Újjászületett a Notre-Dame: közösségi összefogás áll a siker mögött
A vallási, kulturális örökség egyben Párizs egyik jelképe is, így nem csoda, hogy a tűzeset után rögtön komoly adakozási hullám indult el, az átlagemberektől a nagyvállalatokig sokan kívántak segítséget nyújtani a helyreállítási munkálatokhoz. A Groupama csoport, mely biztosítási tevékenysége mellett Franciaországban a harmadik legnagyobb erdőtulajdonos is egyben, már a tűz oltása közben elkezdte felmérni az újjáépítéshez szükséges fa mennyiségét, és a lehetséges felajánlásról egyeztetett.
Eredeti vagy modern újjáépítés?
A tragédia után szinte azonnal megjelentek olyan vélekedések, miszerint nem lenne lehetséges eredeti formában helyreállítani a katedrálist. Sokan gondolták úgy, hogy nem tudnának olyan mennyiségű 100-200 éves, egyenes törzsű, 8-14 méter magas fát beszerezni, amennyire szükség lenne, illetve magát a rekonstrukciót sem lehetne elég gyorsan végezni, ha korabeli fa-megmunkálási módszerekkel végeznék azt.
Számos terv látott napvilágot, melyek az épület modernebb formában való újjáépítést szorgalmazták, például egy üvegből megálmodott tetővel, különleges fényinstallációkkal vagy kortárs szobrászati elemek beépítésével.
A Groupama csoport felajánlása lavinát indított
A fentiek tükrében volt nagy jelentőségű a Groupama csoport felajánlása, mert legelsőként, már a tűzvész másnapján felajánlott 1300, minden kritériumnak megfelelő tölgyet, biztosítva ezzel az eredeti formában történő helyreállításhoz szükséges faanyag jelentős részét. A kezdeményezés rendkívül sikeresnek bizonyult, hiszen a felajánláshoz számos erdőtulajdonos csatlakozott. Érdekesség, hogy a Groupama által adományozott tölgyek ugyanabból a normadiai erdőből származnak, ahonnan a Notre-Dame XII. századtól kezdődő építéséhez is szállították a Szajna vizén a faanyagot.
„A Groupama csoport által elindított fa-felajánlási hullám révén végül egy igazi közösségi finanszírozás valósult meg, mely elhallgattatta azokat a véleményeket, mely szerint nem lehetséges a Notre-Dame eredeti formában való helyreállítása” - mondta el Koháry András, a Groupama Biztosító kommunikációs és PR igazgatója.
Titkos kísérlettel tesztelték a korabeli ács-technikát
A Groupama csoport a felajánlással egyidejűleg megkezdte az egyeztetéseket az Ácsok Határok Nélkül (Charpentiers sans Frontieres) elnevezésű szervezettel is. A szervezet ácsmesterei hosszú kísérletezés, és kutatómunka után tudták rekonstruálni és újraéleszteni azokat a korabeli famegmunkálási technikákat, illetve eszközöket, szerszámokat, melynek eredményeképpen középkori módszerekkel képesek megmunkálni a hatalmas farönköket.
A katedrális eredeti formában való helyreállítását megelőzte egy, a Groupama közreműködésével megvalósult kísérlet is, melyben tesztelték a korabeli ács technikák gyorsaságát. A nyilvánosság kizárásával zajló projektben bebizonyították, hogy nagyon rövid idő alatt képesek megépíteni a tetőszerkezet egy kiválasztott egységét. A hetes számú tartószerkezet tökéletes másán 25 ács egy hétig dolgozott. A végeredmény egy igazi műalkotás lett, melyet 2020. szeptember 21-én a Kulturális Örökség Napján ünnepélyes keretek között állítottak fel a Notre-Dame előtt.
Hétvégétől újra látogatható
Miután elhárult minden akadály az eredeti formában történő helyreállítás elől, a munkák jó ütemben haladtak, és az eredeti ígéreteknek megfelelően, a tűzvész után bő öt évvel, december 7-én megnyitják újra a hívek és az érdeklődők előtt. A Notre-Dame Párizs és egyben Európa egyik legismertebb látványossága, az újranyitást követően évente hozzávetőleg 15 millió látogatóra számítanak.