Infláció - londoni elemzők: innen már lassul, de visszagyorsulhat

(MTI) - A magyarországi infláció további lassulására számítanak londoni felzárkózó piaci elemzők a következő hónapokban, ám egyes előrejelzések szerint az árvíz miatt várható élelmiszerdrágulás és a legutóbbi forintgyengülés később ismét visszagyorsíthatja az inflációs ütemet. A pénzügypolitikai kilátásokról eltérőek a citybeli vélemények; vannak elemzők, akik szerint vége a jegybanki kamatcsökkentési ciklusnak, mások még várnak egy enyhítést az idén.

A KSH pénteki bejelentése szerint májusban 5,1 százalékos volt a tizenkét havi infláció Magyarországon. Ez jórészt megfelelt a citybeli várakozásoknak. Az MTI által az adatközlés előtt kérdezett nagy londoni befektetési és gazdaságelemző házak szakértői szűk sávban mozgó, 4,9-5,1 százalék közötti előrejelzéseket adtak a májusi éves összevetésű inflációra.

 

A KSH pénteki adatismertetése után a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői közölték: 3,5 százalékon látják az éves infláció idei mélypontját, amelynek elérését júliusra vagy augusztusra várják. A ház szerint azonban ez fél százalékponttal magasabb mélypont-előrejelzés a cég elemzői által korábban vártnál, mivel a JP Morgan több, felfelé ható kockázati tényezőt lát. A cég szakértői ezek között említették az energiaárakat, az árvíz miatt várhatóan dráguló élelmiszereket, valamint a forint legutóbbi gyengülését, amelynek szerintük "szintén lesz némi hatása".

 

A JP Morgan londoni elemzői mindezek alapján az év végére 4 százalék körüli szintig visszagyorsuló éves inflációt várnak Magyarországon. A ház szerint az utóbbi időben "jelentősen szűkült" az MNB kamatcsökkentési mozgástere, egyrészt a romló kockázatvállalási hajlandóság és a forint gyengülése, másrészt a cost-push tényezőkből eredő, felfelé ható inflációs kockázatok miatt.

 

A cost-push jellegű infláció meghatározása a költségoldalról gerjesztett árinflációt jelöli, olyan környezetben, amelyben a keresleti oldali inflációs nyomás nem feltétlenül erősödik. Mindezek alapján a JP Morgan londoni elemzői a jelenlegi, 5,25 százalékos MNB-alapkamat tartós fennmaradását jósolják, és azt, hogy a következő pénzügypolitikai lépés kamatemelés lesz, 2011 második felében.

 

A cég szerint a forint esetleges komolyabb erősödése az idei harmadik negyedévben lehetőséget nyújthat egy további MNB-kamatcsökkentésre, a JP Morgan szakértői azonban azt közölték, hogy nem ez az alapeseti feltételezésük. A cég elemzői korábbi prognózisukban még 4,50 százalékos idei magyarországi kamatmélypontot és 5,00 százalékos jövő év végi kamatszintet valószínűsítettek.

 

Ezt azonban éppen e héten módosították: új előrejelzésükben változatlan idei kamatszintet, 2011 végére pedig 5,75 százalékig visszaemelkedő MNB-kamatot jósolnak. A JP Morgan elemzői szerint ugyanis a vártnál gyengébb euróövezeti növekedési kilátás, valamint a folytatódó globális piaci stressz lefelé ható nyomást gyakorol a térségi fizetőeszközökre, így a forintra is, ami a gyenge belső kereslet közepette is nehézzé teszi a további kamatcsökkentést az MNB számára.

 

A keddi inflációs adatismertetés utáni értékelésében a Moody's Investors Service hitelminősítő londoni gazdaságelemző részlege, a Moody's Economy.com is úgy vélekedett, hogy az MNB a forint legutóbbi gyengülése nyomán "vonakodni" fog a "túl gyors" további kamatcsökkentéstől, azzal együtt is, hogy a magyarországi kamatszint magasabb a többi közép-kelet-európai országénál. Christine Li, a Moody's Ecomomy.com londoni közgazdásza ugyanakkor azt jósolja, hogy amint a piacok stabilizálódnak, az MNB - várhatóan az év vége felé - végrehajt még egy, negyed százalékpontos kamatcsökkentést.

 

A Moody's szakértője indoklásában kiemelte: a magyarországi háztartási költekezés változatlanul "nagyon gyenge" a költségvetési szigor és a még mindig feszes hitelpiaci kondíciók miatt. Ebben a környezetben valószínűtlen, hogy a vállalatok át tudják hárítani a végfogyasztóra költségeik emelkedését, ez azonban nyomást gyakorol a vállalati szektor jövedelmezőségére, és emiatt magas maradhat a munkanélküliség is. Mindez együtt elég ahhoz, hogy az inflációs nyomás ne emelkedjen "túl gyorsan" - érvelt a Moody's Economy.com londoni közgazdásza.

Felmérés: Így érinti a felhasználókat a Revolut kriptó befagyasztása

A Revolut július 7-én este felfüggesztette a teljes kripto részét Magyarországon, ezzel sokaknak “ragadt bent” a pénze. Hazánkban több mint 2 millió felhasználó van a Revolutnál, azonban arról nincs információ, hogy közülük mennyien használták a kripto szolgáltatást a platformon, vagy éppen mennyi kriptó eszköz áll most a szolgáltatónál, amivel nem tudnak semmit sem csinálni a felhasználók. Bár érdeklődtem a Revolutnál ezzel kapcsolatban, természetesen a kapott válasz túl sok érdemi információt nem tartalmazott.
2025. 07. 14. 06:30
Megosztás:

Hogyan spórol az árammal a magyar lakosság? Ezek a legjobb módszerek!

Fogy az energia – de tudatosabban, mint valaha! A magyar háztartások egyre okosabban bánnak a villamos energiával. A rezsiköltségek növekedése és a környezettudatosság térnyerése hatására rengetegen keresik azokat a hatékony megoldásokat, amelyekkel csökkenthetik havi villanyszámlájukat – akár tízezrekkel is évente.
2025. 07. 14. 05:45
Megosztás:

Az LG felvásárolja a prémium vízmelegítő megoldásokat gyártó norvég OSO-t

Az LG Electronics (LG) megvásárolja Európa egyik vezető vízmelegítő megoldásokat szállító vállalata, a norvég OSO 100 százalékát. A stratégiai akvizíció tovább erősíti az LG átfogó fűtési, szellőztetési és légkondicionálási (HVAC) portfólióját, és felgyorsítja a vállalat azon céljának megvalósítását, hogy a HVAC-piac egyik vezető szereplőjévé váljon.
2025. 07. 14. 05:00
Megosztás:

Lassult a drágulás, bővül a kínálat, átalakul a kereslet - Piaci erőpróbák teszik izgalmassá az idei albérletszezont

Júniusban az országos albérletpiacon átlagosan 1,3 százalékos drágulás következett be havi szinten, éves összevetésben pedig 7,3 százalékos volt az emelkedés. Budapesten májushoz viszonyítva 1,4 százalékkal nőttek a bérleti díjak, az egy évvel korábbinál pedig 7,3 százalékkal lettek magasabbak. Ez derül ki a KSH-ingatlan.com lakbérindexéből.
2025. 07. 14. 04:00
Megosztás:

Megéri Bitcoint venni 2028 előtt? Íme, miért mondanak egyre többen határozott igent

A Bitcoin már rég nem a bűnözők valutája vagy az informatikusok titkos játékszere. Jelenleg több mint 2,2 billió dolláros piaci kapitalizációval rendelkezik, megelőzve számos világcéget. A kérdés most már nem az, hogy „mi ez?”, hanem hogy „mikor érdemes beszállni?” Egyre többen úgy vélik: még most, 2028 előtt.
2025. 07. 14. 03:00
Megosztás:

Az EU politikai megállapodást kötött Indonéziával a szabadkereskedelemi egyezményről

Az Európai Unió és Indonézia vasárnap politikai megállapodást kötött az átfogó gazdasági partnerségi egyezmény (CEPA) kapcsán - jelentette be vasárnap Brüsszelben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Prabowo Subianto, indonéz elnök.
2025. 07. 14. 01:00
Megosztás:

Az amerikai szenátus tagjainak hétnyolcada támogatja az orosz gazdaságot célzó súlyos szankciókról szóló törvényjavaslatot

Az amerikai szenátus tagjainak hétnyolcada támogatja az orosz gazdaságot célzó súlyos szankciókról szóló törvényjavaslatot, ami lehetőséget ad Donald Trump elnök kezébe, hogy Oroszországot megfossza fontos olajbevételektől - jelentette ki Lindsey Graham, republikánus szenátor a javaslat egyik beterjesztője vasárnap.
2025. 07. 14. 00:05
Megosztás:

Minden régióban helyreállították az áramszolgáltatást az MVM szakemberei

Közel 100 órányi megfeszített munkával minden régióban helyreállították az áramszolgáltatást az MVM szakemberei - közölte az MVM Émász Áramhálózati Kft. és az MVM Démász Áramhálózati Kft. az MTI-vel szombaton.
2025. 07. 13. 23:00
Megosztás:

Az internetezők negyede egyáltalán nem fél a csalásoktól

Jóllehet a 16-29 éves korosztály nagyon sok időt tölt internetezéssel, online játékokkal, és a közösségi média felületeken, az ESET kiberbiztonsági elemzése szerint sokan nincsnek tisztában a rájuk leselkedő veszélyekkel, biztonsági kockázatokkal.
2025. 07. 13. 22:00
Megosztás:

A Otthon Start kombinálható más államilag támogatott hitellel is

A szeptemberben induló Otthon Start Program hiteleit lehet kombinálni más államilag támogatott hitellel is, így a program még kedvezőbb - hangsúlyozta Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
2025. 07. 13. 21:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 28. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 07. 13. 20:00
Megosztás:

Kánikulával indul a jövő hét, majd lehűlés érkezik

Kánikulával indul a jövő hét jellemzően 30 Celsius-fok feletti csúcshőmérsékletekkel, majd szerdán hidegfront érkezik, többfelé várható csapadék és a hőmérséklet is kissé visszaesik. A hét végére azonban visszatér a napos-gomolyfelhős idő és a 30 fok feletti csúcshőmérséklet - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 07. 13. 19:00
Megosztás:

Országszerte tart az aratás, az ország kenyere biztosított

A gazdák munkájának és szorgalmának köszönhetően biztosított az ország kenyere, az őszi árpa aratása befejeződött, a búzának pedig több mint a felét betárolták - közölte az Agrárminisztérium (AM) vasárnap az MTI-vel.
2025. 07. 13. 18:00
Megosztás:

Újabb nagybevásárlás? – Céges kincstárak állítólag 554 millió dollárnyi Bitcoint vettek

A kriptovilág újabb izgalmas pletykától hangos: állítólag közel félmilliárd dollárnyi Bitcoint vásároltak vállalati kincstárak – mindezt hivatalos bejelentés nélkül. Vajon újabb lendületet vesz a BTC céges adaptációja, vagy csak spekulációról van szó?
2025. 07. 13. 16:00
Megosztás:

Budaörsön üzembe helyezték a világ egyik legokosabb autópályaszakaszát

Világviszonylatban is kiemelkedő fejlesztés zárult le az M1-M7 autópálya közös szakaszán: a napokban helyezték üzembe azt a digitális rendszert, amely a forgalom valós idejű érzékelése és modellezése révén a jövő közúti közlekedésének alapvető építőeleme lesz. A most felépült infrastruktúra nem csupán az okos vezetéstámogatás mintaprojektje, hanem az önvezetési funkciókkal kapcsolatos autóipari fejlesztések ideális tesztkörnyezete is egyben.
2025. 07. 13. 15:00
Megosztás:

Több mint 300 év alatt újulna meg a teljes magyar lakásállomány

Ha a jövőben is annyi új építésű lakóingatlant adnának át, mint tavaly, akkor Magyarországon 347 év alatt tudna lecserélődni a teljes lakóingatlan-állomány – derül ki a zenga.hu elemzéséből. Bár a nemrég bejelentett Otthon Start program a lakáspiac keresleti oldalát támogatja, a lakásépítések számán keresztül érdemes a kínálati oldalt is megvizsgálni, így a mostani elemzés annak járt utána, hogy az egyes vármegyékben hány év alatt újulhatna meg a lakásállomány a jelenlegi építkezési volumen mellett.
2025. 07. 13. 14:00
Megosztás:

Július 20-ig kell adatot szolgáltatniuk az EPR alá tartozó gyártóknak

Közeledik az adatszolgáltatási határidő a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) alá tartozó gyártók, illetve első belföldi forgalomba hozók számára: az előző negyedévre vonatkozó mennyiségi adatszolgáltatási kötelezettségüket július 20-ig kell teljesíteniük az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszeren (OKIRkapu) keresztül - hívta fel a figyelmet a MOHU az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2025. 07. 13. 13:00
Megosztás:

Több lányt tudományos pályára: ezért nem lesznek informatikusok a lányokból, még akkor sem, ha érdekelné őket

Június közepén háromnapos táborral zárult le a Smartiz oktatási program hetedik évada, melynek során egy osztálynyi diáklány kapott támogatást ahhoz, hogy egy támogató közegben kipróbálja magát a programozásban, elmélyítse matematikai tudását. A Morgan Stanley és a Nők a Tudományban Egyesület (NATE) programjában immár összesen több mint 150 lány vett részt hét év alatt. Azt minden résztvevő megerősítette, hogy fejlődött a logikus gondolkodása és nőtt az önbizalma és sokan közülük a STEM-területeken (természettudomány, informatika, mérnöki tudományok és matematika) folytatták tanulmányaikat. A programra legközelebb szeptemberben lehet jelentkezni.
2025. 07. 13. 12:00
Megosztás:

Ethereum időversenyben: jön a natív zkEVM, ami újraszabja a blokkláncok jövőjét

Az Ethereum nem hagyja magát leírni. Míg a riválisok, mint a Solana vagy a különféle Layer 2 megoldások agresszívan skáláznak, Vitalik Buterin vezetésével a világ egyik legfontosabb blokklánca forradalmi újítással készül visszavenni a piacvezető szerepet: jön a natív zkEVM a layer 1-en. Nem csupán optimalizálásról van szó – hanem egy technológiai túlélési stratégiáról, ami radikálisan átalakíthatja az Ethereum működését és jövőjét.
2025. 07. 13. 10:00
Megosztás:

Elindult az Ethereum-ETF lavina: 900 millió dolláros kereslet robbanthatja be az árfolyamot

Úgy tűnik, az Ethereum újra reflektorfénybe került – de ezúttal nem a DeFi vagy az NFT-k miatt, hanem az intézményi tőke agresszív beáramlása miatt. Az Ethereumhoz kötött tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) már több mint 908 millió dollár értékű ETH-t halmoztak fel, ami egyértelmű jele annak, hogy a nagyhalak készülnek valamire. És ha az eddigi kriptotörténelem bármit is megtanított nekünk, akkor az az, hogy amikor az ETF-ek jönnek, az árfolyam hamarosan követi őket.
2025. 07. 13. 09:00
Megosztás: