1,4 százalékkal nőttek a reálkeresetek

A bruttó átlagkeresetek 2009 első hét hónapjában 1,3 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 1,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A reálkereset (a fogyasztóiár-index 3,6%-os növekedése mellett) 2,1 százalékkal maradt el az előző évitől. A versenyszférában 0,4 százalékkal emelkedett; a költségvetési szférában (döntően a 13. havi juttatás kifizetési szabályainak változása miatt) 8,1 százalékkal csökkent a reálkereset éves szinten. Az alkalmazásban állók létszáma 2009. január– júliusban átlagosan 2 millió 666 ezer volt - olvasható a KSH jelentésében.

2009. január–júliusban a költségvetési szférában 736 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 842 ezren dolgoztak. Ez a megfigyelt körben a foglalkoztatottak létszámának 4,1 százalékos csökkenését jelentette az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a versenyszférában 6,5 százalékos csökkenés következett be. A költségvetés esetében a létszámbővülés a közfoglalkoztatási formában dolgozók emelkedéséből adódott. Az ebben a formában alkalmazottakat figyelmen kívül hagyva 0,7 százalékkal csökkent a létszám.

 

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 198 100 Ft volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 197 100 Ft-ot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 203 200 Ft-ot ért el. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 1,3 százalékkal haladták meg az előző év január–júliusát. Ezen belül a versenyszférában 4,9 százalékkal növekedtek az átlagkeresetek, a költségvetés területén pedig a 13. havi illetmény kifizetési szabályainak változása miatt 6,9 százalékkal maradtak el az előző évitől. Jelentősebben felülmúlták az előző év azonos időszakit az energiaipar (7,5%), az ingatlanügyletek (6,0%), az építőipar (5,9%), valamint a szállítás, raktározás (5,3%) január–júliusi keresetei.

 

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) kereset az év első hét hónapjában átlagosan 4,0 százalékkal haladta meg az előző év január–júliusit, a versenyszférában dolgozók alapbére 5,4 százalékkal, míg a költségvetési szféra alkalmazottainak alapilletménye átlagosan 0,7 százalékkal lett magasabb. A versenyszféra keresetnövekedésében szerepet játszott, hogy a magasabb keresettel rendelkező szellemi foglalkozású munkavállalók aránya megnőtt az összes létszámon belül.

 

Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset 122 100 Ft-nak felelt meg; (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 90 000 Ft, a szellemi foglalkozásúaké 155 200 Ft). A nettó kereset így átlagosan 1,4 százalékkal volt magasabb az előző évinél; ezen belül a versenyszférában 4,0 százalékkal növekedés, a költségvetési szervezeteknél pedig 4,8 százalékkal csökkenés jelentkezett. A 211 000 Ft-os nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 2,0 százalékkal emelkedett az előző év január–júliusához képest. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 6,1 százalékot tett ki.


Véget ért az extrém drágulás a Balatonon, a készpénzes luxus és a hitelplafon rajzolja át a tóparti piacot

A balatoni ingatlanpiacon sok szempontból jelentősek a különbségek. Az északi parton a tranzakciók mintegy 90 százaléka tiszta készpénzből valósul meg, így itt a hitelpiaci változások és az új Otthon Start program 1,5 millió forintos négyzetméterár-plafonja egyáltalán nem befolyásolják a keresletet. Ezzel szemben a déli parton és a régió egyéb területein már 30-40 százalékos hitelarány érzékelhető, ott az Otthon Start szigorú vételár- és négyzetméter-korlátai az új építésű ingatlanok jelentős részét kapásból kizárják a támogatásból.
2026. 06. 26. 04:30
Megosztás:

Az állatbarát munkahely már nem extra, hanem sokszor elvárás a fiataloknak

A munkavállalói elvárások folyamatosan változnak, és mára bőven túlmutatnak a versenyképes fizetés és béren kívüli juttatási csomag kérdéskörén. Egy, a magyar munkavállalók körében végzett friss kutatás[1] szerint egyre fontosabbá válik például a munkavállalók számára az állatbarát szemlélet a munkahelyükön, különösen a Z generáció körében.
2026. 06. 26. 04:00
Megosztás:

Az OTP a világ 400 legnagyobb tőzsdén jegyzett cége között

Az OTP először került be a Forbes ranglistáján a világ 400 legjelentősebb tőzsdén jegyzett cége közé. A Mol az 1239. helyet szerezte meg.
2026. 06. 26. 03:30
Megosztás:

Fenntarthatóbb pályára állt a magyar lakóingatlanpiac

Stabilizálódó kereslet, kiegyensúlyozott kínálat és mérséklődő árdinamika jellemzi a magyarországi lakóingatlanpiacot a nyár elején. Ezekre a trendekre világít rá a Fundamenta cégcsoport InPulzus néven publikált kérdőíves felmérése, amelyet ingatlanközvetítő kollégáinak körében végzett.
2026. 06. 26. 03:00
Megosztás:

Élénkülés a használthajó-piacon: 13 százalékkal nőtt a kereslet tavaly májushoz képest

A Használtautó.hu 2026. májusi adatai szerint tovább élénkült a hazai használthajó-piac: az érdeklődések* száma éves összevetésben 12,8 százalékkal emelkedett, miközben a hirdetések száma és az átlagár is növekedett. A vízisport-szezon kezdetével párhuzamosan a kereslet a fiatalabb vízi járművek és a prémium vitorlások iránt egyaránt erős maradt.
2026. 06. 26. 02:30
Megosztás:

Megszűnik a Messenger üzenetküldő - a Facebook döntése végleges

Sok felhasználó számára véget ért a Messenger önálló számítógépes korszaka.
2026. 06. 26. 02:00
Megosztás:

120 literes kukád van? Akkor bajban leszel a jövőben

Sok magyar háztartás udvarán ma is a jól ismert 120 literes kuka áll. Csakhogy a hulladékszállítás szabályai egyre szigorúbbak: már nemcsak az számít, hogy belefér-e a szemét az edénybe, hanem annak súlya, összetétele, a kuka állapota és még az is, hogy a megfelelő méret szerepel-e a szolgáltató nyilvántartásában.
2026. 06. 26. 01:00
Megosztás:

Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor felbocsátásának első évfordulóján

Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor, Magyarország második kutatóűrhajósa felbocsátásának első évfordulóján, csütörtökön a budapesti Millenáris parkban. Az esemény megnyitóján Tanács Zoltán a HUNOR-programot egy katalizátornak nevezte, és elmondta: bár a program az év végén lezárul, szeretné, ha folytatódna a megkezdett fejlődés, és erre a fél évre felkérte Kapu Tibort a program vezetésére.
2026. 06. 26. 00:01
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 26. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 25. 23:30
Megosztás:

Spark és Uniswap: új FX Layer gyorsítja a stabilcoinok közötti váltást

A Spark és az Uniswap közös stabilcoin-likviditási rendszert indított FX Layer néven. A megoldás célja, hogy hatékonyabbá és olcsóbbá tegye a dollárhoz kötött digitális eszközök közötti átváltást, miközben megszünteti annak szükségességét, hogy minden stabilcoin-kibocsátó saját, elkülönült likviditási infrastruktúrát építsen ki. A kezdeményezés indulásakor mintegy 150 millió dollárnyi tőke kerül az Uniswap v4 rendszerébe.
2026. 06. 25. 23:00
Megosztás:

Történelmi esemény! Ilyenre még nem volt példa Hollandiában

Történelme során először adták ki a legsúlyosabb időjárási riasztást a túlzott hőség miatt Hollandiában, a meteorológiai intézet (KNMI) vörös riasztása éjféltől lép életbe négy kivételével az ország összes tartományában. Luxemburgban megdőlt a júniusi hőmérsékleti rekord.
2026. 06. 25. 22:30
Megosztás:

Profitot tudott növelni a H&M, de a bevétele már zsugorodik

Szerényen nőtt a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), Európa második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja, miközben a bevétele 3 százalékkal csökkent a május végén zárult pénzügyi második negyedévben - áll a cég honlapján.
2026. 06. 25. 22:00
Megosztás:

Jövő héten szavazhat a parlament a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről

Kétnapos rendkívüli ülést tart a jövő héten a parlament. Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök várhatóan ismét felszólal napirend előtt, kedden, a határozathozatalok között a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről is szavazhatnak a képviselők.
2026. 06. 25. 21:30
Megosztás:

Mastercard-kutatás: a magyarok egyre inkább digitálisan fizetnek külföldi utazásaik során

A külföldre utazó turisták száma tavaly öt éves csúcsot döntött, idén pedig a növekedés folytatódik, ami az utazási szezon előtt reflektorfénybe állítja a magyarok külföldi fizetési szokásait. A Mastercard kutatása szerint a digitalizáció itt is hódít: a többség valamilyen digitális megoldással fizet a külföldön (vagy külföldről) igénybe vett termékekért és szolgáltatásokért.
2026. 06. 25. 21:00
Megosztás:

Együttműködési megállapodást kötött a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara és a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége

Új szakmai együttműködés indul a Miskolci Egyetem logisztikai szakterülete és a vállalati háttér kapcsolatának erősítése érdekében: együttműködési megállapodást kötött a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara és a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ).
2026. 06. 25. 20:30
Megosztás:

Az EU rászállhat a felhőpiac vezetőire: vizsgálat alatt az Amazon és a Microsoft

Az Európai Bizottság előzetes álláspontja szerint az Amazon és a Microsoft felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásait - az Amazon Web Services (AWS) és a Microsoft Azure (Azure) - a digitális piacokról szóló törvény (DMA) értelmében kapuőrnek kell kijelölni - tájékoztatott a brüsszeli testület csütörtökön.
2026. 06. 25. 20:00
Megosztás:

Átutalta a 90 milliárd eurós hitel első részletét Ukrajnának az EU

Átutalta Ukrajnának a 90 milliárd eurós hitel első, 3,2 milliárd eurót kitevő részletét az Európai Unió - tájékoztatott az Európai Bizottság csütörtökön.
2026. 06. 25. 19:30
Megosztás:

Rekordmeleg és tragédiák Spanyolorszában

Spanyolországban több mint kétszáz haláleset hozható összefüggésbe a nyár első hőhullámával - derült ki a III. Károly Egészségügyi Intézet csütörtöki jelentéséből.
2026. 06. 25. 19:00
Megosztás:

Durva hőhullám és csapadékhiány várható a következő napokra

A következő napokra várható forróság már az aratásra is sok, a kapásnövények pedig nagyon megsínylik a várhatóan a jövő hét elején helyenként 40 Celsius-fok feletti csúcsértékekkel tetőző forróságot és a csapadékhiányt - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében. Hozzátették: csapadékra keddtől, enyhülésre szerdától van esély.
2026. 06. 25. 18:30
Megosztás:

Kilőtt a chipgyártó bevétele, optimista jövőképet fest a Micron

A Micron Technology amerikai memóriachip-gyártó növelte bevételét és nyereségét a május 28-ával zárult pénzügyi harmadik negyedévében, miközben derűlátó előrejelzést közölt a folyó negyedévre.
2026. 06. 25. 18:00
Megosztás: