Elemzők: mély recesszió jöhet IMF-megállapodás nélkül
Az IMF/EU-egyezség elmaradása esetén 340 forintig is drágulhat euró és a magyar gazdaság már az idén mély recesszióba süllyedhet - vélekedtek szerdai londoni helyzetértékelésükben felzárkózó piaci közgazdászok, akik szerint azonban éppen ezért valószínű a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal és az unióval.
Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar szuverén kötvényadósság törlesztésének leállására köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a szerdai késői jegyzésben 710 bázispont környékén mozgott az előző esti 650 bázispontos záró után. Napi csúcsértéke szerdán 711,27 bázispont volt.
A szerdára kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi értékű, tízmillió euró ötéves magyar államkötvényre jelenleg évi 710 ezer euró körüli középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási tranzakciókat a londoni piacon. Ez egyetlen nap alatt 60 ezer eurós drágulás. A magyar CDS-díjszabás előzőleg tavaly novemberben döntött rekordot, 650 bázisponthoz közeli jegyzésekkel. Ezt a szintet a magyar CDS-tranzakciók már a szerdai londoni nyitás után átlépték, a kereskedés korai szakaszában 680 bázispont fölé drágultak, majd innen a nap folyamán folyamatosan tovább emelkedtek.
Csak Görögország és Portugália előz meg minket
Az EU-tagállamok közül - Görögországot nem számítva - jelenleg Magyarország CDS-díjszabása a második legmagasabb az euróövezeti tag Portugália után, amelynek CDS-tranzakcióit szerdán valamivel 1100 bázispont alatt forgalmazták a londoni piacon.
A Lehman Brothers amerikai nagybank globális pénzügyi válságot kirobbantó 2008. őszi csődje előtt a magyar CDS-árazások 170 bázispont környékén mozogtak Londonban. A CDS-tranzakciók árazásai jelzik, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak.
A CMA DataVision számítási modellje szerint a jelenlegi magyar CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac 39,5 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Magyarország mint államadós nem fizetővé válását ötévi távlatban. Portugália esetében ugyanerre 61,4 százalékos feltételezett kumulatív kockázatot jeleztek a szerdai CDS-árazások e számítási modell alapján.
A BNP Paribas bankcsoport térségi szakértői által összeállított, szerdán Londonban befektetőknek kiadott elemzés szerint a magyar piacokon zajló jelenlegi árazási folyamatok arra vallanak, hogy a piaci szereplők most már egyre inkább az IMF/EU-segélycsomag elmaradásának lehetőségét árazzák. A ház elemzői közölték ugyanakkor, hogy szerintük "nincs ésszerű alternatívája" egy ilyen programnak, és ezért változatlanul úgy gondolják, hogy végül elérhető lesz a megállapodás a magyar kormány, valamint az IMF és az EU-bizottság között.
A BNP Paribas elemzői szerint egy 15-20 milliárd eurós csomag nélkül 2012 első negyedében a Moodys Investors Service és a Standard and Poors - az a két hitelminősítő, amely már befektetésre nem ajánlott szinten tartja nyilván a magyar államadós-osztályzatokat - ismét egy-egy fokozatú leminősítést hajthat végre, és a harmadik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings, amely még befektetési ajánlású magyar besorolást tart érvényben, két fokozattal szintén a befektetői szint alá viheti a magyar adósminősítést.
Mindez 200 bázisponttal vagy még nagyobb mértékben emelheti tovább a magyar kötvényhozamokat a görbe távolabbi végén, és a forint a 340 forint/eurós szintig is gyengülhet. E forgatókönyv megvalósulása esetén a cég szakértőinek számításai szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 3 százaléknál nagyobb mértékben is visszaeshet.
A BNP Paribas szerint azonban ha létrejön a megállapodás a valutaalappal és az EU-val, az a hosszú futamidejű kötvények hozamát 8,50 százalék körüli szintekig is leviheti, a forint visszaerősödhetne 300 forint/euró környékére, az alacsonyabb hitelköltség és az erősebb forintárfolyam pedig "markánsan" csökkenthetné a mély recesszió kockázatát 2012-ben és hosszabb távon is. Szerdai helyzetértékeléseikben más pénzügyi elemzők is kiemelték a magyarországi kockázati felárak és az IMF/EU-megállapodás körüli bizonytalanság összefüggéseit.
A Commerzbank szakértői Londonban szerdán kiadott napi devizapiaci áttekintésükben úgy fogalmaztak, hogy "a magyar kötvénypiacra vetett egyetlen pillantás mindent elárul". A Commerzbank elemzői szerint a tízéves kötvények 10 százalék feletti hozama "valószínűleg csak az első benyomás arról", hogy mi történhet, "ha a magyar kormány nem enged a nemzetközi együttműködés kérdésében". E cég szerint ugyanakkor az IMF-védőháló "egyre valószínűtlenebbnek tűnik", tekintettel "a kormány makacs hozzáállására".
Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó térségi közgazdásza, William Jackson szerdai helyzetértékelésében szintén azt írta, hogy "elenyészőben lévőnek tűnnek" az IMF-megállapodás esélyei a jegybanktörvény és a gazdasági stabilitásról szóló jogszabály elfogadása nyomán. Jackson elemzése szerint azonban ha az euróövezeti szuverén adósságválság teljes körű bankválsággá fajul, és a hitelforrások befagynak, akkor a magyar kormány számára nem marad más lehetőség, mint a visszatérés az IMF-hez. A cég jelenleg azzal számol, hogy az MNB ebben a hónapban újabb 0,50 százalékpontos emeléssel 7,50 százalékra emeli alapkamatát.