Túl sok készpénzed van elrejtve otthon? Bajban leszel az új szabály miatt!

A magyar lakosság továbbra is jelentős mértékben ragaszkodik a készpénzhez, amit jól mutat, hogy a forgalomban lévő készpénz mennyisége folyamatosan nő. Bár a 2022 ősze és 2023 nyara közötti időszakban a magas infláció átmenetileg visszavetette ezt a növekedést, azóta ismét emelkedés tapasztalható.
2024 júliusában a készpénzállomány már elérte a 8575,8 milliárd forintot, amely messze meghaladja a korábbi, még az inflációs hullám előtt mért szinteket is.
A készpénzben való megtakarítás ugyanakkor jelentős hátránnyal jár: nem termel hozamot, miközben az infláció fokozatosan felőrli az értékét. A Bankmonitor számításai szerint az ebből fakadó vagyonvesztés 2023 során mintegy 344 milliárd forintot tett ki – ezt tekinthetjük a készpénzben tartott pénz „láthatatlan költségének”.
A KSH adatai alapján ez azt jelenti, hogy a Magyarországon élő 9 585 000 emberre lebontva ez a veszteség átlagosan 35 928 forintot jelent fejenként – bár természetesen az egyéni különbségek jelentősek lehetnek.
Az MNB kutatásai szerint jellemzően az alacsonyabb jövedelműek és iskolai végzettséggel rendelkezők hajlamosabbak készpénzben tartani a megtakarításaikat. Érdekesség, hogy életkor és településméret szempontjából nincs jelentős különbség, így nem igazolható az a közkeletű vélekedés, miszerint főként az idősek vagy a kisebb falvak lakói preferálnák a készpénzt.
A készpénz iránti ragaszkodás mögött sokféle motiváció állhat, de jól látható, hogy a magas infláció és a vonzó hozamkörnyezet ellenére sem csökkent érdemben a lakosság készpénzállománya – sem mértékében, sem időtartamában.
Ehhez hozzájárulhat a pénzintézetekkel szembeni általános bizalmatlanság is. Az MNB szerint a pénzügyi szolgáltatások díjai Magyarországon 2001 és 2024 áprilisa között 280,1%-kal emelkedtek, míg ugyanez az arány az eurózónában mindössze 59,3% volt.
Mindezek ellenére fontos emlékeztetni arra, hogy a készpénzben történő megtakarítás különösen inflációs környezetben jelentős értékvesztéssel járhat. Bár a banki költségek nálunk jóval magasabbak, mint az uniós átlag, még mindig találhatók olyan számlacsomagok és megtakarítási formák, amelyekkel ezek a költségek ésszerű keretek között tarthatók.