Zelenszkij felszólította a német kancellárt, hogy látogasson Kijevbe

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólította pénteken Olaf Scholz német kancellárt, hogy tegyen egy "erőteljes lépést", látogasson el Kijevbe május 9-én, a második világháború győzelmének évfordulóján.

Zelenszkij felszólította a német kancellárt, hogy látogasson Kijevbe

Az Ukrajinszka Pravda hírportál szerint az elnök ezt a Chatham House brit agytröszt képviselői előtt mondott beszédében jelentette ki. Mint fogalmazott, a német kancellár meghívása érvényben van, és nagyon erőteljes politikai lépésnek tekintené, ha május 9-én látogatna Ukrajnába.

A hírportál emlékeztetett arra, hogy Berlin és Kijev viszonyában az utóbbi időben zavart okozott, hogy nem kapott meghívást Ukrajnába Frank-Walter Steinmeier német államfő, mert Kijev szerint évek óta túlzottan jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A hírportál hozzátette, hogy Barbel Bas, a német szövetségi parlament, a Bundestag elnöke várhatóan vasárnap érkezik Ukrajnába és hamarosan a német külügyminiszter is Kijevbe látogat.

Az orosz erők által körbezárt és csaknem teljesen megszállt Mariupollal kapcsolatosan Zelenszkij kijelentette, hogy semmiféle tárgyalás nem lehet Oroszországgal, ha hadserege megöli a kikötővárosban maradt ukrán katonákat és civileket, miközben szabadon is engedhetné őket.

"Az oroszok nem hiszik el, hogy a háborús bűnökért vádat emelhetnek ellenük, mert az országuk atomfegyverrel rendelkezik. Ez a 72. napja az Ukrajna elleni teljes körű háborúnak, és még mindig nem látjuk a végét, nem érzünk készséget az orosz oldalon arra, hogy véget vessenek neki" - fejtette ki Zelenszkij. Hangsúlyozta, hogy a háború február 24-i kezdete óta "nem volt olyan nap", hogy az ukrán fél ne vetette volna fel az oroszoknak a humanitárius folyosó létesítésének szükségességét az ostromlott Mariupolban rekedtek távozásának biztosítására.

Kifejtette, hogy Ukrajna a háború mielőbbi megnyerésére, területi integritásának és a megsemmisült vagyon helyreállítására törekszik, egyebek mellett az Oroszországtól elkobzott pénzeszközök segítségével.

Zelenszkij kiemelte, hogy az orosz-ukrán háborúnak sok területen globális következményei lesznek. "Mindenekelőtt az emberek százmillióinak élelmezésbiztonsága előtt álló kihívásokról beszélünk - jegyezte meg. Hozzátette, hogy a világ vezetői kezdik felismerni a globális következményeket, bár a kezdeti időkben pesszimista várakozásaik voltak Ukrajna képességével kapcsolatban az orosz agresszió visszaverésére. Arra buzdította a világot, hogy határozottabban és gyorsabban lépjen fel, mert a háború minden napjával növekszik a károk mértéke nemcsak Ukrajnában, hanem az egész világon. Példaként hozta fel az Oroszországgal szembeni olajembargó kérdését: úgy vélte, ennek bevezetésével a világ még mindig késlekedik, de kedvező, hogy most már szerepel az Európai Unió újabb szankciós tervezetében, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok pedig már meg is hozta a döntést az orosz olaj és olajtermékek importjának leállításáról.

Közben Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes arról számolt be a Telegram üzenetküldő alkalmazáson, hogy újabb fogolycserét hajtottak végre az orosz erőkkel. Szavai szerint 41 ukrán - köztük 28 katona és 13 civil - térhetett haza. Arról nem szólt, hogy cserébe értük hány orosz foglyot engedtek el.

Az ukrán vezérkar délutáni helyzetjelentésében arról adott hírt, hogy a keleti országrészben lévő Harkiv megyében az ukrán csapatok visszavettek öt, orosz megszállás alá került települést.

Jól szerepelt a stressz teszten az OTP

A EBA által lefolytatott stressz teszt eredményei alapján az OTP teljeskörűen bevezetett elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója (’fully loaded’ CET1) az alappálya mentén 22,53%, míg a stressz pálya mentén 16,26% lenne 2027 végén, szemben a 2024. év végi, de már a Basel 4 szabályozás alapján számolt 17,49%-os ’fully loaded’ CET1 rátával.
2025. 08. 04. 14:00
Megosztás:

A gyenge adatok hatására gyengült a dollár, estek a hozamok és nőtt a kamatcsökkentési várakozás

Az imént melített pénteki amerikai munkapiaci riport hatalmas fordulatot hozott az USA kötvénypiacán a dollár-árfolyamában.
2025. 08. 04. 13:00
Megosztás:

Kriptovaluta hírek Cardano – mi mozgatja most az ADA árfolyamát?

Az alábbi elemzés összegzi a közelmúlt legfontosabb Cardano (ADA) híreit, és bemutatja, mely tényezők formálták a 3 hónapos árfolyamtendenciát, azaz mi áll az árfolyam emelkedései és csökkenései mögött.
2025. 08. 04. 12:00
Megosztás:

Mínuszban zártak az amerikai indexek, csalódást keltő munkaerőpiaci jelentés után Trump kirúgta a hivatal egyik vezetőjét

Donald Trump amerikai elnök újabb, több tucat kereskedelmi partnerre kivetett vámjai pénteken világszerte megrázták a tőzsdéket, miközben az érintett országok igyekeznek újratárgyalni a feltételeket.
2025. 08. 04. 11:00
Megosztás:

MVM bejelentés! Változik a rezsibox, minden energia számlát érint!

2025. augusztus 1-jétől módosul az MVM Next által kibocsátott energiaszámlák első oldala. A változás az úgynevezett rezsiboxot érinti, amely a számla kiemelt információkat tartalmazó része.
2025. 08. 04. 10:20
Megosztás:

Újfent fellángoló vámháborús félelmek miatt csökkent az európai tőzsde

Az európai részvénypiacok több mint három hónapja nem látott mértékben estek pénteken, miután Donald Trump amerikai elnök újabb vámokat jelentett be számos ország exportjára, melynek hatására ismét fellángoltak a félelmek a globális lassulást okozó vámháborúval kapcsolatban, a befektetők ennek hatására pedig világszerte kerülték a kockázatosabb eszközöket.
2025. 08. 04. 10:00
Megosztás:

Kriptovaluta hírek XRP – mi mozgatja az XRP árfolyamát?

Az alábbi elemzés összegzi az elmúlt 3 hónap legfontosabb XRP-vel kapcsolatos híreit és eseményeit, melyek befolyásolták az árfolyam alakulását, így jobban megértheted, mi hajtja a piacot.
2025. 08. 04. 09:00
Megosztás:

Vízsugárral váltjuk le a WC-papírt?

Lassan, de biztosan új korszak köszönt be a mindennapi higiéniai szokásokban – legalábbis ha a fürdőszobák jövőjét nézzük. A vízalapú tisztálkodás – azaz a bidéfunkcióval ellátott WC-k használata – világszerte, így Magyarországon is egyre népszerűbb. A trend mögött nemcsak a kényelem, hanem az egészség és a fenntarthatóság iránti igény is áll.
2025. 08. 04. 07:00
Megosztás:

A falvaktól a nagyvárosokig felforgathatja a lakáspiacot az Otthon Start program

Nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is sokan terveznek lakóingatlant venni az Otthon Start program kedvezményes hitelével - derül ki a zenga.hu ingatlanhirdetési portál látogatói körében készített felmérésből. A válaszadók többsége olcsóbb ingatlant vásárolna, a kisvárosokban és községekben jellemzően alacsonyabb, míg Budapesten valamivel magasabb önrésszel.
2025. 08. 04. 06:00
Megosztás:

Most éri meg ingatlant venni Dubajban – nyári visszaesés kedvezhet a befektetőknek

A nyár nemcsak a pihenés, hanem a jó üzleti lehetőségek ideje is lehet – különösen azoknak, akik külföldi ingatlanbefektetésen gondolkodnak. Bencsik Tamás, a Livin’ Experts ügyvezető-társtulajdonosa szerint július és augusztus első fele ideális időszak lehet dubaji ingatlanvásárlásra.
2025. 08. 04. 04:00
Megosztás:

Szorongással teli lehet az iskolakezdés a diákok számára

Az iskolakezdés sok diák számára nemcsak izgalmat, hanem komoly szorongást is jelenthet – figyelmeztet a GEM Tanulási Központ. Az új tanév, az ismeretlen elvárások és a megváltozott napirend különösen megterhelő lehet azoknak a gyerekeknek, akik tanulási nehézségekkel küzdenek.
2025. 08. 04. 03:00
Megosztás:

Rossz hír a vidéki nyugdíjasoknak - a Budapestiek megúszták!

A vidéken élő nyugdíjasok egy része átlagosan mintegy 100 ezer forinttal kevesebb nyugdíjat kap, mint azok, akik Budapesten élnek.
2025. 08. 04. 02:00
Megosztás:

Megszavazták! Ingyenes készpénz felvétel bankautomatából így lehetséges a jövőben

Hogyan vehetsz fel havonta akár 150 000 forint készpénzt teljesen ingyen? Itt a részletes útmutató!
2025. 08. 04. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok meghosszabbíthatja az átmeneti kereskedelmi megállapodás Kínával

Az Egyesült Államok meghosszabbíthatja az átmeneti kereskedelmi megállapodás Kínával - közölte az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője vasárnap.
2025. 08. 04. 00:05
Megosztás:

Egyre melegebb idő várható a jövő héten

A hét elején még több helyen lehet felhős az idő, később aztán napos és egyre melegebb időre számíthatunk - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 08. 03. 23:00
Megosztás:

A bankok csendes forradalma: 100 milliárd dollárt öntöttek a blokkláncba 2020 óta

Miközben a nyilvánosság figyelme gyakran a kriptopénzek árfolyamára és botrányaira összpontosul, a háttérben forradalmi átalakulás zajlik: a világ legnagyobb bankjai csendben építik be a blokkláncot saját pénzügyi infrastruktúrájukba. Egy friss Ripple-támogatású jelentés szerint a tradicionális pénzintézetek több mint 100 milliárd dollárt fektettek blokklánc technológiákba 2020 óta – és ez még csak a kezdet.
2025. 08. 03. 22:00
Megosztás:

Legjobb kriptotőzsde: a Binance és a Crypto.com összehasonlítása, vélemények

A kriptovaluták világa ma már nem csak a technológiai guruk vagy spekulánsok terepe – egyre több „hétköznapi” ember is érdeklődik a digitális eszközök iránt. A legelső kérdés, amivel a kezdők szembesülnek: „Hol érdemes vásárolni bitcoint vagy más kriptót?” Két népszerű és sokat használt platform a Binance és a Crypto.com. Most összehasonlítjuk őket, laikusoknak is érthetően.
2025. 08. 03. 21:00
Megosztás:

Nem volt telitalálat a hatos lottón ezekkel a számokkal

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 31. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 08. 03. 18:00
Megosztás:

Ha 5 évvel ezelőtt 1.000 dollárt fektettél volna Solanába, ma ennyi pénzed lenne

A mindössze alig több mint 5 éve indult Solana (SOL) mára a világ hatodik legnagyobb kriptovalutája, piaci értéke pedig 2025. július 30-án már 96 milliárd dollár felett járt.
2025. 08. 03. 17:00
Megosztás:

Újabb nagy erejű földrengés rázta meg a Kamcsatkai-félszigetet

Újabb nagy erejű földrengés rázta meg vasárnap a kelet-oroszországi Kamcsatkai-félszigetet. A 6,8 magnitúdójú földmozgást Petropavlovszki-Kamcsatszkijban is érezni lehetett – közölte a Telegram üzenetküldő alkalmazásban az orosz Egyesült Geofizikai Szolgálat (PAN) kamcsatkai részlege. A földrengés fészke Petropavlovszk-Kamcsatszkijtól 279 kilométerre, 25,9 kilométer mélyen volt.
2025. 08. 03. 16:00
Megosztás: