Diákhitel: ördögi kör! Egyösszegben fizesd vissza, ha jót akarsz
Sokan kivételes segítségnek gondolják a 'könnyen jött pénzt'. A késleltetett törlesztés - mely munkabér meglétéhez kötött - hamis illuziókat kelthet. Egy nemrég diplomázott 29 éves fiatal a Helyi Témának nyilatkozott:
– Anyagi helyzetünk miatt nem tudtam volna továbbtanulni, ezért 2001 és 2005 között felvettem összesen 800 ezer forintot a diákhitelnél. Rögtön elkezdtem még 2005-ben törleszteni az általuk évente, levélben meghatározott minimális részletet, és azóta sem hagytam ki egyetlen hónapot sem, hiszen állandó banki átutalással kapják meg a pénzt.
Amikor 2005-ben felvettem a hitelt, 3420 forint volt a minimális havi törlesztőrészlet, ma már 4750 forintot fizetek. Mivel az év közbeni kamatváltoztatásról nem tájékoztattak, a beállított banki utalás nem fedezte a minimális törlesztőrészletet. Ezért amikor legutóbb érdeklődtem arról, hogy mennyit kell még visszafizetni, a 800 ezer forintból majdnem 1 millió 400 ezer forintot számolt ki a Diákhitel Központ munkatársa.
– Ahhoz, hogy ez a hatalmas összeg stagnáljon – és csökkenésről még szó sincs – plusz 10 ezer forintos előtörlesztést is be kellett vállalnom a 4750 forintos alapösszeg mellé – kesereg a férfi. Hidasi Gábor pénzügyi szakjogász szerint ez egy ördögi kör. "Ha az ügyfelet nem tájékoztatják a kondíciók változásáról, akkor is őt terheli a kötelezettség, ugyanis egyoldalúan is megváltoztathatják bármikor a feltételeket. A hitelfelvevőnek tehát figyelni kell arra, hogy a növekvő kamatokat is teljesítse. Ellenkező esetben hitelcsapdába kerül.Szakmailag tehát nem lehet belekötni, etikailag és erkölcsileg viszont valóban rászedték az ügyfelet.
A szakember szerint a problémát csak úgy lehet megoldani, ha egyben visszafizetik az összeget, hiszen a havi részletek folyamatosan növekedni fognak.
A diákhitel kommunikációs vezetője, Őri András szerint az emberek nem értik a diákhitel lényegét. – Sokan azt hiszik, hogy a könnyen jött pénzt könnyen vissza lehet fizetni. "Azért határoztuk meg a minimális törlesztőrészletet, hogy ne fiatalkorban nehezítsük az ügyfelek helyzetét, hanem később, ha jobban keresnek.
A bökkenő ott van, hogy a tapasztalatok és tények szerint nem föltétlen növekszik az adósok jövedelme az idő múlásával. Sajnos egyre gyakrabban inkább az ellenkezőjét látjuk.