Versenyjogba ütközhet a „zöld” magatartás

A vásárlói döntésekben egyre nagyobb szerepet játszanak a környezetvédelmi szempontok, ezért a cégek is igyekeznek hangsúlyozni környezettudatosságukat. A vállalat zöld imázsának népszerűsítésekor azonban nagy óvatosságra van szükség, mert a fogyasztók megtévesztése, a nem bizonyítható állítások következménye a jövőben – cégmérettől függően – akár több tíz- vagy százmilliós büntetés is lehet – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A társaságok versenykorlátozó együttműködését vagy a domináns piaci magatartását viszont akár indokolhatják is környezetvédelmi megfontolások.

Versenyjogba ütközhet a „zöld” magatartás

A greenwashing vagy zöldre mosás fogalmát 1986-ban használták először a szállodaiparban. Azt a jelenséget írja le, amikor cégek hamis vagy megtévesztő információkkal a valós tevékenységüknél környezetbarátabbnak tüntetik fel magukat. A jelenség egyre terjed, hiszen a vásárlási döntésekben a fogyasztók számára mind fontosabb szempont, hogy az általuk választott termék mennyire környezettudatos. A zöldre festés gyakorlata ellen a hatóságok is fellépnek: az amerikai versenyhatóság, az Európai Bizottság és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is felhívja a figyelmet saját útmutatásaiban, hogy a megtévesztő állítások jogsértés megállapításával és bírság kiszabásával járhatnak.  
 
„Egyelőre nem nagyon van precedens ezzel kapcsolatos döntésre, de a GVH egyre több fogyasztóvédelmi ügyet indít, egyre nagyobb bírságokkal, a greenwashing pedig minősülhet megtévesztő reklámnak – mondta Wulcz Aliz, a Baker McKenzie versenyjogi csoportjának ügyvédjelöltje. – A cégeknek nagyon kell ügyelniük arra, milyen környezetvédelemre vonatkozó állításokkal próbálják vonzóvá tenni a termékeiket.”
 
Érdemes tartózkodni a nagyon általános, hangzatos környezetbarát jelzőktől – sőt az erre utaló logóktól, képektől vagy videóktól is. Az ezzel kapcsolatos állításokat tudni kell igazolni, az ezt alátámasztó információkat részletesen el kell magyarázni, azaz a fogyasztóknak tényeken alapuló, valós képet kell kapniuk. Így például nem elegendő azt kimondani, hogy egy termék környezetbarát, pontosítani kell, hogy ez a termékéletciklus mely elemére vonatkozik – az alapanyagra, az előállításra, a logisztikára vagy a használat után keletkező hulladékra.  
 
A környezetvédelmi szempontok a versenyjog más területein is érvényesülnek. Így előfordulhat, hogy a cégek környezetvédelmi célokra hivatkozva korlátozzák a versenyt. A versenyhatóság dönthet úgy, hogy a környezetvédelmi előnyök felülírják a verseny korlátozásával járó hátrányokat, és a résztvevők mentesíthetők a versenyjogi következményektől.  
 
„A mentesítéshez arra is szükség van, hogy az együttműködéssel járó előnyökből – például a gyártási költségek csökkentéséből – a fogyasztók méltányos részesedést kapjanak – mondta Ötvös Tivadar, a Baker McKenzie versenyjogi csoportjának ügyvédjelöltje. – A környezetvédelmi hasznok esetén viszont sokszor nehezen vizsgálható és bizonyítható, hogy ezek a kedvező hatások közvetlenül eljutnak-e a fogyasztóhoz. Egyre jobban erősödnek azok a törekvések, amelyek egyes környezetvédelmi megállapodások versenyjogi megítélésénél az előnyök élvezőinek körét a fogyasztók helyett szélesebb társadalmi viszonylatra terjesztenék ki.”
 
A magyar versenyjogban kifejezetten szerepel, hogy mentesíthető lehet a környezetvédelmi célok érdekében létrejött versenykorlátozás. Azonban ezen a területen is kevés olyan precedens van, amire a cégek támaszkodhatnának. Az Európai Bizottság által nemrég bemutatott új európai zöld megállapodás eredményezheti azt, hogy a környezetvédelem felülírja a tisztán versenyjogi szempontokat: a két versenytárs környezetvédelmi előnyökkel járó együttműködése korlátozhatja a versenyt.
 
„A cégek számíthatnak arra, hogy a versenyhatóság a környezetvédelmi szempontokat is figyelembe veszi, amikor vállalatok együttműködését vizsgálja, vagy akkor, ha egy cégfúzióval, felvásárlással piaci erővel rendelkező szereplő jön létre – mondta Horváth M. András, a Baker McKenzie szenior ügyvédje. – A jogi szakértők tanácsadási munkája így már az együttműködés vagy a fúzió tervezésekor el kell kezdődjön: ilyenkor érdemes áttekinteni azokat a tényezőket, amelyek a mentesítéshez vezethetnek.”
 
Így például, ha a piacvezető cég környezetvédelmi technológiákba fektet, akkor annak ellenére felmerülhet a mentesülés, hogy ez növeli az árakat a fogyasztók számára vagy más cégek piacról való kiszorulásával jár – a versenyhatóság ilyen esetekben figyelembe veheti a termékminőség javulását, a műszaki fejlődés elősegítését.
 
Ugyanígy, a versenyhatóságok előtt egy felvásárlás esetén akár előnyt is jelenthet, ha a fúziónak környezetvédelmi haszna van, még akkor is, ha ezzel a cég piaci ereje nő. A fúziókontroll során a hatóság azt is vizsgálhatja, hogy meg kell-e tiltani a fúziót, ha hátrányba hozza a környezetbarátabb versenytársakat.  
 
Hasonlóan a versenykorlátozó együttműködésekhez az erőfölényes cégek környezetvédelmi célokkal indokolt visszaélései sem mentesülnek automatikusan a versenyjogi következmények alól. Így például, hiába szolgál környezetvédelmi célokat egy hulladékgazdálkodási cég törvényi monopóliuma, a cég nem alkalmazhat tisztességtelen árakat és nem terjesztheti ki erőfölényét más piacokra a partnereivel kötött szerződések útján.


Szombaton megszűnik a közmédia vezetőinek megbízatása

Szombaton megszűnik a közmédia vezetőinek megbízatása, mivel megjelent a médiatörvény módosítása a Magyar Közlönyben pénteken.
2026. 06. 26. 23:00
Megosztás:

Több mint 300 ezren vettek részt a Múzeumok éjszakáján

A június 20-án megrendezett Múzeumok éjszakáján idén összesen 311 358 belépést regisztráltak; a jövő évi, immár 25. alkalommal megrendezett esemény 2027. június 26-án lesz - közölték a szervezők az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 26. 22:00
Megosztás:

Szúnyoggyérítési programot fogadtak el a fővárosi képviselők

A főváros egészére kiterjedő szúnyoggyérítési programot fogadott el pénteken a Fővárosi Közgyűlés.
2026. 06. 26. 21:00
Megosztás:

A rögzített üzemanyagár miatti veszteségeik ellentételezését és a törvényi szabályozás átdolgozását követeli a benzinkutas szervezet

A rögzített üzemanyagár miatti veszteségeik ellentételezését és a törvényi szabályozás átdolgozását követeli a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) - hangzott el a szervezet pénteki tiltakozó akciójáról tartott sajtótájékoztatón, Inárcson.
2026. 06. 26. 20:00
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama péntek estére

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben pénteken estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 26. 19:00
Megosztás:

Rendkívüli állapotot vezettek be a Krímben és Szevasztopolban

Rendkívüli állapotot vezettek be pénteken a Krím és Szevasztopol hatóságai.
2026. 06. 26. 18:30
Megosztás:

48 óra alatt megduplázódott a klímahasználat

Június 19-től mindössze 48 óra alatt megduplázódott a hűtési üzemmódot használó otthonok aránya a Daikin klímákat és hőszivattyúkat vezérlő Onecta alkalmazás anonim, országos használati adatai szerint.
2026. 06. 26. 18:00
Megosztás:

Ki dönt ma a munkahelyeden: a vezetőd – vagy az adatok?

A vállalatok egyre nagyobb része már nem megérzésekre, hanem adatvezérelt rendszerekre és mesterséges intelligenciára bízza a HR-döntéseket, ami alapjaiban írja át a munka világát. Csendben, de gyökeresen alakul át, hogyan vesznek fel embereket, hogyan mérik a teljesítményt, és hogyan döntenek a jövő munkaerejéről. A háttérben egy mély átalakulás zajlik, ami nemcsak annyit jelent, hogy digitalizálják az adminisztrációt, hanem azt is, hogy a döntések mögött mérhető, valós idejű adatok állnak. A vállalatok ma már képesek előre jelezni a fluktuációt, pontosan látni, hol vannak kritikus készséghiányok, és azt is mérni, hogy egy-egy képzési program vagy toborzási kampány milyen üzleti eredményt hoz.
2026. 06. 26. 17:30
Megosztás:

Az Indotek Group kizárólagos tulajdonába került az Auchan Magyarország

Az Indotek Group ma bejelentette, hogy az Auchan Retail Internationaltől (ARI) megvásárolta az Auchan Magyarország Kft. fennmaradó 53 százalékos tulajdonrészét, és ezzel kizárólagos tulajdonosa lett a kereskedelmi láncot üzemeltető és az ingatlanjait birtokló társaságnak. Az Indotek Group 2024 végén – az Auchan Magyarország 47 százalékos tulajdonrészének a megszerzésével egy időben – átvette a társaság irányítását is. A mostani lépés az elmúlt másfél év eredményeire épül: ez idő alatt a vállalat nyereségessége javult, beszállítói kapcsolatai megerősödtek, és elkészült hosszú távú hazai stratégiája. A kivásárlást követően az üzletlánc a jelenlegi menedzsment irányításával, Auchan márkanévvel, a márka nemzetközi beszerzési és termékfejlesztési együttműködéseiből profitálva működik tovább.
2026. 06. 26. 17:00
Megosztás:

Benyújtotta a kormány az MFB-törvény módosítását

Benyújtotta a kormány a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt.-ről szóló törvény módosításáról, valamint a fővárosi önkormányzat csődjének elkerülését szolgáló hitel nyújtásáról szóló törvény hatályon kívül helyezéséről szóló törvényjavaslatot pénteken.
2026. 06. 26. 16:30
Megosztás:

Benyújtotta a kormány az MFB-törvény módosítását

Benyújtotta a kormány a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt.-ről szóló törvény módosításáról, valamint a fővárosi önkormányzat csődjének elkerülését szolgáló hitel nyújtásáról szóló törvény hatályon kívül helyezéséről szóló törvényjavaslatot pénteken.
2026. 06. 26. 16:30
Megosztás:

Több mint 4 százalékkal nőttek a Kia eladásai

A Kia Corp. eladásai több mint négy százalékkal nőttek a január-májusi időszakban, miközben a globális autókereslet mintegy 5 százalékkal csökkent - mondta Song Ho-sung, a Kia vezérigazgatója egy dél-koreai autóipari kiállításon pénteken. Az erről beszámoló Bloomberg szerint a Kia a globális piac több mint négy százalékát szerezte meg.
2026. 06. 26. 16:00
Megosztás:

Balatoni ingatlanpiac: 18 százalékkal az országos árszint felett

A balatoni ingatlanok négyzetméterára idén az év első öt hónapjában mintegy 18 százalékkal haladta meg az országos szintet, miközben egy itteni ingatlan eladása másfélszer annyi ideig tartott, és nagyobb alkuval is járt – derül ki a Duna House friss piaci elemzéséből. A tó körüli piac szinte minden lényeges mutatójában elválik az ország többi részétől: nem az első lakásvásárlók, hanem a befektetők és a második otthont keresők mozgatják.
2026. 06. 26. 15:30
Megosztás:

Most még az infláció többszörösét is megadják a bankok a lekötött betétekre

Az MNB már elkezdte vágni a kamatot, de a bankok még nem: akár az infláció három-négyszeresét is megadják a lekötött betétekre – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Ha azonban a jegybank úgy folytatja a nyáron, ahogy megígérte, akkor a jó betéti kamatoknak érdemes mielőbb lépniük, hiszen hamarosan ők is kisebb kamatokkal fognak találkozni.
2026. 06. 26. 15:00
Megosztás:

Pánik a kriptopiacon: a fogadók szerint 65% az esélye, hogy a Bitcoin 50 ezer dollárig zuhan

A kriptopiac újabb komoly nyomás alá került, miután a vártnál magasabb amerikai inflációs adatok hatására a Bitcoin árfolyama 2024 szeptembere óta nem látott mélypontra esett. A befektetői hangulat gyorsan romlott: a Polymarket decentralizált előrejelzési platform kereskedői már 65 százalékos esélyt látnak arra, hogy a Bitcoin még 2026-ban eléri az 50 000 dolláros szintet.
2026. 06. 26. 14:30
Megosztás:

Hozamtermelő tartalék jöhet a blokkláncra: új piacot nyitna az Invesco a stabilcoinok mögött

A stabilcoin-kibocsátók hatalmas dollártartalékokat kezelnek, de a pénz biztonságos elhelyezése és folyamatos hozzáférhetősége komoly kihívás. Az Invesco egy tokenizált tartalékalappal vinné blokkláncra a hagyományos pénzpiaci hozamokat, miközben megtartaná az intézményi befektetőktől elvárt szabályozási és kockázatkezelési kereteket.
2026. 06. 26. 14:00
Megosztás:

Magyar vállalat a világelitben - az OTP Csoport már a 400 legerősebb vállalat között szerepel a Forbes Global 2000 listán

A Forbes Global 2000 évente rangsorolja a világ legnagyobb, tőzsdén jegyzett vállalatait. A lista négy kulcsfontosságú pénzügyi mutató – árbevétel, profit, eszközállomány és piaci kapitalizáció – egyenlő súlyú figyelembevételével készül. A módszertan szerint külön-külön top 2000-es rangsorok készülnek mind a négy mutató alapján, majd ezek összevont pontszáma határozza meg a végső helyezést.
2026. 06. 26. 13:30
Megosztás:

Ingyenesen kipróbálható az új Mol Bubi

Ingyenesen kipróbálhatják az új Mol Bubit azok, akik a BudapestGO alkalmazásban jelenleg közösségi közlekedésre érvényes bérlettel rendelkeznek, illetve akik 2024-ben vagy 2025-ben éves vagy féléves Mol Bubi bérletet vásároltak - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 26. 13:00
Megosztás:

MNB-elnök: a jegybankoknak ragaszkodniuk kell a stabilitás megőrzéséhez

A világgazdaságot is meghatározó geopolitikai konfliktusok hatással vannak a pénzügyi kilátásainkra, ezért a jegybankoknak ragaszkodniuk kell a stabilitás megőrzéséhez - jelentette ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, aki Bázelban részt vesz a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) éves közgyűlésén.
2026. 06. 26. 12:30
Megosztás:

Berobbantak a tokenizált eszközök a Solanán: már 3,18 milliárd dollárnál jár a piac

Új mérföldkőhöz érkezett a Solana hálózata: a blokkláncon nyilvántartott tokenizált valós eszközök összértéke már elérte a 3,18 milliárd dollárt. A stabilcoinok nélkül számított piac ráadásul nemcsak értékében növekszik látványosan, hanem a felhasználók száma is rohamosan emelkedik.
2026. 06. 26. 12:00
Megosztás: