2008 októbere óta nem látott szintre lökték az euró árfolyamát
Az euró árfolyama a dollárral szemben 1,2 százalékkal 1,2379 dollárra esett pénteken, azonban a nap folyamán járt 1,2357 dollárnál is, mely 2008 októbere óta nem látott alacsony szint, miután a spanyol El Pais újság szerint a francia elnök, Nicolas Sarkozy azzal fenyegetőzött, hogy elhagyja az eurózónát, amennyiben Németország nem hagyná jóvá a korábban kidolgozott mentőcsomagot. A hírt mind a Németország, mind Franciaország tagadta. Minden esetre mindez arra figyelmeztette a befektetőket, hogy talán a 750 milliárd eurós mentőcsomag körül nem akkora a politikai egység, mint azt szeretnék mutatni. Az euró árfolyama a múlt pénteken 1,265 dollárra csökkent.
A UBS legfrissebb elemzői előrejelzése szerint az euró árfolyama az év végéig 1,15 dollárig csökkenhet , holott korábban 1,30-as év végi célárral számoltak. Sőt, 2011 végére az árfolyam akár tovább gyengülhet 1,10 dollárig is.
Nem igazán segítette az euró árfolyamát a Deutsche Bank vezérigazgatójának, Josef Ackermann kijelentése, mely szerint Görögország nem lesz képes visszafizetni az adósságát, vagy a Fed ex-elnökének, Paul Volckernek csütörtöki kommentárja, mely szerint az euró, illetve az egész eurózóna széteshet, hacsak nem lesz szorosabb a politikai egység a régión belül.
Görögország a 110 milliárd eurós hitelcsomagért cserébe azt vállalta, hogy a tavaly GDP arányosan13,6 százalékos költségvetési deficitjét az idei évben 5 százalékponttal lefaragja. Görögország mellett a héten Spanyolország, Portugália is megszorító intézkedéseket jelentett be, Olaszországban pedig hamarosan sor kerülhet minderre.
A spanyol kiadáscsökkentő intézkedési terv részeként júniustól 5 százalékkal csökkenteni fogják a közalkalmazottak fizetését, felfüggesztik az öregségi nyugdíj automatikus emelkedését, mérsékelik a tengerentúli támogatásokat és a kormányzati kiadásokat. A kiadások csökkentésével el akarják érni, hogy a GDP arányos hiány, mely tavaly 11,2 százalék volt, az idei évben 9,3 százalékra, majd pedig 2013-ra 3 százalék alá szoruljon. Az idei és jövő évre vonatkozó kiadáscsökkentés eredményeként 15 milliárd eurós megtakarítást remélnek. A nagyobb költségcsökkentéstől további 1,5 százalékpontos deficitcsökkenést várnak 2011 végéig.
A portugál kormány által bejelentett intézkedések szerint a költségvetési hiányt mintegy 2 milliárd euróval csökkentenék, felerészben adóemelésekkel, másrészt a kiadások visszafogásával. A kormány a személyi jövedelemadó mértékét 1-1,5 százalékponttal emeli, az áfát 20 százalékról 21 százalékra növeli, a vezető beosztású állami alkalmazottak bérét 5 százalékkal csökkentik, és 2,5 százalékos adót vetnek ki a nagyobb vállalatok és bankok profitjára. A bejelentett intézkedések 2011 végéig maradnak érvényben. A portugál kormányfő azt mondta, hogy az intézkedések hatására az idei államháztartási hiány 7,3 százalékra csökken a korábban várt 8,3 százalékkal szemben, a jövő évi deficit pedig 4,6 százalékra hanyatlik az eddig várt 6,6 százalék helyett.
Olaszországgal hatra nő azoknak az uniós tagállamoknak a száma, amelyek vezetése májusban megszorító programot jelent be. Kormányzati források szerint Róma a hónap vége felé terjeszti elő elképzeléseit. A korábban nyilvánosságra hozott kormányzati tervek három év alatt nagyjából 25 milliárd eurós kiadáscsökkentést irányoznak elő. A cél az, hogy az államháztartási hiány a hazai össztermék (GDP) arányában mérve 2,7 százalékra csökkenjen 2012-re, a 2009-es 5,3 százalékról. Az olasz deficit az euróövezeti átlag alatt van, a 16 tagú övezet harmadik legnagyobb gazdaságát alkotó ország államadóssága viszont a GDP 118 százalékát teszi ki, ami hasonló nagyságrend, mint az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap 110 milliárd eurós válságkezelési hitelére rászorult Görögország államadóssága.
Minden esetre elég kedvezőtlenek az eurózóna gazdasági kilátásai, amennyiben végrehajtják a kormányok a tervezett megszorító intézkedéseiket akkor az a gazdasági növekedésre hathat károsan, mely magát a globális fejlődést is hátráltathatja, amennyiben viszont a lakosság ellenállásán megbuknának ezen lépések, az pedig az eurózóna, illetve maga az euró integritását fenyegetheti.