egyetem Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő felsőoktatási intézménye, amely évről évre egyre több fiatalt szólít meg. Idén szeptemberben több mint 4500 elsőéves hallgató kezdheti meg tanulmányait egyetemünkön - tájékoztatott Prof. Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora.
2025. 08. 31. 22:00
Megosztás:

Panyi Miklós: albérletből saját otthonba, pár óra és startolunk

Albérletből saját otthonba, "pár óra és startolunk" - írta Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Facebook-oldalán vasárnap az Otthon Start programról szóló bejegyzésében.
2025. 08. 31. 21:00
Megosztás:

Lengyelország lesz a legnagyobb kedvezményezettje az EU védelmi hitelprogramjának

Lengyelország lesz a legnagyobb kedvezményezettje a SAFE (Security Action for Europe) uniós védelmi hitelprogramnak - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke vasárnap, a lengyel-fehérorosz határon Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen rendezett sajtóértekezleten.
2025. 08. 31. 20:00
Megosztás:

Kína és India kapcsolataik további javítását ígérik

Hszi Csin-ping kínai elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök vasárnap kijelentették, hogy tovább javítják a 2020-as határkonfliktus óta feszült kapcsolataikat, és egyetértettek abban, hogy nem vetélytársként, hanem partnerként kell tekinteniük egymásra - jelentette a kínai állami média.
2025. 08. 31. 19:00
Megosztás:

Nyolc vármegye kivételével hétfőn megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Szeptember 1-jén országos szinten megszűnik a tűzgyújtási tilalom, mert az elmúlt napok esőzéseinek köszönhetően egyes területeken mérséklődött a tűzveszély, a korlátozás azonban nyolc vármegyében érvényben marad - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vasárnap az MTI-vel.
2025. 08. 31. 18:00
Megosztás:

Változékony idő várható szeptember első hetében

Változékony idő várható szeptember első hetében: a hét elején még sokat süt a nap és kedden akár 28-34 Celsius-fok is lehet a legmelegebb órákban, majd többfelé kell záporra, zivatarra készülni és a hőmérséklet is kissé csökken, de a hét végére ismét többórás napsütés várható 25-32 fok közötti csúcshőmérséklettel - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 08. 31. 16:00
Megosztás:

Pásztor Szabolcs: a bankok elsődleges hiteltermékét adja majd az Otthon Start program

A bankok elsődleges hiteltermékét adja majd az Otthon Start program, az ügyfelek pedig komoly lehetőséget kapnak arra, hogy ingatlant szerezzenek, első lakást vásároljanak - mondta a szeptember elsején induló hitelprogramról Pásztor Szabolcs közgazdász, a Nemzeti Közszolgálat Egyetem docense a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Kitért a Tisza Párt progresszív adózásról szóló elképzeléseire is, előnyösebbnek nevezve a jelenlegi egykulcsos szja-t.
2025. 08. 31. 15:00
Megosztás:

AM: számíthatnak a kormányra a szőlősgazdák

Határozottan fellépünk a szőlőültetvényeket megtámadó szőlő aranyszínű sárgaság terjedésének megfékezése és kordában tartása, valamint a támogatások uniós szintű kibővítése érdekében - jelentette ki közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter a tárca vasárnapi közleménye szerint.
2025. 08. 31. 14:05
Megosztás:

Az új tanévben a határon túli pedagógusok is igényelhetnek pedagógus igazolványt

A kormány nyáron meghozott döntése értelmében mostantól a külhoni magyar pedagógusok is igényelhetnek pedagógus igazolványt, és a külföldről hazatérő diákok után az iskolák kiegészítő támogatást igényelhetnek - jelentette be Balatoni Katalin miniszterelnöki biztos szombaton a Szentendrei Református Gimnáziumban megtartott Kárpát-medencei Református Tanévnyitó ünnepségen.
2025. 08. 31. 13:00
Megosztás:

Karácsony Gergely: a nyáron megújultak Budapest közútjai

A nyáron megújultak Budapest közútjai, hidjai, villamosvonalai, és új buszok, villamosok álltak forgalomba - tudatta Karácsony Gergely főpolgármester közleményben és Youtube-videóban vasárnap.
2025. 08. 31. 12:00
Megosztás:

Tron TRX árfolyam előrejelzés: a 60%-os díjcsökkentésre beindul az emelkedés?

Tron radikális lépése: 60%-os tranzakciós díjcsökkentés után újraindul az emelkedés? Új korszak kezdődik a Tron hálózatán – de vajon ez a lépés a legjobb döntés volt a jövő szempontjából? Mire számíthatunk a Tron (TRX) árfolyam kapcsán? Tron árfolyam elemzés, TRX ár előrejelzés 2025 szeptember.
2025. 08. 31. 11:00
Megosztás:

MetaPlanet kriptostrategiája megtorpan – zuhanó részvényár, forráshiány és szabályozói nyomás árnyékolja be a jövőt

Ígéretes indulás után mélyrepülés – mi történik a MetaPlanettel?
2025. 08. 31. 10:00
Megosztás:

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 2,80 százalékos csökkenéssel 102 554,62 ponton fejezte be a hetet.
2025. 08. 31. 09:00
Megosztás: