Új csúcson a Richter, a Fed dilemmája
Kár, hogy a BUX nem követte a példáját. Mindenesetre felmerül a kérdés a vezetővel kapcsolatban, hogy mennyire hihetünk a mozgásának, s mennyire lehet tartós ez a vezetés.
A Richter a minap bejelentett akvizícióval, nagy lépést tett a felé, hogy 2028 után is fentartsa a jövedelemezőségét. Ha pedig a jövőbeli pénzáram kiszámíthatóbbá válik, s kevésbé kell félni annak egy estleges zuhanásától, akkor az értékeltség visszatérhet a korábban megszokott szintek közelébe.
Pl. a magyar gyógyszergyártó a 2024-as eredményvárakozásokkal kevesebb, mint 8-as P/E rátán forog. Mindeközben a továbbra is generikus gyártó, a KRKA majdnem 11-es rátán forog. Hasonló rés látható az EV/EBITDA értékeltségben is, igaz, ott idénre 10 százalék, míg jövőre 20 százalék az értékeltségi különbség. Ez pedig azt sugallja, hogy annak ellenére, hogy a Richter árfolyama csúcson van, van még potenciál az áremelkedésre. Attól függően, hogy melyik mutatószámot vizsgáljuk, 10-30 százalékos felértékelődési potenciált láthatunk a jelenlegi tudásunk szerint.
Picit más. Tegnap Powell bezúzta a piacokat azzal, hogy a márciusi kamatemelés lehetőségét egyelőre kizárta. Ha megnézzük, hogy tavaly február óta hogyan alakultak a különböző inflációs mutatók, akkor azt találjuk, hogy tényleg nehéz dolga van a Fed-nek, de azért a számok alapján egyelőre inkább a kivárás a kifizetődő.
Amerikai infláció tavaly március óta
Forrás: Bloomberg, Erste
Mint a fenti ábrából jól látható, attól függően, hogy a CPI, a PCE-t vagy éppen ezek energiától és élelmiszertől tisztított értekéit nézzük, az elmúlt nyolc hónapban 1,7 és 3 százalék közötti inflációs rátát láthattunk. Különben a tavalyi januári és februári maginflációs mutatók magasak voltak: a hagyományos inflációs index esetében 0,4 százalékpontot láttunk mind a két hónapban, míg a személyes fogyasztások kiadási indexében 0,3 százalékpontokat.
Szóval, ha a magértékek alacsonyabban alakulnak idén a tavalyinál, akkor az segít a relatíve magas éves számokat tovább csökkenteni (CPI 3,9, míg PCE esetben 2,9 százalék). Ugyan a világban az infláció a várakozásoknál jobban alakul, azaz gyorsabban csökken, mint korábban gondoltuk, de ettől függetlenül érdemes még várni a Fed-nek is, mielőtt elszánja magát a lépésre.
Ugyanakkor, ha dezinfláció intenzív marad, akkor viszont nem szabad túl sokáig halogatni a lépést, mert a megváltozott fogyasztói viselkedés, nevezetesen a takarékosabb élet (2008 óta), újra belökheti az áremelkedési ütemet nulla közelébe.