Vészjósló jövőkép: A brit közfinanszírozás a fenntarthatóság határán áll
Az intézet 132 oldalas helyzetértékelése szerint korrekció nélkül a már most is történelmi magasságokban járó államadósságráta a következő évtized végére meghaladja az éves brit hazai össztermék (GDP) háromszorosát.
Az elemzés kiemeli: a brit gazdaságot az utóbbi két évtizedben rendkívüli mértékű külső sokkok érték, köztük elsősorban a 2008-2009-es globális pénzügyi válság, az elmúlt években a koronavírusjárvány, utána pedig az energiaárak ugrásszerű növekedése.
A hazai össztermékhez mért államháztartási deficit a jelenlegi évszázad eleje óta éves átlagban megközelítette az 5 százalékot, és ez több mint a háromszorosára emelte a GDP-arányos államadósságrátát, amely az idei év első negyedének végére elérte a 98,1 százalékot.
Az OBR kiemeli, hogy legutóbb hat évtizeddel ezelőtt, az 1960-as évek elején járt ilyen magasságban a brit közadósságteher.
A közfinanszírozási kiadások az elmúlt pénzügyi évben megközelítették a hazai össztermék éves értékének 45 százalékát; ez a legmagasabb arány az 1970-es évek közepe óta - áll a tanulmányban.
Az intézet szerint a következő évtizedekben várható sokkok és a közfinanszírozást már most is terhelő folyamatok - köztük a lakosság elöregedése, a klímaváltozás hatásai, valamint a geopolitikai feszültségek, amelyek nyomán a brit kormány 2,5 százalékra kívánja emelni a GDP-arányos védelmi kiadásokat - végső soron fenntarthatatlan pályára állítják majd a közfinanszírozási rendszert.
Az OBR modellszámításai alapján a következő 50 évben a hazai össztermékhez mért költségvetési kiadások 60 százalék fölé emelkednek, miközben a GDP-arányos bevételek nem haladják meg a 40 százalékot.
Mindezek következményeként a cég alapeseti forgatókönyve azt valószínűsíti, hogy a brit államadósságráta gyors emelkedéssel már a következő évtized végére eléri a hazai össztermék 274 százalékát, és az utána következő időszakban 300 százalék fölé emelkedik tovább.
Az OBR hangsúlyozza: modellszámításai szerint a következő ötven év mindegyik évtizedében átlagosan a hazai össztermék 1,5 százalékának megfelelő mértékű költségvetési szigorítást kell végrehajtani ahhoz, hogy az államadósságráta visszatérjen a koronavírus-járvány előtti szintekre.