Kormányszóvivő: - a kabinet 96 százalékban teljesítette programját
Szollár Domokos csütörtökön az MTI-vel közölte: a Nézőpont Intézet módszertana alapján 134 vállalásból 129 esetében született döntés, illetve kezdődött meg a végrehajtás. "A legnagyobb ellenzéki párthoz közel álló politikai elemző intézet számos pontatlanságot, tárgyi tévedést és csúsztatást tartalmazó elemzésével szemben így 45 helyett csupán 5 intézkedés nem valósult meg" - olvasható a szóvivő közleményében.
Szollár Domokos a meg nem valósult kormányzati intézkedések közé sorolt két, az ingatlanokat terhelő vagyonadóhoz kapcsolódót. Mint írta, ezeket az Alkotmánybíróság döntése szűntetett meg. Hozzátette: a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatal felállításáról a következő Országgyűlés dönthet. Az erről szóló törvényt Sólyom László köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek.
A további két intézkedésről az MTI-hez eljutatott táblázatban az szerepel: az állami működés alapjául szolgáló nyilvántartások megújításának lehetőségét a kormány megvizsgálta, és azt elvetette. Ugyancsak elmaradt az új büntetés-végrehajtási törvény előkészítése, az előterjesztést a táblázat szerint ősszel nyújthatják be a parlamentnek.
A Nézőpont Intézet az MTI-hez hétfőn eljutatott elemzése szerint a Bajnai-kormány a 2009 áprilisában ismertetett kormányprogramjának egyharmadát nem teljesítette. A 134 tervezett intézkedésből 45 végrehajtása még várat magára - állt a közleményben. Az elemzés szerint a nem teljesített ígéretek között öt típust lehet elkülöníteni. Az első csoportban azok vannak, amelyeket a kormány csupán "kiszervezett" más állami-kormányzati szervekhez, ide sorolható a turisztikai szektorra vonatkozó összes célkitűzés.
A második típusba tartoznak azok, amelyeket csak "pro forma hajtott végre a kabinet, valójában a kívánt céllal ellentétes hatáshoz vezettek, mint például a MÁV +hatékonyságnövelését+". Harmadik típusba sorolhatók azok az ígéretek, amelyek megvalósítása megrekedt a bírósági eljárás miatt, ide tartozik a családi pótlék adóalapba vonása vagy a Sukoró térségében megvalósítandó nagy értékű beruházás - írták.
Negyedik típusba azok taroznak, amelyeket az államfő küldött vissza a törvényhozásnak, s azt a kormány többé nem vette fel a napirendre. Ide sorolható a Közérdekvédelmi Hivatal ügye, az ötödikbe azok az ígéretek tartoznak, amelyek "legfeljebb a szakmai vitáig, esetleg a javaslattételig jutottak el". Ilyenek például az állami működés alapjául szolgáló nyilvántartások megújítása, vagy az új büntetés-végrehajtási törvény.