Vállalkozóként szükségem van adótanácsadásra?
Mi az adó, és miért adózunk?
Mielőtt mélyebben belemennénk az adótanácsadás rejtelmeibe, nézzük meg, hogy miért is adózunk, hogy mi is ez egyáltalán.
Az adók az állami költségvetés bevételei, melyet minden esetben csak jogszabály írhat elő. Terhelik magánszemélyeket, szervezeteket, vállalkozásokat egyaránt.
Bár közvetlen ellenszolgáltatás nem jár a befizetésükért, nem csak saját működésére fordítja az állam az ilyen jellegű bevételeit. Ebből finanszírozzák az egészségügyet, az oktatást, az infrastrukturális fejlesztéseket, különböző beruházásokat, a környezetvédelmet, rendvédelmet, stb.
Kiválóan alkalmas arra, hogy a segítségével visszaszorítsanak vagy előmozdítsanak bizonyos tevékenységeket. Adókedvezmény vagy többletadó segítségével, mint például az alkohol és dohányáruk esetén.
Mit csinál egy adótanácsadó?
Az adózók és a költségvetés közötti közvetítő szerep hárul az adótanácsadóra. Abban segíti elsősorban a munkádat, hogy megtalálja neked a legelőnyösebb adózási módot. De szakemberként természetesen további tanácsadással is szolgálja a magánszemélyeket, cégeket és egyéb szervezeteket.
Igen, akár magánszemélyként is fordulhatsz egy adószakértőhöz. Akár így, akár vállalkozóként kéred a szakértelmét, tudni fog segíteni. Adóval, azok visszaigénylésével, kötelezettségekkel, költségvetési támogatásokkal kapcsolatos ügyintézésben számíthatsz a szakértelmére.
Folyamatosan nyomon követi az adórendszer és a jogszabályok változásait. Emellett fontos az is, hogy jó kapcsolatot építsen a hatóságokkal és a szakmai szervezetekkel. Ezek később, egy esetleges adóhatósági megkeresés során aranyat érhetnek. Főleg, hogy sok esetben ő lesz az, aki téged képvisel a különböző NAV-os ügyekben, vizsgálatokban.
Nyomon követi a vállalkozásod alakulását, és javaslatokat tesz, ha valamilyen lehetőséget ki lehet használni adózás szempontjából. Segít az adóoptimalizálásban (ami közel sem egyenlő az elkerüléssel). Továbbá segít átnézni a dokumentációkat is, ideértve a számviteli kimutatások mellett akár a szerződéseket is. Elkészíti az adózási tervedet.
Emellett pedig tanácsadást nyújt az esetleges átalakulás, megszűnés, de a mindennapi működés kapcsán is. Valamint segít csökkenteni az adókockázatot, és elejét veszi a jogi szankcióknak és a különböző bírságoknak.
Adótanácsadó vagy könyvelő?
Sokak fejében összemosódik ez a két szakma. Pedig más a feladatuk. A könyvelőd is köteles persze minden fontos dologról tájékoztatni téged, de más szakmai ismeretekkel rendelkezik. Nem köteles (és nem is feltétlenül tud) adótanácsadással szolgálni.
Egy könyvelő feladata inkább adminisztratív. A bonyolultabb adózási kérdésekben mindenképp érdemes egy adótanácsadót felkeresned.