Véget ért a Magyar Divat & Design Ügynökség negyedik Gyártó Mentorprogramja

Lezárult a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) és a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) együttműködésében megvalósuló, negyedik Gyártó Mentorprogram, amelyben idén 11 hazai textil-és ruhaipari, valamint egyéb kreatív feldolgozóipari vállalkozás vett részt.

Véget ért a Magyar Divat & Design Ügynökség negyedik Gyártó Mentorprogramja

A Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) Gyártó Mentorprogramja a hazai divat-és designipar fejlesztését, a lokális gyártási metódusok javítását, valamint a nemzetközi piacra lépés folyamatában támogatja a kiválasztott gyártókat. A programban résztvevő vállalkozások egy öthónapos, online és offline hibrid tréning keretein belül többek között márka- és szervezetfejlesztési kérdésekben szereztek új ismereteket, elismert hazai szakemberek mentorálásával.

A gyártók kiválasztásánál fontos volt, hogy jelenlegi működésükben a nemzetközi piacra lépési lehetőségekre, illetve a fenntarthatósági és innovációs célkitűzésekre is kiemelten helyezzék a hangsúlyt. A vállalkozások minden korábbinál több szakágból érkezhettek, így a táska-, lábbeli- és ékszerkészítés, háztartási kerámia, beton-, gipsz- és cementtermék előállítás, kőmegmunkálás, iroda- és konyhabútor, villamos világítóeszköz, valamint ruha- és textilgyártás területéről is fogadott az MDDÜ jelentkezőket.

Az MDDÜ képviselőiből, iparági szakértőkből, valamint a HEPA szakembereiből összeállított zsűri döntése alapján 11 hazai vállalkozás jutott a programba. 2024-ben a Bérszövöde Kft., a Thinwood Kft., a Fabak Kft., a Gaálhab Kft., a Glass-Maker Kft., az Innosteel Kft., a Metal Plus Design Kft., a Minerva Team Kft., a Petite Kft., a Printextil Kft., valamint a Manual Divat Kft. kapott lehetőséget – az idei pályázat a pécsi, isaszegi, nyíregyházai, zalaegerszegi, debreceni, valamint két nagykanizsai és három budapesti telephellyel rendelkező gyártójával Magyarország közel összes nagy régióját lefedte.

„Mostanáig összesen közel 40 hazai vállalkozás vett részt az Ügynökség által indított Gyártó Mentorprogramban. A kezdeti ruhaipari vállalkozások körét sikeresen kibővítettük az egyéb kreatív feldolgozóiparban tevékenykedő gyártók sorával, ezáltal a program idén szélesebb körnek biztosít fejlődési lehetőséget a vállalkozásfejlesztésre. 

Azért is előnyös ez, mert az exportpotenciállal rendelkező gyártók így a program keretében még nagyobb eséllyel találhatnak együttműködő partnerre a mentoráltak között, amelyre már több példa volt korábban. Büszkék vagyunk arra, hogy az Ügynökség munkatársai az elmúlt években az összes résztvevő vállalathoz ellátogattak személyesen, így közvetlenül egyeztettek az eredményekről és kihívásokról. 

Azt gondolom, hogy a párbeszédek ösztönzése és az erős szakmai kapcsolat is kulcsfontosságú ahhoz, hogy Magyarország kreatívipari vállalkozásai még tovább erősödjenek, ezáltal a gazdasági fejlődés motorjaivá válhassanak.” – nyilatkozott a Gyártó Mentorprogram eredményeiről Jakab Zsófia kreatívipari miniszteri biztos, a Magyar Divat & Design Ügynökség vezérigazgatója.

A mentorprogram kezdetén a kiválasztott gyártók meghívott előadók által prezentált webinárokon és előadásokon vettek részt. Idén az eddiginél is több programelem támogatta a gyártók közötti új kapcsolatok kiépítését, így a mentorprogram második felében több gyárlátogatás valósult meg.

Az MDDÜ képzési tematikája a külpiacra lépés folyamatának ismertetésétől, a világgazdaság aktuális kérdésein át, a hazai design- és divatipar fenntarthatósági törekvésein és termeléshatékonyságon keresztül egészen a márka-, web- és szervezetfejlesztési tanácsadásokig számos témakört és programpontot foglalt magába. Annak érdekében, hogy a vállalkozások minél inkább a saját kihívásaikhoz, igényeikhez szabhassák a mentorprogram egyes részeit, a csoportos képzések mellett egyéni tanácsadásra is volt lehetőség.

Az Ügynökség a mentorprogram lezárását követő időszakban is kiemelt figyelmet fordít a további partneri együttműködések ösztönzésére és fejlesztésére, valamint egykori mentoráltjainak a jövőben is rendszeresen nyújt tájékoztatást a releváns projektekről, külföldi üzleti lehetőségekről és szakmai platformokról. A mentorált vállalkozások a korábbi évek résztvevőihez hasonlóan értékes szakmai tapasztalatokkal és új üzleti kapcsolatokkal gazdagodva zárták az öthónapos képzést.

A román kormány egy évvel meghosszabbítja a földgáz árplafonját

A román kormány egy évvel meghosszabbítja a földgáz árplafonját - jelentette be Ilie Bolojan román miniszterelnök szerda esti sajtótájékoztatóján.
2026. 02. 04. 23:30
Megosztás:

Kína továbbra is kész az együttműködés erősítésére az Egyesült Államokkal

Hszi Csin-ping kínai elnök nagyon fontosnak nevezte a kétoldalú kapcsolatokat Donald Trump amerikai elnökkel szerdán telefonon folytatott beszélgetésükben, és kijelentette, hogy e kapcsolat stabilitása és a kézzelfogható eredmények megsokszorozása érdekében továbbra is kész az együttműködés erősítésére.
2026. 02. 04. 23:00
Megosztás:

Kiskereskedelem: jól jöhet a reáljövedelem emelkedése és a turizmus

Csörgő Anita (Director, Head of Retail) piaci áttekintésében arra mutatott rá, hogy a reáljövedelmek növekedése és a külföldi turizmus bővülése kedvező hatással van a kiskereskedelmi forgalomra.
2026. 02. 04. 22:30
Megosztás:

Ipari ingatlanpiac: a bérbeadások közel fele az év utolsó negyedében valósult meg

2025 utolsó negyedéve koronázta meg a tavalyi évet. Kiemelkedően erős bérleti aktivitás volt tapasztalható ekkor, az éves nettó bérbeadás 45%-a ebben az időszakban realizálódott – hívta fel a figyelmet Beck Tamás (Director, Head of Industrial).
2026. 02. 04. 22:00
Megosztás:

Vitalik Buterin is megszólalt: új irányt vehet az Ethereum fejlesztése a Frame tranzakciókkal

Lendületet kapott a vita az Ethereum következő nagy frissítéséről: a “Frame Transactions” koncepció bekerült a Hegota főszereplői közé, ráadásul maga Vitalik Buterin is hozzászólt a javaslathoz. A tét nem kicsi – az új tranzakciótípus gyökeresen átalakíthatja a mempool-szabályokat, a pénztárcák működését, sőt a blokklánc szintű MEV-ellenállást is.
2026. 02. 04. 21:30
Megosztás:

Az Aave új pályára áll: bezárják a Family Walletet és búcsút mondanak az Avara márkának

Véget ér egy korszak az Aave-nál – teljes márkakonszolidáció és új fókusz a célzott DeFi-megoldásokon. A decentralizált pénzügyi (DeFi) szektor egyik legnagyobb neve, az Aave radikális stratégiaváltást jelentett be. Az alapító, Stani Kulechov közölte: az Avara márkanév megszűnik, a Family Wallet fejlesztése és felhasználói onboardingja pedig leáll. A cég mostantól minden tevékenységét egységesen az Aave Labs égisze alatt végzi. A cél: a jövő DeFi alkalmazásainak célzottabb, skálázhatóbb építése.
2026. 02. 04. 20:30
Megosztás:

Kész kinevezni új környezetvédelmi minisztert a cseh államfő

A cseh köztársasági elnök kész kinevezni egy új környezetvédelmi minisztert, és várja a kormányfő javaslatát - jelentette be közleményben szerdán a cseh elnöki iroda, miután Petr Pavel államfő Andrej Babis miniszterelnökkel tárgyalt a témáról.
2026. 02. 04. 20:00
Megosztás:

Fordulópont a magyar ingatlan befektetési piacon: túl a mélyponton

Az ingatlanbefektetési piacot Zelles-Görgey Balázs (Director, Head of Capital Markets), mutatta be. Felhívta a figyelmet, hogy az előző év igazi fordulópontot jelentett: a 2024-es rekordalacsony és volatilis év után a 2025-ös teljes befektetési volumen elérte a 881 millió eurót, ami 117,5%-os növekedést jelentett az előző évhez képest.
2026. 02. 04. 19:30
Megosztás:

900 dolgozótól válna meg a Dacia

Csökkenti a termelést az Automobile Dacia SA, emiatt 900 dolgozótól válna meg – írta a profit.ro című hírportál.
2026. 02. 04. 19:00
Megosztás:

A Bitmine 6 milliárd dolláros ETH-vesztesége „része a ciklusnak”

A Bitmine elnöke visszavág a kritikáknak – hosszú távra építik az Ethereum-kincstárat, miközben erősödik a vita a vállalati kriptotartalékok szerepéről.
2026. 02. 04. 18:30
Megosztás:

Új műtéti eljárással segítik a szívelégtelenségben szenvedőket a pécsi egyetemen

A szívelégtelenségben szenvedő betegeknek segít hosszú távon az az új eljárás, amelyet a közelmúltban már többször alkalmaztak, újabban pedig oktatnak is a pécsi szívgyógyászati klinikán - közölte a Pécsi Tudományegyetem szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 04. 17:00
Megosztás:

A WING és az Accent átveszi a Hotel Yacht Wellness & Business Siófok üzemeltetését

2026 januárjától új üzemeltetési struktúrában működik tovább a Hotel Yacht Wellness & Business Siófok. Az Accent Hotel Management és a WING nyáron létrehozott közös vállalkozása – amely a székesfehérvári Best Western Plus Lakeside Hotel üzemeltetését is végzi – átveszi a szálloda működtetését.
2026. 02. 04. 16:30
Megosztás:

Február 20-ig lehet jelentkezni a Nemzeti Tehetség Program pályázataira

Február 20-ig lehet jelentkezni a Nemzeti Tehetség Program pályázataira - hívta fel a figyelmet a fiatalokért felelős helyettes államtitkár szerdán az M1 csatorna Ma reggel című műsorában.
2026. 02. 04. 16:00
Megosztás:

Vihar a Bitcoin ETF-piacon: újra 100 milliárd dollár alá csökkent az állomány

Hatalmas eladási hullám söpört végig a legnagyobb kripto ETF-eken – a befektetők óvatos üzemmódra váltottak. Hónapok óta először csökkent 100 milliárd dollár alá a Bitcoin ETF-ek összesített vagyona – ezzel véget ért az az időszak, amikor a tőzsdén kereskedett alapok rekordokat döntögettek a kriptopiacon.
2026. 02. 04. 15:30
Megosztás:

Ráugrottak a fiatalok az Otthon Startra

Az Ersténél az Otthon Start hitelt felvevők 64 százaléka 35 évesnél fiatalabb, az átlagos hitelösszeg több mint 35 millió forint. Tízből kilencen használt lakást vásárolnak a támogatott konstrukció segítségével, az átlagos futamidő 270 hónap.
2026. 02. 04. 15:00
Megosztás:

Új partnert nevezett ki a Forvis Mazars

A Forvis Mazars nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat bejelentette, hogy Tomor Ákost, a cég transzferár-szolgáltatásainak a vezetőjét 2026. január 1-től partnerré nevezte ki, elismerve több mint egy évtizedes, kiemelkedő szakmai munkáját és nemzetközi tapasztalatát.
2026. 02. 04. 14:30
Megosztás:

6 ezer fővel csökkent a regisztrál álláskeresők száma – új program segíti a munkát keresők elhelyezkedését

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján a regisztrált álláskeresők száma 2026 januárjában 224.130 fő volt, ami az előző év azonos időszakához képest több mint 6 ezer, 2010-hez viszonyítva pedig mintegy 430 ezer fős csökkenést jelent. Így hazánk változatlanul az Európai Unió élmezőnyéhez tartozik a magas foglalkoztatást és az alacsony munkanélküliséget tekintve.
2026. 02. 04. 14:00
Megosztás:

Beidézték Elon Muskot

Meghallgatja április 20-án a francia igazságszolgáltatás Elon Muskot, az X közösségi oldal tulajdonosát és Linda Yaccarinót, az X korábbi vezérigazgatóját a platform feltételezett visszaéléseivel kapcsolatos nyomozásban - közölte kedden a párizsi ügyészség.
2026. 02. 04. 13:30
Megosztás:

A Waterdrop CEE a növekedés új szakaszába lép – új vezetéssel és világos vízióval

A globális lovebrandnek számító waterdrop® regionális leányvállalata, a Waterdrop CEE fejlődésének következő szakaszába lép. Az új vezetési struktúra egyértelmű stratégiai irányt jelöl ki a márka számára a régióban.
2026. 02. 04. 12:30
Megosztás:

Magyarország legnagyobb HR-szolgáltatója az oktatásba fektet: segítik a vállalatokat a munkaerő képzésében, fejlesztésében

A digitalizáció, a robotika és a mesterséges intelligencia egyre gyorsabban alakítja át a munka világát, és folyamatosan új tudást követel a munkavállalóktól. A munkaerőhiány miatt egyre több vállalat szembesül a kihívással, hogy a folyamatos működés biztosítása érdekében képzéssel is tennie kell azért, hogy megfelelő minőségű emberek álljanak rendelkezésére.
2026. 02. 04. 12:00
Megosztás: