Velünk élő történelmi hagyaték
Az egyik ilyen szokás a böjtölés, amely ilyen-olyan formában a világ számos pontján lévő vallási vagy kultúrközösségekben megjelent már a történelmi időkben, és napjainkban is élő hagyomány.
Ezerarcú böjtölés
Persze a szó, hogy böjt, önmagában annyira tág fogalom, hogy feltétlenül szükséges legalább a nagyvonalakban a körülírása. A böjt lehet nagyon szigorú, amikor csak meghatározott ételeket vagy italokat vehet magához a böjtölő, de enyhébb is lehet, amikor éppen ellenkezőleg, csak bizonyos élelmiszerek fogyasztásától kell tartózkodni.
Legszigorúbb esetben persze bizonyos ideig semmilyen étel nem fogyasztható, azonban ez már nagyon szélsőséges példája a böjtölésnek. A tisztítókúra hossza is széles skálán mozoghat, vallási eredetű böjt esetén jellemzően valamilyen jeles naphoz köthető a kezdete és a vége is.
Akár turisztikai célzattal is megjelenhet
A turizmusban is már megjelentek az olyan programok, helyszínek, amelyek az elcsendesedésre, visszavonulásra adnak lehetőséget, akár egy jól megtervezett böjtöléssel egyetemben. Az Utazásszervező segítségével a Maldív-szigetekre is elutazhat az, aki szeretne kicsit ilyen értelemben feltöltődni, esetleg meditációval, imával, testi és lelki megújulással tölteni szabadidejét.
A keresztény ismérvek
Nálunk, a keresztény kultúrkörben legismertebb a húsvét előtti negyvennapos böjt, amelyet eleink még szigorúan teljesítve, pontos egyházi előírások figyelembevételével tartottak. Ez a formájú böjtölés hamvazószerdától húsvétig tart, és nem a teljes körű ételmegvonás a lényege.
A húsvét előtti megtisztulás még a legszigorúbb olvasatban is azt jelentette, hogy az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásától kellett tartózkodni, de ez egyben alkalmat adott arra is, hogy páratlan kreativitással megáldott elődeink növényi alapú, finom és laktató, egészséges ételek elkészítésében szerezzenek tapasztalatokat.
A vallási kötődésű böjtölésnek mindig is volt, illetve van egyfajta szakrális jelentése, a világi élvezetekről történő önkéntes lemondás, az elcsendesedés, visszavonulás is megjelenik a hátterében.
Az egészségmegőrzésben is fontos a szerepe
Azonban a mai modern orvostudomány is alátámasztja az önkéntes ételmegvonás, illetve a mérsékelt ételfogyasztás rendkívül pozitív élettani hatásait.
Gyakorlatilag nincs olyan része a szervezetünknek, amely ne lenne hálás, ha kicsit visszafogjuk az ételfogyasztásunkat. Ilyenkor fellélegeznek emésztőszerveink, megtisztul gyomrunk, bélrendszerünk, és időt adunk szervezetünknek a méregtelenítésre is. Az egészségügyi célzatú böjtölés áldásos hatása még erősíthető a napjainkban divatos szaunázással, masszázzsal és egyéb méregtelenítő eljárásokkal, étrendekkel.