13 százalék maradt a hazai alapkamat
Rendkívüli lépések a háttérben. Másfél héttel ezelőtt rendkívüli intézkedésekről döntött a jegybank. Az overnight fedezett hitel kamatát 25 százalékra emelték, egynapos betéti tendereket és FX-swapeszközt indítottak 17, illetve 18 százalékos kamat mellett, így jelenleg 18 százalék az effektív kamatszint. Fontos bejelentés volt még, hogy az idei év végéig az energiaimporthoz szükséges devizamennyiséget a jegybanki tartalékból biztosítják, ezzel jelentősen csökkentve a nyomást a forinton. A bejelentéseknek október 14-én jelentős azonnali árfolyamhatása volt, az euró-forint jegyzése rövid idő alatt 429-ről 415 közelébe esett.
Az alapkamat tartósan fennmarad, a rendkívüli intézkedések átmenetiek. A ma megjelent közleményben a jegybank megerősítette a korábbi üzeneteit, miszerint az alapkamat jelenlegi szintjét tartósan fenntartják mindaddig, amíg az inflációs folyamatokban nem lesz tartós változás. A rendkívüli intézkedések csak addig maradnak fenn, amíg a piaci stabilitás fenntartása és a kockázati megítélés alakulása indokolja. Virág Barnabás az ülést követő háttérbeszélgetésen hangsúlyozta, hogy ezeket az eszközöket fokozatosan fogják kivezetni.
Átléptük a 20 százalékos inflációt. Szeptemberben éves bázison 20,1 százalékkal emelkedett a fogyasztói árindex, miközben a maginfláció 20,7 százalékos volt. A jelentős ugrásra a rezsicsökkentés módosítása miatt került sor, elsőként került be az adatsorba a magasabb lakossági energiaár. Az élelmiszerinfláció is rendkívül magas, most 35,2 százalékos volt. A következő hónapokban is magas maradhat az áremelkedés üteme, a bázishatás csak minimális mértékben tudja fékezni az inflációt. Várakozásunk szerint az éves átlagos infláció 13,5-14,0 százalék között alakulhat.
Forrás: Magyar Nemzeti Bank
Jövő hét szerdán folytatódik az amerikai kamatemelés. A Federal Reserve jövő hét szerdán dönt a kamatokról, várhatóan újabb 75 bázispontos emeléssel 4 százalékra emelkedik az alapkamat az Egyesült Államokban. A szeptemberi ülésen megjelent Dot Plot ábra alapján december 14-én további fél százalékos szigorítás jöhet, majd jövő év elején lassuló ütemben, de még folytatódhat a ciklus. Érdemes majd figyelni Jerome Powell üzeneteire, mivel egyre több piaci szereplő gondolja úgy, hogy a túl gyors monetáris szigorítás komoly problémákat fog okozni a globális gazdaságban a következő időszakban.
Csütörtökön jön az EKB kamatdöntése. Izgalmasnak ígérkezik az ülés, a piaci árazások alapján 75 bázispontos kamatemelésre lehet számítani, és az utóbbi hetekben megjelent jegybankári nyilatkozatok is ezt a lehetőséget támasztják alá. Várhatóan módosítják a TLTRO kondícióit, a lépés a bankközi likviditás szűkítését célozná. Az ülésen tárgyalhatnak a jegybanki mérleg leépítéséről is, de várhatóan ezzel kapcsolatban még nem jön bejelentés, mivel Christine Lagarde korábban jelezte, hogy elsőként a semleges szintre kell felemelni a kamatot. Fontos eleme lenne a kommunikációnak, ha jelzést kapnánk arra vonatkozóan, hogy nagyjából hol lehet a jelenlegi kamatemelési ciklus teteje.
Magas a volatilitás a forint árfolyamában. Október közepén a jegybank rendkívüli intézkedési nyomán jelentős korrekció indult az eufó-forint árfolyamában, azonban a mozgás a 405-410-es támasz-zónában megakadt, és magas napon belüli volatilitás tapasztalható. Rövid távon 416,80-nál, majd 418-nál húzódik fontos ellenállási szint, míg az első meghatározó támasz 410-nél található a grafikonon. A Bollinger-szalagok mozgása alapján a következő időszakban is hektikus maradhat az árfolyammozgás.
Forrás: Equilor Trader, Equilor Elemzés