Hamis kínai méz árasztja el Európát - mit tehet egy vásárló?

Kedvező lehet az idei akácszezon a hazai méhészeknek, azonban az Európai Unióba beáramló kínai - zömében hamisított - méz miatt kialakult, tartósan alacsony felvásárlási árak következtében több nagy hazai méztermelő vállalkozás szűntetheti be tevékenységét - jelentette ki az Agroinform.hu-nak adott interjúban Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke.

Hamis kínai méz árasztja el Európát - mit tehet egy vásárló?

Idén már március közepére lezajlott a generációváltás a méhészetekben, az áttelelt mintegy 1,2 millió hazai méhcsalád többsége jó állapotban kezdte meg a hordást. Az akác hajtásai átvészelték a márciusi fagyos napokat, és a jelenlegihez hasonló időjárás mellett már április végén megkezdődhet az akácméz idei szezonja. A 25-30 tonna közé várt hazai méztermés több mint felét várhatóan idén is az akácméz teheti ki - becsülte az elnök.

Az itthon termelt méz 60-70 százaléka exportra megy, ugyanakkor 2022. elejéhez képest  felére zuhant a méz ára az EU-ban.

Az uniós mézpiac összeomlását a harmadik országokból, így az Ukrajnából, Argentínából, de legfőképpen a Kínából származó mézimport okozza - mutatott rá. Az Európai Bizottság által tavaly lefolytatott mézvizsgálat eredményei szerint a kínai exportból származó minták háromnegyede bizonyult hamisnak, ezek a termékek gyakorlatilag cukorszirupot tartalmaztak. Ezzel sem a hazai, sem a többi európai országban működő termelők nem képesek árban versenyezni - mutatott rá Bross Péter.

A piaci zavarok elsősorban a nagy, legalább 200-300 méhcsaláddal rendelkező piaci szereplőket sújtják, a kisebb szereplők ugyanis hosszú évek munkájával kialakították a saját fogyasztói körüket, amit közvetlen értékesítéssel: termelői piacokon vagy online webshopon keresztül képesek elérni.

Magyarországon július 1-jétől kötelező lesz feltüntetni a méz címkéjén összetételi sorrendben a származási országokat, az EU egészében egyelőre még várni kell a hasonló rendelet megszületésére - hangsúlyozta Bross Péter. Ameddig az európai vásárlók nem tudnak tájékozódni arról, milyen származású termékeket fogyasztanak, nem is várható el tőlük, hogy ne az ár alapján döntsenek - tette hozzá.

Az EU nemrégiben megalkotott, úgynevezett vészfékrendeletébe a búza, a tej, a tojás és a baromfi mellett bekerült a méz is. Ez a rendelet azt biztosítja, hogy amennyiben bármelyik tagország igazolni tudja , hogy a 2022-23-as évhez képest nagy mennyiségű ukrán termék áramlik be, és az piaci zavart okoz, akkor az uniónak 14 napon belül döntenie kell az adott termék vámjának visszavezetéséről - ismertette Bross Péter.

Elindult az Otthon Start Programiroda internetes aloldala

Elindult az Otthon Start Programiroda internetes aloldala, amely az elsőlakás-vásárlók igényeit kielégítő lakásfejlesztések beruházói számára ad fontos információkat - jelentette be a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szombati Facebook-bejegyzésében.
2025. 08. 30. 20:00
Megosztás:

Az utószezonban is sűrűbben indulnak a vonatok a Balaton felé

Továbbra is megnövelt kapacitással és többletszolgáltatásokkal készül a MÁV-csoport szeptember 1-je és 21-e között a balatoni utószezonra. Az utószezoni menetrendnek megfelelően továbbra is sűrűbben indulnak a vonatok a Balaton partjára és több férőhely áll az utasok rendelkezésére, illetve változatlanul biztosítják a nyáron megszokott mennyiségű kerékpárszállítási lehetőséget is - közölte az MTI-vel szombaton a vasúttársaság.
2025. 08. 30. 19:00
Megosztás:

Pepe Coin vs Layer Brett: Ennyit érhetne egy 250 dolláros befektetés, ha az Ethereum ára eléri a 10.000 dollár

A kriptovilág folyamatosan új szenzációktól hangos, és jelenleg a reflektorfényben a PEPE áll. Bár a klasszikus mém coinok, mint a Pepe Coin, továbbra is megőrizték varázsukat, egy friss kihívó, a Layer Brett forradalmasítja a szcénát innovatív megközelítésével.
2025. 08. 30. 18:00
Megosztás:

ÉKM: fontos szakaszához érkezett a déli körvasút építése

Fontos szakaszához érkezett a Budapest-Kelenföld-Ferencváros vasútvonalszakasz bővítésének részeként folyó déli körvasút építése, megkezdődött ugyanis a Gubacsi út feletti híd acél elemeinek munkaterületre szállítása - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szombaton az MTI-vel.
2025. 08. 30. 17:00
Megosztás:

Szeptembertől eltörlik a kényelmi díjat az online vásárolt autópálya-matricáknál

Szeptember elsejétől sehol sem kell kényelmi díjat fizetni az online vásárolt autópálya-matricák után - jelentette be az Energiaügyi Minisztérium (EM) infokommunikációért felelős államtitkára a tárca Facebook-oldalán szombaton.
2025. 08. 30. 16:00
Megosztás:

Hétfőn indul az Otthon Start: hol, mennyiért vehetünk lakást Magyarországon?

Az Otthon Start program bejelentése óta megduplázódott azok száma, akik egy-két szobás, kisebb méretű eladó lakást keresnek - derül ki a zenga.hu ingatlanhirdetési portál adataiból. A portál összesítette, hogyan várja az ingatlanpiac a kereslet, kínálat és árak tekintetében az Otthon Start program hétfői indulását.
2025. 08. 30. 15:00
Megosztás:

Bővítik a zöldterületeket Mórahalmon

Uniós támogatással, több mint 428 millió forintos beruházással bővítik a zöldterületeket Mórahalmon, a fejlesztés első ütemeként több korosztály számára is használható játszótér épült az iskola és az óvoda szomszédságában - tájékoztatta az önkormányzat az MTI-t.
2025. 08. 30. 14:00
Megosztás:

Szeptembertől megszűnik Kamala Harris titkosszolgálati védelme

Szeptembertől megszűnik Kamala Harris volt amerikai alelnök és demokrata elnökjelölt titkosszolgálati védelme Donald Trump elnök döntésére - erősítette meg a demokrata politikus szóvivője pénteken.
2025. 08. 30. 13:00
Megosztás:

Lezárult az akvizíció: a 4IG csoport tagjává vált a PR Telecom

A 4iG Nyrt. leányvállalata, a 4iG Távközlési Holding Zrt. 2024 júliusában adásvételi szerződést kötött a jelentős regionális lefedettséggel rendelkező PR-Telecom Zrt. megvásárlására.
2025. 08. 30. 12:00
Megosztás:

El Salvador újabb lépést tett: biztonságosabb tárolásra költözteti Bitcoin-vagyonát

El Salvador, amely 2021-ben elsőként tette törvényes fizetőeszközzé a Bitcoint, most újabb változtatást hajt végre: a kormány bejelentette, hogy meglévő kriptovaluta-tartalékait több különböző címre helyezi át, szakítva az eddigi gyakorlattal, amikor egyetlen címen tárolták az ország teljes Bitcoin-vagyonát.
2025. 08. 30. 11:00
Megosztás:

Bitcoin árfolyam-előrejelzés: Új BTC történelmi csúcs jöhet jövő hónapban – de a kereskedők inkább a Solanát és a Layer Brettet keresik a nyereségért

A kriptovaluta-piac szélsebesen változik, és bár a legfrissebb Bitcoin árfolyam-előrejelzések szerint a BTC új történelmi csúcsai már a láthatáron vannak, sok tapasztalt kereskedő mégis más irányba fordul.
2025. 08. 30. 10:00
Megosztás:

Geotermikus energia után kutat a Mol a Dunai Finomító területén

A Mol geotermikus energia után kutat, és ehhez 3D szeizmikus méréseket végzett a Dunai Finomító területén és környezetében, hogy megvizsgálja a geotermikus energiahasznosítás lehetőségét - közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
2025. 08. 30. 09:00
Megosztás:

Szakértők szerint ez a 4 kriptovaluta robbanhat akkorát szeptemberben, mint korábban a Solana (SOL)

Ahogy a kriptopiac új lendülettel vág neki a szeptembernek, több token is kilövésre készül. A Solana (SOL) továbbra is a gyors nyereségek mércéje, de a szakértők most négy kiemelkedő projektet figyelnek, amelyek hasonló pályára állhatnak. Ezek közül a Layer Brett tűnik a legígéretesebb választásnak, amit erős fundamentumok és növekvő közösségi figyelem támasztanak alá.
2025. 08. 30. 08:00
Megosztás:

A következő uniós költségvetési tervezet jelentősen veszélyeztetheti a magyar agrárium szereplőinek likviditását

Az agrárhitelezés és az uniós támogatások kulcsszerepet játszanak a magyar mezőgazdaság likviditási helyzetében. Ezért is kulcskérdés, hogy hogyan fog alakulni a következő EU költségvetési ciklus.
2025. 08. 30. 07:00
Megosztás:

Elfogadta a román kormány a deficitcsökkentő intézkedések második csomagját

Elfogadta a román kormány pénteki rendkívüli ülésén a GDP 9 százalékát meghaladó költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések második csomagját, amelyet - az elsőhöz hasonlóan - parlamenti vita nélkül, mandátumát kockára téve akar életbe léptetni.
2025. 08. 30. 06:00
Megosztás:

Masszív árbevétel- és ebitda-növekedésről számolt be a 4ig csoport 2025 első félévében

A 4iG Nyrt. 2025 első félévében ismét kiemelkedő pénzügyi teljesítményről adott számot gyorsjelentésében: a Cégcsoport árbevétele és EBITDA-ja is jelentősen emelkedett, a részvényárfolyam pedig közel duplájára nőtt az év első hat hónapjában.
2025. 08. 30. 05:00
Megosztás:

Leállnak a Földhivatalok egy hétig, siess, ha dolgod van ott!

2025. augusztus 29. és szeptember 5. között szünetel a személyes ügyintézés a budapesti földhivatali ügyfélszolgálatokon. Ez éppen egybeesik az Otthon Start hitel indulásával. Ingatlanszakértők és jogászok szerint ez komoly problémákat idézhet elő, mivel a hivatalok újranyitásáig nem lehet benyújtani az adásvételi szerződéseket, amelyek nélkülözhetetlenek a banki hitelkérelmek befogadásához.
2025. 08. 30. 04:00
Megosztás:

Hozzányúlt a Kormány a közjegyzői díjakhoz! Szeptember 1-től már hatályos is!

A kormány módosította a közjegyzői díjak szabályozását – a Magyar Közlönyben kihirdetett 10/2025. (VIII. 28.) IM rendelet teljes körűen átalakítja a közjegyzői díjszabást – hívják fel a figyelmet a Bank360 elemzői. Az este közzétett rendelet 2025. szeptember 1-jén lép hatályba.
2025. 08. 30. 03:01
Megosztás:

Már horgászni sem érdemes? Hol-mennyi hal pusztult el nyáron az aszály miatt?

Az országban nyilvántartott több mint 2400 halgazdálkodási vízterület mintegy 80 százalékát érintette kisebb-nagyobb mértékben az idei aszály, amely egyes régiókban súlyosabbnak bizonyult a 2022-es hasonló jelenségnél is.
2025. 08. 30. 02:00
Megosztás:

Ebből így nem lesz nagy nyugdíj! A nyugdíjpénztári tagok bajban lesznek

Az idei év első hat hónapjában soha nem látott szintre emelkedett az önkéntes nyugdíjpénztári tagok átlagos vagyona, amely tartósan meghaladja a kétmillió forintot. Bár ez kedvező fejlemény, jól érzékelhető, hogy ennél sokkal nagyobb megtakarításokra lenne szükség ahhoz, hogy valódi tartalékokról lehessen beszélni, hiszen az összeg jelenleg kevesebb mint kilenc havi átlagnyugdíj fedezetére elegendő.
2025. 08. 30. 01:00
Megosztás: