Világbéke?! - Donald Trump ismét komoly pánikot keltett
Ez különben nem új dolog, már korábban, sőt előző elnöksége idején is fenyegetett azzal, hogy ha a NATO tagok nem teljesítik kötelességeiket, akkor az USA nem fogja megvédeni őket egy külső támadás esetén. Így az elmúlt héten hatalmas lendületet vett az EU védelmi felkészülése.
A németek már nem is 2, hanem 3-3,5 százalékos GDP-arányos hadikiadási szükségletről beszélnek. Ez pedig nem kis összeg a 4.100 milliárd euró nominális GDP-vel rendelkező országban.
Különben az EU esetében, amelynek a GDP-je idén elérheti a 19.350 milliárd dollárt, a 2 százalék mintegy 350 milliárd dollár katonai kiadás jelentene. Viszont vannak, akik ennél is többet költenének.
Ilyen pl. Magyarország, melynek idei költségvetésében a GDP 2,5 százalékára rúgó hadikiadás van betervezve. Ez nyilván pozitív lehet a 4iG és a Rába gazdálkodására nézve is.
Valaki nagyot nyer ezen a tőzsdén?
A Rheinmetall árfolyama is elszállt az ominózus Trump beszéd óta, s cirka 19 (!!!) százalékot emelkedett - olvashatjuk az ERSTE piaci kommentárjában.
A Rheimetall árfolyama az idei évben
A hétvégi események kapcsán pedig ma is rendesen veszik a cég részvényeit, amely az egyik motorja (lásd pénteki kommentárt) a DAX emelkedésének. Csak kis súlyának tudható be, hogy nem rángatta meg jobban a DAX-ot az elmúlt napokban.
Különben a védelmi költségek akár több száz milliárd eurós megugrása komoly kihatással lehet a 2022-ben még 6,4 milliárd euró árbevétellel rendelkező cégre. Tavaly ez már 7,5 milliárd környékére emelkedhetett, s idén tovább gyorsul a növekedés, s a közel 30 százalékos emelkedéssel elérheti a 9,6 milliárd eurót.
Persze ebben a legnagyobb szerepet a lőszergyártás felpörgése játszhatja, ahol 50 százalékos, mintegy 1 milliárd eurós növekedésre számítanak. 2026-ig nagy eredménybővülést várnak tőle, aztán pedig inkább stagnálást. (Békével számolhatnak addigra az elemzők.)
De csak részben akartunk ma erről írni. Igazándiból az ragadott meg, hogy ha kitörne a világbéke, akkor a felszabaduló összegből mennyi elesett emberen lehetne segíteni. A világ hadi kiadása tavaly 2.240 milliárd dollár körül volt, s ez növekedhet most tovább, méghozzá elég dinamikusan.
Mindeközben 700 millió ember él mélyszegénységben, ami azt jelenti, hogy évente kevesebb mint 700 dollárból oldják meg az életüket. Ha nem költenénk fegyverkezésre, az 3.200 dollárt jelentene minden mélyszegénységben élő számára.
Vagy ha ezt a pénzt termelő beruházásokba fektetnénk, akkor az a világ GDP-jét 0,23 százalékponttal növelné 10 százalékos elvárt megtérülés (tőkeköltség) és cirka 100.000 milliárd dollár nominális világ GDP mellett. Már ez a növekedési többlet, amely minden évben jelentkezne, is sokat segíthetne a szegénység felszámolásában, ha lenne megfelelő akarat rá, na meg a világbékére.