Új napelemparkot adott át Kaba mellett a MET Csoport
A MET Csoport 2021-ben, Kabai Solar Park (KSP) néven indított fotovoltaikus projektet, amelyet 2021-ben helyezett üzembe, saját zöldmezős projektfejlesztés eredményeként. A most átadott Kabai II. napelempark a KSP telephelyével szomszédos, és a már meglévő hálózati csatlakozási infrastruktúrát használja ki.
A Kabai II. Solar Park Magyarország keleti részén helyezkedik el. Az erőmű a legmodernebb technológiával működik, és a várható élettartama legalább 30 év. A 23,4 megawatt (MWp) teljesítményű naperőműprojekt mintegy 13 ezer helyi háztartás fogyasztásának kiszolgálására elegendő.
Az ünnepélyes szalagátvágáson Szegi Emma, Kaba polgármestere és Clive Turton, a MET Csoport Megújuló Eszközök Divíziójának ügyvezető elnöke mondott beszédet. Clive Turton kifejtette: „Az elmúlt években jelentősen nőtt a napenergia-felhasználás Magyarországon. 2023-ban a napenergia a teljes áramtermelés 19,5 százalékát, ma pedig a teljes energiamix mintegy 33 százalékát teszi ki. A napenergia olcsó, nagy mennyiségben hozzáférhető és 100 százalékban fenntartható, emellett nagymértékben hozzájárul az energiaátmenethez európai és a világszinten. Nagy örömömre szolgál, hogy a MET a kabai projekttel, valamint a további nap- és szélenergia, illetve akkumulátortároló projektjeivel jelentős szerepet játszik ebben az átmenetben.”
Az eseménnyel párhuzamosan bemutatták a helyi óvoda udvarán telepített új, az esővizet hasznosító kertészeti megoldásokat is. A „MET Farm” társadalmi felelősségvállalás program keretében az energiavállalat fenntarthatósági fejlesztésekkel és oktatással segíti a helyi óvodai közösségeket. Az aggasztóan hosszú nyári aszály még aktuálisabbá tette a mintaprojektet. Az összegyűjtött esővizet mostantól tartályokban tárolják, így a kertek öntözésére és a kerti tó feltöltésére használják – ahelyett, hogy a csatornába kerülne.
Szilágyi Sándor, a kertek átalakítását végző Brillfield mérnöki cég vezetője hozzátette: „A nap és a szél erejét már ipari szinten hasznosítják, de nem szabad megfeledkeznünk egy ugyanilyen fontos természeti erőforrás, az esővíz okos felhasználásáról sem. Míg azonban az előbbiek szabványosított technológiákkal kezelhetők, az esővízkezelés optimális megoldását mindig az egyes helyszínek sajátosságaihoz kell igazítani.”