Nem nyugszanak a kedélyek a Vértesi Erőmű körül
2009. 06. 24. 15:40
Tatabánya polgármestere szerint a kormány csak hitegeti a Vértesi Erőmű (Vért) dolgozóit, miközben asszisztál a nagy múltú energetikai vállalat leépüléséhez - tudósít az MTI. (ProfitLine.hu)
Bencsik János (Fidesz) a Vértesi Erőmű Zrt. jövőjével kapcsolatos kormányhatározat nyilvánosságra hozatala kapcsán az MTI-nek szerdán azt mondta: úgy látják, a szocialista kormány képtelen megoldást találni az állami munkahelyek megőrzésére, ismét csak a "privatizációs varázspálca" után kapkod. A Magyar Közlönyben szerdán közzétett határozat szerint a kormány a veszteségek minimalizálásával és a bányászati szerkezetátalakítási program támogatásának meghosszabbításával biztosítaná a Vértesi Erőmű hosszabb távú működését, egyúttal a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Villamos Műveknek magántőke bevonásával is elő kell segítenie a további működést. Az intézkedések között a kormányhatározat a privatizációt és az eszközértékesítést említi. Bencsik János, aki az Országgyűlés energetikai albizottságának is tagja, emlékeztetett arra, hogy a Vértesi Erőmű Zrt. az árampiaci nehézségek és a Kapolyi László vállalkozása által felmondott áramvételi szerződések következtében keletkezett veszteségek miatt már az év elején válságos helyzetbe került. Az MTI korábban már tájékoztatott arról, hogy május végén a Magyar Villamos Művek megvizsgálta a 2100 dolgozót foglalkoztató Vértesi Erőmű azonnali vagy novemberi bezárásának lehetőségét, mert az áramot a vállalat kétszer akkora költséggel tudja előállítani, mint amennyiért eladja, ezért a cég életben tartásához havi egymilliárd forint szükséges. Ebben az összegben nincs benne az a közel tízmilliárdos kártérítési igény, amit a Kapolyi László cégével kötött előnytelen szerződésekből származik. Az erőműben a januári 2100 fős létszám 1550-re csökken. Korábban 240 szerződéses erdélyi bányásznak nem hosszabbították meg a munkaviszonyát, a napokban pedig 300 dolgozó leépítéséről állapodtak meg a szakszervezettel. Közleményében Bencsik János Keller László korábbi pénzügyi államtitkárt idézi, aki januárban a parlamentben feltett kérdésére azt válaszolta: "nyugodtak lehetnek az emberek, mind a 2100 személy, aki ott dolgozik a Vértesnél, vagy akinek a munkahelye ez által érintett, mert senkinek a munkahelye nem fog veszélybe kerülni". A polgármester emlékeztetett Veres János volt pénzügyminiszter szavaira is, aki leszögezte, hogy "a hazai munkahelyek védelme érdekében hozott intézkedések eredményeként a nehéz gazdálkodási feltételek ellenére is jelenleg már állítható, hogy a Vértesi Erőmű Zrt.-vel munkaviszonyban álló 2100 saját munkavállaló munkahelyét az év végéig biztosan nem érintik a döntések."
Bencsik János (Fidesz) a Vértesi Erőmű Zrt. jövőjével kapcsolatos kormányhatározat nyilvánosságra hozatala kapcsán az MTI-nek szerdán azt mondta: úgy látják, a szocialista kormány képtelen megoldást találni az állami munkahelyek megőrzésére, ismét csak a "privatizációs varázspálca" után kapkod. A Magyar Közlönyben szerdán közzétett határozat szerint a kormány a veszteségek minimalizálásával és a bányászati szerkezetátalakítási program támogatásának meghosszabbításával biztosítaná a Vértesi Erőmű hosszabb távú működését, egyúttal a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Villamos Műveknek magántőke bevonásával is elő kell segítenie a további működést. Az intézkedések között a kormányhatározat a privatizációt és az eszközértékesítést említi. Bencsik János, aki az Országgyűlés energetikai albizottságának is tagja, emlékeztetett arra, hogy a Vértesi Erőmű Zrt. az árampiaci nehézségek és a Kapolyi László vállalkozása által felmondott áramvételi szerződések következtében keletkezett veszteségek miatt már az év elején válságos helyzetbe került. Az MTI korábban már tájékoztatott arról, hogy május végén a Magyar Villamos Művek megvizsgálta a 2100 dolgozót foglalkoztató Vértesi Erőmű azonnali vagy novemberi bezárásának lehetőségét, mert az áramot a vállalat kétszer akkora költséggel tudja előállítani, mint amennyiért eladja, ezért a cég életben tartásához havi egymilliárd forint szükséges. Ebben az összegben nincs benne az a közel tízmilliárdos kártérítési igény, amit a Kapolyi László cégével kötött előnytelen szerződésekből származik. Az erőműben a januári 2100 fős létszám 1550-re csökken. Korábban 240 szerződéses erdélyi bányásznak nem hosszabbították meg a munkaviszonyát, a napokban pedig 300 dolgozó leépítéséről állapodtak meg a szakszervezettel. Közleményében Bencsik János Keller László korábbi pénzügyi államtitkárt idézi, aki januárban a parlamentben feltett kérdésére azt válaszolta: "nyugodtak lehetnek az emberek, mind a 2100 személy, aki ott dolgozik a Vértesnél, vagy akinek a munkahelye ez által érintett, mert senkinek a munkahelye nem fog veszélybe kerülni". A polgármester emlékeztetett Veres János volt pénzügyminiszter szavaira is, aki leszögezte, hogy "a hazai munkahelyek védelme érdekében hozott intézkedések eredményeként a nehéz gazdálkodási feltételek ellenére is jelenleg már állítható, hogy a Vértesi Erőmű Zrt.-vel munkaviszonyban álló 2100 saját munkavállaló munkahelyét az év végéig biztosan nem érintik a döntések."
Magyar Péter: Magyarországon kiemelkedően magas az eurózónához való csatlakozás támogatottsága
Magyarországon kiemelkedően magas, 70-75 százalék körüli az eurózónához való csatlakozás támogatottsága - mondta a miniszterelnök a Kiriákosz Pierakákisszal, az euróövezet pénzügyminiszteri testülete, az Eurogroup elnökével folytatott pénteki egyeztetés után sajtótájékoztatón, Budapesten. Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a maastrichti kritériumok teljesítése már magában hozzájárulhat az ország stabilitásához és fejlődéséhez.
Augusztus végén több mint 3 milliárd forintos fejlesztés indul a Széchenyi Fürdőben
A Fővárosi Közgyűlés pénteken jóváhagyta a Széchenyi Fürdő felújítási programját, megadta a felhatalmazást a nyílt közbeszerzési eljárás kiírására, így várhatóan augusztus végén elkezdődhetnek a nettó 3 milliárd forintot meghaladó felújítási munkálatok - ismertette Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója sajtóbejáráson, pénteken Budapesten.
Tüzek pusztítanak Bosznia-Hercegovinában
Narancssárga hőségriasztást adtak ki Bosznia-Hercegovina legnagyobb részére péntektől, mert a következő napokban a hőmérséklet helyenként elérheti a 38 Celsius-fokot, a tartós hőség és szárazság miatt pedig az ország számos területén csaptak fel erdőtüzek.
MVM: stabil az energiaellátás
A hálózati adatok alapján az energiaellátás stabil, rendkívüli beavatkozásra nincs szükség; a kiegyensúlyozott működés érdekében ugyanakkor sokat tehetnek a fogyasztók is: akinek van rá módja, használja átgondoltan az energiaigényes berendezéseit a legnagyobb esti terhelés idején, lehetőség szerint ne egyszerre - közölte az MVM Csoport Facebook-oldalán pénteken.
Az USDT bekapcsolódik Brazília Pix rendszerébe, 170 millió ember előtt nyílhat meg az út
Az Oobit kriptofizetési szolgáltató összekapcsolta az USDT stabilcoint Brazília rendkívül népszerű Pix azonnali fizetési rendszerével. Az integráció révén a dollárhoz kötött digitális eszköz elméletileg akár 170 millió brazil felhasználó számára is könnyebben hozzáférhetővé válhat, ami fontos lépést jelenthet a stabilcoinok mindennapi fizetési eszközzé válásában.
Az egészségügyi kiadások megnyomják a magyar háztartások összköltségét - az optikai piacról érkezik rendhagyó megoldás
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, 2024-es adatai szerint a háztartások egy főre jutó éves fogyasztási kiadása meghaladta a kétmillió forintot. Ebből a közteherviseléseken felül átlagosan 272 ezer forint ment el közvetlen egészségügyi kiadásokra. A tervezhetőség ezért ezen a területen is egyre fontosabb szemponttá válik, amire új, rugalmas konstrukcióval reagál a magyar piacvezető optikai szereplő, az Ofotért.
Befejeződött a Paks II. Atomerőmű szimulátor instruktorainak oroszországi képzése
Négyezerórás oroszországi képzésük zárásaként 2026. június 26-án sikeres vizsgát tettek azok a magyar instruktorok, akik a Paks II. Atomerőmű üzemeltető személyzetének felkészítését végzik majd. A program elméleti része a Roszatom Műszaki Akadémiáján zajlott, a szakmai gyakorlat pedig a Paks II. Atomerőmű referenciájaként szolgáló Leningrádi Atomerőmű II. kiépítésén.
Törvényi döntés! A családi pótlék nem a jövedelemhez kötött
A családi pótlék az egyik legismertebb magyarországi családtámogatási ellátás, a jövedelmi szabályait azonban sokan félreértik. Gyakran felmerül például, hogy elveszítheti-e a család a támogatást, ha a szülő fizetésemelést kap, magasabb jövedelmű munkahelyre kerül, vállalkozást indít, vagy jelentősebb megtakarítással rendelkezik.
Erősödött a forint árfolyama péntek estére
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben pénteken estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Rendkívüli állapotot vezettek be a Krímben és Szevasztopolban
Rendkívüli állapotot vezettek be pénteken a Krím és Szevasztopol hatóságai.