Újra lépett az MNB - a kamatok mennek az égbe
Igazándiból az a furcsa, hogy eddig nem erősödött a forint. A magas kamattartalomnak elvileg jótékony hatása kellene, hogy legyen. Hiszen ilyen magas, 7 százalékot meghaladó kamattartalomhoz a 2000-es évek elején tapasztalat ikerdeficitig kell visszamenni, ami ellen nem sokat tett a gazdaságpolitika. Illetve tett, a jegybank a magas kamatokkal, ami a mostanihoz mérhető magas carry-vel stabilizálta a forint árfolyamát, hogy aztán a devizahitelek beáramlása segítse a forintot, na meg a folyó fizetési mérleget.
Na, az most sem jó!
Sőt, a ma megjelent külkereskedelmi egyenleg márciusra vonatkozó második becslése se fest biztató képet a folyamatokról. Hiszen a végeredmény 200 millió euróval rosszabb lett (708 millió eurónyi hiány). Ha az első negyedévet nézzük, akkor hatalmast fordult a világ tavalyhoz képest. Akkor a kivitelünk majdnem 9 százalékkal, míg a behozatalunk kicsivel több, mint 5 százalékkal emelkedett év per év alapon.
Most viszont 6,2 százalékkal emelkedett az import volumene, miközben az export 0,5 csak százalékkal tudott növekedni. Na de most van fiskális kiigazítás, és abban is lehet reménykedni, hogy a 685 milliárd forintos adóvisszatérítés egyensúly romboló hatása is véget ér egyszer. S akkor még az uniós pénzekről nem is beszéltünk, amit a lengyelek már meg kaptak, mi pedig még mindig csak a talánig jutottunk el. Az első lépések megtörténtek, megtörténnek a költségvetés stabilizációjával, és reméljük fog jönni pénz az EU-ból is, na meg a turizmus fellendülésével talán a mérleg is javulásnak indul.
Ezeknek pedig akár komoly forinterősödést is kellene majd hozniuk - vélekednek az ERSTE elemzői.