Várakozásokon felül teljesített a kínai gazdaság 2023 márciusában
A gyári tevékenység már három hónapja bővül a járványügyi korlátozások feloldásának köszönhetően. A szolgáltatóipari beszerzési menedzser index 58,2-re emelkedett az egy hónappal korábbi 56,3-ról, ezzel 2011 májusa óta a legmagasabb szintre ugorva, és jelentősen felülmúlva a várt 55-ös értéket. A kompozit mutató 57 pontra emelkedett az előző havi 56,4-ről.
Mindeközben Japánban a munkanélküliségi ráta februárban 2,6%-ra emelkedett, ami meglepetést okozott, mivel az elemzők arra számítottak, hogy nem változik a januári 2,4%-os érték.
A japán kiskereskedelmi forgalom az év második hónapjában 6,6%-kal volt magasabb a tavalyinál, tehát felgyorsult a növekedés a januári 5%-hoz képest, és meghaladta az 5,8%-os várakozást. Havi szinten 1,4%-kal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom.
A japán ipari termelés éves szinten 0,6%-kal csökkent februárban, ami jóval kedvezőbb a várt 2,4%-os visszaeséshez képest. A mutató havi szinten 4,5%-kal nőtt a januári 5,3%-os visszaesés után, így meghaladta a 2,7%-os növekedésre vonatkozó előrejelzéseket. Elsősorban a gépjárművek, a termelőgépek, valamint az elektronikus alkatrészek és eszközök termelése gyorsult fel.
A japán Kereskedelmi Minisztérium bejelentette, hogy exportszabályozást fog bevezetni a chipgyártásban használt berendezésekre. Bár nem említették, hogy Kína lenne az intézkedés célpontja, a lépés összhangban van azzal az amerikai törekvéssel, hogy korlátozzák Kína képességét a csúcstechnológiás chipek gyártására, mivel egyre nagyobb az aggodalom, hogy Peking katonai célokra kívánja felhasználni ezeket. (forrás: ERSTE)