Tőzsdezuhanások: a vámok okozzák a kalamajkát

Pénteken az USA, ma pedig Japán esett erre egy méreteset. Utóbbi esetében az erős jen is közrejátszott, ami az exportőr cégek árfolyamára volt negatív kihatással. Persze a chipgyártókat sem kímélték az eladók. Ezzel a japán Nikkei index már 12 százalékos esést mutat, na nem a történelmi maximumhoz, hanem a januárban elért lokális maximumhoz képest.
Az amerikai piacokra pedig a vártnál magasabb PCE maginfláció (2,8 százalék a várt 2,7 helyett és az előző havi 2,6 százalék után), na meg a továbbra is gyenge személyi kiadások is hatottak, amit megkoronáz a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének az előzetesnél rosszabb végleges értéke.
Elsősorban a jövőbeli kilátások tekintetében, de az inflációs várakozások is tovább emelkedtek. Ez pedig a stagflációtól félők kórusát erősíti.
Az atlantai Fed is frissítette a GDPNow modelljét. Most, hogy a Fed meeting után már az arany kereskedési adatok is elérhetők, annak adatival is közzétették a számokat.
Arany kereskedelem nélkül a modell 2,8 százalékos GDP zsugorodást mutat az első negyedévre, míg az arany adatokkal együtt ez már „csak” 0,5 százalékos visszaesés.
Mindeközben a piaci szereplők továbbra sem számítanak recesszióra az első negyedévben, de a GDP növekedési kilátások egyre lejjebb kúsznak, és sokan már csak néhány tized százalékpontos növekedést várnak, pedig a negyedik negyedévben még 2,4 százalékkal növekedett az amerikai gazdaság. Ez elég gyorsan elég nagy romlást jelent az elemi matematika szabályai szerint.
Különben ebben a romlásban – úgy tűnik – hogy a lakosság visszafogott fogyasztása játssza a legjelentősebb szerepet. Azaz az április 2-án bevezetésre kerülő vámok nagy valószínűséggel tovább rontanak majd a helyzeten.
Eközben mindenki azt találgatja, hogy a „kölcsönösségen” alapuló vámok mekkorák lesznek. Alapvetően átlagosan 20 százalékra számítanak, de ha az áfa is ténylegesen bekerül a képletbe, akkor inkább 30 százalékos átlagos vámokkal számolnak a piaci szereplők.
Mindenesetre a gyengélkedő magyar ipar újabb gellert kaphat ezektől az intézkedésektől, hiszen az USA-ba megy a hozzávetőleg150 milliárd dolláros exportunk 5 százaléka, amelynek 27 százaléka gépkocsi és alkatrész, s ezen felül az export több mint 10 százalékát akkumulátorok teszik ki. Vagyis minimum a magyar export 2 százaléka erősen érintett lesz. S persze a világrekorder áfa rátánk sem segít, ha az általános vámok bevezetésre kerülnek. (forrás: ERSTE elemzés)