Új korszak a fűtésben: lépjünk túl a konvektorokon!

A konvektorok még mindig számos magyar otthonban megtalálhatók, főként azért, mert évtizedeken keresztül ez volt a legkézenfekvőbb fűtési megoldás. Azonban az idő haladtával világossá vált, hogy ezek a készülékek messze nem felelnek meg a modern energiahatékonysági és környezetvédelmi elvárásoknak. A technológia fejlődése számos innovatív alternatívát kínál, amelyek nemcsak fenntarthatóságot, hanem jelentős költségmegtakarítást is eredményezhetnek.

Új korszak a fűtésben: lépjünk túl a konvektorokon!

Miért idejétmúlt a konvektor?

A konvektorok működési elve egyszerű, ám egyben energiaigényes is: ezek a berendezések közvetlenül égetik el a gázt, hogy meleget termeljenek, de a folyamat során jelentős hő vész el a kéményen keresztül. Ez a hatékonysághiány az oka annak, hogy a konvektorokkal működtetett otthonok energiafelhasználása magasabb, mint más fűtési megoldások esetében.

„A konvektorok egy idejétmúlt technológiát képviselnek, és akár 60%-kal több energiát fogyasztanak, mint a korszerű alternatívák. Az energiaárak emelkedésével egyre több háztartás ismeri fel, hogy a korszerűsítés nem csupán költséghatékony, hanem a környezeti terhelést is csökkenti” – mondta el a Gree légkondicionálók műszaki szakértője, Lipták András.

Korszerű alternatívák a fűtésben

A konvektorok lecserélésére több korszerű alternatíva áll rendelkezésre, amelyek energiatakarékosabbak és fenntarthatóbbak az eddigi rendszereknél. Kiemelkedően népszerűek a hőszivattyúk, például a levegő-levegő vagy levegő-víz típusok, valamint a kondenzációs kazánok, amelyek hatékonyabban hasznosítják az energiát. Ezek a megoldások jelentős költségmegtakarítást kínálnak, miközben az ökológiai lábnyomot is csökkentik.

Hőszivattyúk – a jövő technológiája már jelen van

A hőszivattyúk, például a levegő-levegő és a levegő-víz rendszerek, kiemelkedően energiahatékonyak. Ezek a berendezések a környezetből vonják ki a hőt, majd azt fűtésre használják. A levegő-levegő hőszivattyúk – más néven inverteres klímák – nemcsak hűtésre, hanem hatékony fűtésre is alkalmasak, ráadásul azonnal meleget biztosítanak, amely különösen kényelmes a hidegebb őszi reggeleken vagy estéken, pláne a tél beálltával.

„A levegő-víz hőszivattyúk működésükkel akár 20-60 százalékos energiamegtakarítást érhetnek el a konvektorokkal szemben” – magyarázta a Gree klímák szakembere. „Ezek a rendszerek különösen jól kombinálhatók padlófűtéssel, amely egyenletes, kellemes meleget biztosít az otthonokban.”

Kondenzációs gázkazán – hatékonyabb gázfűtés

A kondenzációs kazán szintén jó alternatívát jelent azok számára, akik egyelőre a gázfűtésnél szeretnének maradni, de korszerűsítenék rendszerüket. Ezek a készülékek nemcsak a gázt égetik el, hanem a füstgáz hőjét is újrahasznosítják, így akár 20-30 százalékos energiamegtakarítást is elérhetnek.

Mekkora beruházást igényel a korszerűsítés?

„A modern rendszerek beépítése jelentősebb kezdeti költséggel járhat, ám hosszú távon biztosan kifizetődő és megtérül” – tette hozzá Lipták András.

Hőszivattyús rendszerek: Teljes kiépítésük általában 2-3 millió forintba kerül, fűtésre és melegvíz előállításra is alkalmasak, továbbá ez a technológia biztosítja a legnagyobb megtakarítást és a legkisebb szén-dioxid kibocsátást.

Inverteres klímák: Ezek a rendszerek kedvezőbb árú megoldást kínálnak hűtésre és fűtésre, valamint akár 300-400 ezer forint összegből már telepíthetők készülékenként.

A korszerűsítés során érdemes figyelembe venni a rendelkezésre álló állami támogatásokat, amelyek jelentősen csökkenthetik a kiadásokat, és gyorsíthatják a megtérülést. A hőszivattyús berendezések és az inverteres klímák gazdaságosan üzemeltethetők H-tarifával, amely kedvezményes árú villamos energiát biztosít a fűtési szezonban. Ez csökkenti az üzemeltetési költségeket, és még energiahatékonyabbá teszi a rendszert.

További előnyök: energiahatékonyság és környezetvédelem

A modern fűtési rendszerek költséghatékonyabbak és hozzájárulnak a környezet védelméhez is.

„A fosszilis tüzelőanyagokkal működő konvektorokhoz képest a hőszivattyúk és az inverteres klímák működése lényegesen alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással jár” – emelte ki a Gree műszaki profija. A környezeti szennyezés csökkentése különösen fontos a klímaváltozás elleni küzdelemben, és ezzel minden háztartás hozzájárulhat egy élhetőbb jövőhöz.

Az otthon értékének növelése

Az energiahatékonysági fejlesztések nemcsak az aktuális rezsiköltségeket csökkentik, hanem az ingatlan értékét is növelik. Egy modern fűtési rendszerrel felszerelt otthon vonzóbb lehet a vásárlók számára, mely a jövőbeli értékesítéskor komoly előnyt jelenthet. A fűtési rendszer korszerűsítése nem csupán egy egyszerű technológiai váltás, hanem egy átgondolt, fenntartható döntés, amely pozitív hatással van a pénztárcánkra, a környezetre és nem utolsó sorban az életminőségre.

Érdemes tehát mérlegelni a különböző alternatívákat és szakértő segítségét kérni a megfelelő megoldás kiválasztásához, illetve telepítéséhez. Az energiahatékony technológiákra való átállás nem luxus, hanem a jövő útja, mely már velünk van most is.

Már nem csak a nagyvállalatokról szól: ki tartozik most a kibervédelmi szabályok alá

A kibervédelmi törvény legújabb módosításai nemcsak a szabályozás hatályát terjesztik ki, hanem a szervezetek adminisztratív és megfelelési kötelezettségeit is új alapokra helyezik. A változások fókuszában többek között az alábbi három terület áll: az érintett szervezetek körének változása, a bejelentési és nyilvántartási kötelezettségek pontosítása, valamint több új, részben közhiteles hatósági nyilvántartás létrehozása.
2026. 02. 17. 15:30
Megosztás:

Csúcsra emelkedett a tavalyi utolsó negyedévben a brit munkanélküliség

Öt éve nem mért csúcsra emelkedett a munkanélküliségi ráta Nagy-Britanniában a tavalyi utolsó negyedévben.
2026. 02. 17. 15:00
Megosztás:

Az ellenőrzések fókuszában az akciós árak és a vásárlók megtévesztése

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok 2026-ban is országosan ellenőrzik a hagyományos kereskedelmi egységeket. Az ellenőrzések célja a fogyasztók anyagi érdekeinek megerősített védelme, valamint a megtévesztő árfeltüntetési és értékesítési gyakorlatok visszaszorítása - jelentette be keddi közleményében a hatóság.
2026. 02. 17. 14:30
Megosztás:

Ritka „bear cross” a Dogecoin grafikonján – fordulat vagy újabb zuhanás jön?

Megosztja az elemzőket a Dogecoin heti grafikonján megjelent ritka medvés kereszteződés. A DOGE 0,10 dollár körül oldalaz, miközben egyesek szerint már kialakult a mélypont, mások likvidálási hullámot és újabb esést várnak.
2026. 02. 17. 14:00
Megosztás:

Elefánttámadásban halt meg egy magyar turista Srí Lankán

Egy 64 éves magyar férfi életét vesztette hétfőn Srí Lankán, a Pidurangala–Sigiriya térségben, miután egy vad elefánt rátámadt. A férfi feleségével sétált a környéken, amikor az incidens történt. A sérültet a sigiriyai kórházba vitték, de életét nem tudták megmenteni. A rendőrség vizsgálja a tragédia körülményeit. Farkas Miklós idegenvezető szerint a térség az elefántok természetes élőhelye, az állatok gyakran lakott területek közelében is megjelennek. A hatóságok óvatosságra intik a turistákat.
2026. 02. 17. 13:30
Megosztás:

A magyar GDP 0,5 százaléka a Nestlé hazai működéséhez köthető

Három gyárral, 42 márkával és több mint 1000 termékkel van jelen a Nestlé a magyar piacon, de a vállalat hatása a gazdaságra jóval nagyobb, mint ami a saját működéséből következne – mutat rá a PwC frissen publikált elemzése,[1] amely a svájci élelmiszeripari vállalat magyar gazdaságra gyakorolt hatását vizsgálja. A Nestlé Hungária Kft. működése 22 100 munkahely létét támogatja, éves szinten 409,4 milliárd forint bruttó hozzáadott értéket termel, és összességében 106,7 milliárd forinttal járul hozzá a központi költségvetés bevételeihez.
2026. 02. 17. 13:00
Megosztás:

Negyedik hete áramlik ki a tőke a kriptoalapokból – az XRP és a Solana mégis erőt mutat

Miközben a digitális eszközökhöz kötött befektetési alapokból immár negyedik hete vonják ki a tőkét, bizonyos altcoinok látványos felülteljesítést mutatnak. A CoinShares friss jelentése szerint az amerikai befektetők visszavonulót fújtak, Európa azonban beszállt a vételbe.
2026. 02. 17. 12:30
Megosztás:

Kiemelkedő eredményeket ért el az SZTE a gyógyszerkutatás és -fejlesztés területén

Kiemelkedő eredményeket értek el a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) munkatársai a gyógyszerkutatás és -fejlesztés területén, egy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból megvalósult négyéves program során - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
2026. 02. 17. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

Az ázsiai-csendes-óceáni piacok közül kedden sem nyitott ki a kínai, a hongkongi, a szingapúri, a tajvani és a dél-koreai a holdújévhez kapcsolódó ünnepek miatt. A legnagyobb elmozdulást ma reggel a japán Nikkei225 mutatta, amely közel 1%-os mínuszban állt a zárás előtti órában. A nyersolaj ára az ázsiai kereskedés alatt emelkedett az Egyesült Államok és Irán közötti közvetett tárgyalás előtt, ahol a nukleáris vitájuk rendezése lenne a cél. A tárgyalás ma kezdődik Genfben Omán közvetítésével.
2026. 02. 17. 10:30
Megosztás:

Alig mozdultak tegnap a fejlett piacokon a kötvényhozamok; a hazai hozamok tovább estek

Az amerikai szünnap miatt viszonylag érdektelen kereskedés zajlott tegnap a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacain. A vártnál gyengébb japán GDP és a vártnak megfelelően csökkenő európai ipari termelési adat nem hozott érdemi változást: a japán 10 éves hozamszint 2,2, a német 2,75% környékén maradt, de nem változtak érdemben a francia és az olasz hozamok sem. A dollár minimálisan erősödött, az EUR/USD 1,185 felé közelít.
2026. 02. 17. 10:00
Megosztás:

A tengerentúli tőzsdék ünnepnap miatt zárva tartottak

A Wall Streeten tegnap a Presidents’ Day alkalmából nem nyitottak ki a tőzsdék.
2026. 02. 17. 09:30
Megosztás:

Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a mértékadó nyugat-európai tőzsdék

Stoxx600 szektorindexei is, amely így végül 0,1%-os pluszban búcsúzott. A piacokat elsősorban a vállalati gyorsjelentések mozgatták, az eddig közzétett eredmények 60%-a felülmúlta a várakozásokat, ami a szokásosnál jobb arány. A technológia, a luxus és a média szektor gyengélkedését ellensúlyozni tudta a bank- és biztosítási szektor jó teljesítménye. A pénzügyi szektorban hétfőn korrekciót láthattunk a pénteki mínuszok után, amiből leginkább az 1%-os pluszba kapaszkodó spanyol IBEX tudott profitálni. A vezető európai indexek közül a leggyengébben a 0,5%-kal eső DAX teljesített.
2026. 02. 17. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 17. 08:30
Megosztás:

Több oktatási intézmény újul meg Békés vármegyében

Több oktatási intézmény újul meg Békés vármegye 3. számú választókerületében - tájékoztatta az MTI-t a vármegyei önkormányzat térségi tanácsnoka.
2026. 02. 17. 08:00
Megosztás:

Továbbra is bíznak a vezérigazgatók cégük idei növekedésében

A globális bizonytalanság ellenére a vezérigazgatók továbbra is bíznak cégük idei növekedésében; a válaszadók a szervezeti átalakulás felgyorsításával, a mesterséges intelligencia (MI) átfogó bevezetésével és stratégiai tranzakciókkal tervezik fenntartani versenyelőnyüket - derül ki az EY-Parthenon legfrissebb, 21 országban 1200 döntéshozó részvételével készült nemzetközi felméréséből.
2026. 02. 17. 07:30
Megosztás:

Helyreállt a rend az ingatlanpiacon: erős hitelezéssel indult az év

A szezonalitásnak megfelelő adásvételi számmal indult a 2026-os év a hazai ingatlanpiacon. Bár a volumen elmarad a tavaly januári magasabb bázisadattól, a visszaesés inkább látszólagos: a 2025-ös év eleji forgalmat egy tőkeinjekció (Magyar Állampapír Plusz kifizetések) fűtötte, a mostani számok a stabilizációt jelzik. A Duna House becslése alapján 7 662 tranzakciót hozott az év első hónapja. A várakozások szerint az idei év egésze a tavalyihoz hasonlóan alakulhat, 110–130 ezer közötti adásvétellel. A vevői keresletindex januárban 79 pontot mutatott, ami egyelőre mérsékelt aktivitást jelez. Miközben az adásvételek száma óvatosabb dinamikát mutat, a Credipass számításai alapján a jelzáloghitel-piac idén januárban is nagyon erősen, 235 milliárd forintos szerződéses összeggel zárhatott. Ez a teljesítmény a 2025-ös év azonos időszakához képest 88,2%-os bővülést jelent.
2026. 02. 17. 06:30
Megosztás:

Horvátország az uniós szabályok betartásával segítene a kőolajszállításban

Horvátország kész segíteni Magyarország és Szlovákia kőolajellátását az ukrajnai tranzit leállását követően, az uniós jog és az amerikai szankciókat felügyelő OFAC előírásainak betartásával - közölte hétfőn az X-en Ante Susnjar horvát gazdasági miniszter.
2026. 02. 17. 06:00
Megosztás:

A hazai építkezések 98 százaléka túllépi a keretet

Szinte borítékolható a csúszás és a költségtúllépés a magyarországi építkezéseknél, ennek egyik oka, hogy az ügyfél, a tervező és a kivitelező nem egy nyelvet beszél. Emellett a kivitelezéseknél továbbra is hódít a „majd a helyszínen megoldjuk” attitűd, ami valódi pénznyelő. Míg egy fal eltolása virtuálisan mindössze egy óra munkát, a helyszínen viszont már milliós bontási költséget jelent. Bogdán Attila, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője szerint a megoldás a gyártmánytervezésben és a korszerű digitális technológiákban rejlik.
2026. 02. 17. 05:30
Megosztás:

Romániában az álhírek veszélyére figyelmeztető társadalmi célú hirdetéseket vezetnek be a médiában

Az álhírek veszélyére figyelmeztető, a kritikus gondolkodást népszerűsítő társadalmi célú hirdetések bevezetéséről döntött a román parlament, az erről szóló, a képviselőház által korábban már megszavazott törvénymódosítást hétfőn fogadta el a szenátus.
2026. 02. 17. 05:00
Megosztás:

A legfejlettebb földmegfigyelési technológia kerül a Husat program műholdjaiba

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) leányvállalata, a REMRED Zrt. (REMRED) megállapodást írt alá a földmegfigyelő kamerarendszerek egyik vezető fejlesztőjével, a TelePIX vállalattal. Az együttműködés értelmében a TelePIX Co. (TelePIX) gyárthatja a HULEO elektrooptikai műholdakra, földmegfigyelési feladatokhoz és adatok gyűjtéséhez szükséges, a legmagasabb technológiai színvonalat képviselő VHR (Very High Resolution, azaz Nagyon Nagy Felbontású) felvételeket készítő kamera- és szenzorkészleteket. A HUSAT műholdkonstelláció így biztosítja majd a nemzetközi szinten is versenyképes, legmagasabb szintű földmegfigyelési képalkotási képességet. A hosszútávú partnerség érdekében a felek vizsgálják egy elektrooptikai műholdkamerák fejlesztésére és gyártására specializálódott közös vállalat létrehozásának lehetőségét is Magyarországon.
2026. 02. 17. 04:30
Megosztás: