Várakozásoknál kisebb mértékben nőtt a Richter nyeresége 2022-ben

A Richter Gedeon Nyrt. 2022-ben 157,255 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 11,4 százalékkal nagyobb az előző évinél - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.

Várakozásoknál kisebb mértékben nőtt a Richter nyeresége 2022-ben

A társaság árbevétele tavaly 802,755 milliárd forint volt, 27,3 százalékkal meghaladva az előző évi 630,595 milliárd forintot a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült, konszolidált gyorsjelentés szerint. Az üzleti eredmény 13,0 százalékkal, 153,555 milliárd forintra nőtt tavaly. Tavaly a negyedik negyedévben a vállalat árbevétele 27,1 százalékkal 223,968 milliárd forintra nőtt, a 2021-es 47,059 milliárd forint adózott nyeresége viszont 40,002 milliárd forintos veszteségbe fordult át, jócskán meghaladva a legpesszimistább elemzői várakozásokat.

A Portfolio által készített elemzői konszenzus alapján a szakértők 226,6 milliárd forintos árbevételt és 10,8 milliárd forintos adózott eredményt vártak a negyedévre, a Világgazdaság által megkérdezett elemzők prognózisai 10 milliárd forintos nettó veszteségtől egészen a 27 milliárdos profit között szóródtak az október és decemberi időszakra. A jelentés idézi Orbán Gábor vezérigazgatót, aki elmondta, hogy makrogazdasági volatilitás, az ellátási lánc zavarai és a geopolitikai válság hatására bizonytalanná vált környezetben tudott "kiemelkedően sikeres" évet zárni a társaság. A tavalyi évet új termékbevezetések, partnerségi megállapodások, licenc szerződések és K+F mérföldkövek hosszú sora jellemezte.

A szeptemberig fennálló kedvező devizakörnyezet 2022 utolsó negyedévében ellenünk fordult, és a költséginfláció az év végére lassanként begyűrűzött a működési kiadásainkba. Bár a fenti negatív hatások mellett bizonyos egyszeri tételek is kedvezőtlenül hatottak az utolsó negyedévben realizált eredményünkre, éves üzemi eredményünk így is rekordot döntött - mondta. A cég közlése szerint a devizaárfolyamok változása a konszolidált árbevételt 104,6 milliárd forinttal, a bruttó fedezetet 69,1 milliárd forinttal, az üzleti eredményt 44,4 milliárd forinttal emelték 2022-ben.

A pénzügyi veszteség a negyedik negyedévben 45,352 milliárd forint volt az előző évi 5,827 milliárd forintos nyereség után. A cég közlése szerint a gyógyszeriparra 2022 december végén kivetett - és az év utolsó negyedévére elkönyvelt - rendkívüli adó összege 27,860 milliárd forintot tett ki. A jelentés szerint a gyógyszergyártási szegmens árbevétele tavaly Magyarországon 45,748 milliárd forint lett, ami forintban 4,9 százalékos éves növekedés. A hazai gyógyszerpiac növekedése 8,5 százalékos volt, a Richter termékek kiskereskedelmi forgalma ennél nagyobb ütemben, 11,6 százalékkal emelkedett a rendelkezésre álló adatok alapján.

A Richter a magyarországi piaci szereplők rangsorában 4,6 százalékos részesedéssel a negyedik helyen áll, a vényköteles patikai piacot tekintve a 7,4 százalékos piaci részesedéssel a második legnagyobb forgalmazó. Szintén a gyógyszergyártást tekintve az EU-ban, a magyarországi piac nélkül, a társaság árbevétele 492 millió eurót tett ki 2022-ben, ami 16,3 százalékos éves növekedés.

Az Egyesült Államokban a forgalom 6,6 százalékkal 431,7 millió dollárra nőtt. A Vraylar-hoz köthető royalty árbevétel 18,2 százalékkal 385,5 millió dollárra emelkedett. Kínában, Latin-Amerikában és a FÁK országaiban is kétszámjegyű árbevétel emelkedést ért el a Richter 2022-ben, Ukrajnában a forgalom 34,2 százalékkal, 26,5 millió euróra csökkent. A rubel 41 százalékos gyengülése miatt az oroszországi forgalom 51 százalékkal, 129,066 milliárd forintra nőtt. Rubelben az értékesítés 8,0 százalékkal volt magasabb, mint 2021-ben.

Termékcsoportok szerint a nőgyógyászati termékszegmens árbevétele 38,6 százalékkal, 235,982 milliárd forintra nőtt. Az értékesítés Ukrajna kivételével minden régióban növekedett - írták. A nőgyógyászati termékcsoport forgalma elsősorban az orális fogamzásgátlók árbevételének, illetve az Evra értékesítés után elszámolt royalty és a közvetlen termékértékesítésnek köszönhetően emelkedett. A Richter részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek. Az elmúlt évben a legmagasabb árfolyama 9150 forint, a legalacsonyabb 6310 forint volt.

2026 – az az év, amikor a devizakockázat meghatározza a magyar KKV-k árrését

A magyar kis- és középvállalatok (KKV-k) új évbe lépnek különösen ingadozó EUR/HUF és USD/HUF árfolyamok mellett. 2025-ben a forint körülbelül 7%-kal erősödött az euróval, míg a dollárral szemben több mint 17%-kal, ami jól mutatta, hogy a fedezetlen szerződések még viszonylag kis árfolyam-ingadozások esetén is veszíthetnek értékükből HUF-ban. Gyakorlatban az EUR/HUF párnál a 10–20 forintos különbségek nagy exportvolumenek esetén jelentősen csökkenthetik a haszonkulcsot, ezért 2026-ban az aktív devizakockázat-kezelés már nem választás, hanem kötelezettség. A vállalkozók egyre világosabban látják, hogy a devizastratégiák hiánya valós veszélyt jelent az árrésre, miközben a régióbeli függőségek is egyre jelentősebbek. 2026 a magyar KKV-k számára a pénzügyi ellenálló képesség próbája lesz. Bár a gazdaság mérsékelt növekedést tart fenn, a vállalatok olyan környezetbe lépnek, ahol növekvő árfolyam-ingadozás, költségnyomás és nemzetközi kereskedelmi bizonytalanság jellemzi a piacot. Ebben a kontextusban a devizakockázat-kezelési döntések kulcsfontosságúvá válnak.
2026. 01. 31. 03:00
Megosztás:

Óraállítás 2026 tavasz - ennek a hírnek sokan nem fognak örülni!

Tavaszi óraállítás 2026-ban – Megint elvesznek tőlünk egy órát! De vajon meddig tart még ez az őrület?
2026. 01. 31. 02:00
Megosztás:

Lebuktatjuk a lottó-titkot - emiatt nem nyersz sose az 5-ös vagy a 6-os lottón!

A hatalmas – magyar és természetesen nemzetközi – lottóüzlet valójában egy nagyon egyszerű elvre épül: minél több szelvényt adnak el, annál nagyobb haszonra tesznek szert azok, akik ebben az üzletben érintettek. És hidd el, ez a nyereség nem a Kedves Olvasó zsebébe vándorol. Cikkünkben feltárjuk a hazai lottóipar működésének hátterét, és arra is ösztönzünk, hogy egy kicsit számolj utána a dolgoknak…
2026. 01. 31. 01:00
Megosztás:

Derült égből csap le az infarktus? Nem! Ma már előre jelezhető

Stressz és 24/7 túlterhelés: amit a rutin szűrések nem mutatnak ki – de az egyéni rizikótérkép felfedhet.
2026. 01. 31. 00:10
Megosztás:

Növelte bevételét a tavalyi, kihívásokkal teli üzleti évben a Bosch

Kismértékben növelte bevételét a tavalyi, kihívásokkal teli üzleti évben a Robert Bosch GmbH, a technológiák és szolgáltatások vezető nemzetközi szállítója - tájékoztatta a vállalat pénteken az MTI-t.
2026. 01. 30. 23:00
Megosztás:

Az eMAG megint megtévesztette a magyarokat, 235 milliós bírságot fizet

Több jogsértést is elkövetett az eMAG Magyarország Kft. – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A romániai központú e-kereskedelmi cég több szempontból is tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott és nem megfelelően tájékoztatta a magyar vásárlókat. A GVH Versenytanácsa ezért 235 millió forint bírságot szabott ki a webáruházat működtető vállalkozásra. A cég elismerte a jogsértéseket és lemondott a jogorvoslati jogáról, így a kiszabott bírság biztosan befolyik a magyar központi költségvetésbe. Az eMAG nem először került a GVH látókörébe, a magyar nemzeti versenyhatóság korábban – árfeltüntetéssel kapcsolatos jogsértések miatt – már több alkalommal is megbírságolta a céget, illetve jogelődjeit.
2026. 01. 30. 22:00
Megosztás:

Solana árfolyam-előrejelzés: Kitörés küszöbén? A Dogecoin gyengül, miközben a Digitap előretör az új befizetési funkcióval

A közelmúltban a kereskedők a SOL esetleges árfolyam-kitörésére fókuszálnak, míg a Dogecoin árfolyama volatilitást mutatott. Yuna influenszer szerint a SOL akár 300 dollárig is emelkedhet, míg a BitGuru optimista a DOGE növekedési lehetőségeit illetően. Bár sokakat izgatnak ezek a „legjobb altcoin-vásárlási lehetőségek”, sokan más projektek felé is fordulnak.
2026. 01. 30. 21:00
Megosztás:

A paksi atomerőmű több mint 16 ezer gigawattóra áramot termelt 2025-ben

Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2025-ben 16 097,9 gigawattóra áramot termelt, amely - az év során végrehajtott négy főjavítás mellett is - az erőmű történetének második legmagasabb termelési eredménye - közölte az atomerőmű pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 20:00
Megosztás:

Bitcoin ár összeomlás után lép a porondra a Binance – Új tervvel csillapítanák a piaci pánikot

2026. január 29-én a kriptovaluta-piac ismét megmutatta, milyen gyorsan fordulhat a hangulat az eufóriából a félelembe. A Bitcoin árfolyama drámai zuhanásba kezdett, magával rántva a teljes piacot. A befektetők még fel sem ocsúdtak a történtekből, amikor a legnagyobb kriptotőzsde, a Binance váratlan bejelentéssel állt elő: új stratégiát hirdetett a Bitcoin volatilitásának kezelésére.
2026. 01. 30. 19:00
Megosztás:

A Mol stratégiai partnerséget kötött Líbia nemzeti olajvállalatával

A Mol-csoport stratégiai partnerséget kötött Líbia nemzeti olajvállalatával (National Oil Corporation, NOC), a Budapesten aláírt szándéknyilatkozat a két társaság szénhidrogén-kutatási, nyersolaj-kereskedelmi és technológiai-innovációs együttműködését alapozza meg - közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 18:00
Megosztás:

Megszületett a bérmegállapodás a Magyar Postánál

Megszületett a megállapodás a 2026. évi bérfejlesztésről a Magyar Posta és a Postás Szakszervezet között, a kétéves bérmegállapodásban a 2026. évre eredetileg rögzített 7 százalékos bérfejlesztési mérték 10 százalékra emelkedik, és növekszik a béren kívüli juttatások keretösszege bruttó 420 000 forintra - közölte a Magyar Posta pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 17:00
Megosztás:

Ingyenes egészségügyi továbbképzés indult bölcsődei dolgozóknak

A Kulturális és Innovációs Minisztérium a Bethesda Gyermekkórházzal és a Magyar Bölcsődék Egyesületével közösen ingyenes egészségügyi továbbképzést indított bölcsődei dolgozóknak - jelentette be a tárca családokért felelős államtitkára pénteken Miskolcon, az első képzés helyszínén.
2026. 01. 30. 16:30
Megosztás:

NGM: 100 milliárd forintos akciótervvel segítjük a vendéglátó szektort

A kormány kiemelten kezeli a turizmus egyik legfontosabb húzóágazatának számító vendéglátó szektor helyzetét, és folyamatosan azon dolgozik, hogy az éttermek mindennapi működését könnyebbé tegye - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
2026. 01. 30. 16:00
Megosztás:

Az EU 63 millió euró humanitárius segélyt juttat a mianmari menekülteknek

Az Európai Bizottság 63 millió eurót különített el humanitárius segélyre a mianmari fegyveres konfliktus által sújtott lakosság, valamint a szomszédos országokban, különösen Bangladesben élő rohingja menekültek megsegítésére.
2026. 01. 30. 15:30
Megosztás:

Van értelme „AI-lufiról” beszélni?

Az elmúlt években példátlan mértékű beruházási hullám indult el a mesterséges intelligencia körül: az adatközpontok, chipek, nagy teljesítményű processzorok, hálózati infrastruktúra, hűtési rendszerek és adatkezelő szoftverek százmilliárd dolláros nagyságrendben vonzzák a tőkét. A kulcskérdés azonban nem az, hogy van-e technológiai áttörés, hanem az, hogy megtérül-e ez a befektetett tőke. Erre keresi a választ Szitás Lóránt, a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB piaci elemzője.
2026. 01. 30. 15:00
Megosztás:

A HONOR gyorsuló növekedése Kelet-Közép-Európában

A HONOR, mint globális technológiai márka, amely az okos mobileszközök fejlesztésére és innovációjára fókuszál, továbbra is dinamikus növekedést mutat a nemzetközi piacokon.
2026. 01. 30. 14:30
Megosztás:

Tavaly 2,4 millióan utaztak a BAHART kompjain és hajóin

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) hajóin és kompjain tavaly csaknem 2,4 millióan utaztak, ami az elmúlt 30 év egyik legjobb teljesítménye és 53 ezerrel haladja meg a 2024-es forgalmi adatokat - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 14:00
Megosztás:

A Wizz Air hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt

A Wizz Air továbbra is hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt, a jövőben is törekednek a stabilitásra, a megbízhatóságra, a kiszámíthatóságra - hangsúlyozta Váradi József, a légitársaság vezérigazgatója pénteken háttérbeszélgetésen, Budapesten.
2026. 01. 30. 13:30
Megosztás:

Hat év alatt négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon

Hat éve kezdte meg működését a Kifli.hu, a cseh Rohlik Group magyarországi leányvállalata. A minőségi termékeket kínáló online szupermarket árbevétele 2020 és 2024 között közel négyszeresére emelkedett, miközben a vállalat továbbra is beruházási fázisban működik a magyarországi piacon.
2026. 01. 30. 13:00
Megosztás:

Megszólalt az 5-ös lottó nagynyertese! Ki ő?

Véletlenből milliárdok – nyilatkozott az Ötöslottó nagynyertese: szerencsejátéktörténelmi pillanat az, hogy hosszú idő óta először osztja meg az Ötöslottó egyik nagynyertese sorsfordító történetét a nagyközönséggel.
2026. 01. 30. 12:19
Megosztás: