Új időszak kezdődött a magyar-amerikai kapcsolatokban

A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be az amerikai kollégájával folytatott telefonbeszélgetését követően, hogy Marco Rubióval áttekintették a kétoldalú együttműködés legfontosabb kérdéseit, valamint a békeerőfeszítések állását.
"Elmondtam Marco Rubiónak, hogy Magyarország, a magyar kormány abszolút mértékben támogatja Donald Trump békeerőfeszítéseit. Reméljük és arra is kérjük Donald Trumpot, hogy tartson ki a béke iránti elkötelezettsége mellett, mert számunkra, magyarok számára rendkívül fontos, hogy három év hosszú, értelmetlen, öldöklő háborúját követően a béke visszatérjen Európába" - mondta.
"Sajnos Európában sok politikus próbálja aláásni, aláaknázni a békéhez vezető utat, és folyamatosan próbálják megakadályozni a béketárgyalások sikerét" - tette hozzá.
Szijjártó Péter jó hírnek nevezte, hogy amerikai hivatali partnere arról biztosította, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a béketeremtés iránt.
"Tehát nem adják fel az elkötelezettségüket, és az elkövetkezendő időszakban is mindent megtesznek annak érdekében, hogy ez a három éve tartó háború végre véget érjen"
- fogalmazott.
Majd kifejtette, hogy az előző hétvégi ukrajnai fejlemények is rávilágítanak a konfliktus mielőbbi lezárásának fontosságára.
"Beszéltünk egy pár szót az Izraellel folytatott együttműködésünkről is, hiszen Netanjahu miniszterelnök úr innen Budapestről Washingtonba repült, Orbán Viktor miniszterelnökkel való találkozója után Donald Trump fogadta őt a Fehér Házban. Elmondtam Marco Rubiónak is, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróságból bejelentettük a kilépésünket, mert ez a szervezet egy politikai szervezetté vált, lejáratta magát, és nekünk nincs ott több keresnivalónk" - tudatta.
A miniszter arra is kitért a hívás során, hogy az Országgyűlés hétfőn néhány fontos módosítást eszközölt az alaptörvényben a gyermekek védelme érdekében, például rögzítették, hogy az ember vagy nő, vagy férfi.
"És beszéltünk arról is, hogy Magyarországon lesz a CPAC hamarosan, majd május végén, és megerősítettük kölcsönös elkötelezettségünket a kétoldalú kapcsolatok további fejlesztése iránt" - jelentette ki.
"Örömmel állapítottuk meg, hogy ez a mostani egy teljesen új időszak a kétoldalú kapcsolatainkban, azt a barátság és nem az ellenségeskedés határozza meg"
- folytatta.
"Marco Rubio is megköszönte mindazt a támogatást és mindazt az egyetértést, amelyről az elmúlt időszakban akár a miniszterelnök úr, akár a kormány más tagjai biztosították az amerikai adminisztrációt" - fűzte hozzá.
"Egy jó beszélgetésen vagyunk túl, amely világossá tette, hogy teljesen új időszak van a magyar-amerikai kapcsolatokban, és ezt a kapcsolatot a barátság és a fő kérdéseinkben való abszolút egyetértés határozza meg" - összegzett.