3 tény a vegyszermentes rovarirtásról: mikor lehet, és mikor nem?

Gondoljunk bele, hogy a szúnyogokra kiszórt méreg esetleg más hasznos rovarnak is ártalmára van. Mindig kockázatos belenyúlni a termeszetes folyamatokba, mert nem biztos, hogy jól jövünk ki belőle. Az alábbiakban megnézzük, hogy milyen rovarok esetén lehet vegyszermentes megoldásokhoz folyamodni, és mikor van szükség a vegyszerekre.
1. A darazsakat távol lehet tartani a kerttől vegyszermentesen is
Jó hír, hogy a darazsakat, akik nyáron a kerti összejövetelek megkeserítői lehetnek könnyen távol tudjuk tartani a sütögetés vagy az eszegetés helyszínétől. Az ételekre sajnos nagyon szívesen szállnak rá a darazsak, és nem csak az édes süteményekre, hanem a húsokra is. Nézzük, hogyan lehet őket megakadályozni ebben!
Az első és legkézenfekvőbb az, ha a kerti asztalt és székeket egy baldachin alá helyezzük, így nemcsak a darazsak, de a többi zavaró rovar, köztük a legyek is kivédhetők. Ezzel a szúnyoghálós vagy baldachinos módszerrel a terasz vagy az egész veranda is védhető.
A következő, ami segítségünkre lehet a darazsak távoltartásában, azok a növények. A borsmenta, citromfű nemcsak limonádékba és salátákba szuper, hanem a darazsak elriasztásában is szerepet játszhatnak. Akár maga a növény, akár a belőlük készült illóolaj párologtatva. Természetes és illatos megoldása ez a zavartalan kinti étkezésnek.
Azt is meg tudjuk előzni néhány darázsfaj esetében, hogy a kertben fészket építsenek. Kaphatók ugyanis álfészkek, amik darázsfészkeket imitálnak. Ha ezeket kiakasztjuk a fákra vagy a padlásra, kis kerti sufniba, akkor az épp helyet kereső királynő úgy fogja látni, hogy ez a terület már foglalt, következésképp remélhetőleg odébbáll.
Ha mindezek ellenére a tető alatt vagy más kellemetlen helye fészket építenek a darazsak, akkor sajnos már nem elegek a vegyszermentes elűzési módszerek. A darázsfészkek eltávolításához mindenképp kérjünk profi segítséget, mert komolyan meg lehet sérülni, sőt életveszélybe is lehet kerülni a többszörös darázscsípés következtében.
2. Az ágyi poloskák ellen sokszor nem elegek a házi praktikák
Előállhat olyan helyzet, hogy háznál is szükség van a rovarirtásra. Az ágyi poloskák eltüntetése például szakértelmet és megfelelő szereket kíván. Ezek az apró, pár milliméteres rovarok rendkívül sok helyen el tudnak bújni napközben. Az ablakkeretektől kezdve a falon lévő képkereteken át a könyvespolcok sarkáig. Az ágykeret, az ágy háttámlája szintén kedvelt búvóhelyük. Irtásuk nagyon nehézkes, mivel egy alapos takarítás és mosás után is maradhat néhány egyed, ami utána újból szaporodni kezd.
Jelenlétük nagyon nem kívánatos a házban, mert csípésük viszkető érzést és piros dudorokat hagy maga után. Magát a csípést nem lehet érezni, mert az ágyi poloska nyála érzéstelenítőt tartalmaz, így zavartalanul és észrevétlenül táplálkozhat belőlünk az éjszaka folyamán. Sokáig kibírja az ágyi poloska evés nélkül, tehát egy pár hónapos kiköltözés semmi eredményre nem vezetne.
Ahhoz, hogy megússzuk az ágyi poloskák irtását, a megelőzésre is érdemes figyelni. A használt ruhákkal és bútorokkal az otthonunkba költöző poloskák ellen egy magas hőfokú mosás vagy valamilyen kezelés használhat.
3. A szúnyogokkal otthon viszonylag könnyű leszámolni
A szúnyogok is olyan rovarok, amik például a ház belsejéből szinte teljesen kiszoríthatók. Ehhez nem kell más, mint egy minőségi, jól illeszkedő szúnyogháló. Ugyanúgy, mint a darazsak esetében, a kerti kiülős sarok vagy a tornác szintén körbevehető szúnyoghálóval.
Ha este egy tábortűz mellett szeretnénk sütögetni, akkor nem kell külön szúnyogvédelem, a füst megteszi a magáét. Ezzel szemben kiránduláskor vagy vízpart mellett szükség lehet szúnyogirtó szerekre.
Szerencsére Magyarországon még nincsenek olyan szúnyogok, amik súlyos betegségeket (malária, zikavírus) okozhatnak, bár a tudósok egyre nagyobb óvatosságra intenek a témában. A klímaváltozással ugyanis olyan fajok is megjelenhetnek itthon, amik eddig csak délebbre éltek.
Amint láttuk, szinte minden rovar ellen be lehet vetni a vegyszermentes megoldásokat egy ideig és bizonyos fertőzöttségi szintig. Ha azonban már túlszaporodtak, akkor mindenképp szükséges a professzionális irtás. Ma már a szakemberek is törekednek arra, hogy a leginkább környezetkímélő, de mégis hatásos módon irtsanak. Ilyen például az ágyi poloskák folyékony nitrogénes irtása vagy a patkányok vadászgörénnyel való elkapása.
Mind a darazsak, mind az ágyi poloskák esetében minél tovább várunk az irtással, annál nagyobb gondot okozhatnak ezek a kis rovarok. Arra nagyon vigyázzunk, hogy valóban csak enyhe jelenlét esetén próbálkozzunk magunk, nehogy nagyobb bajt okozzunk magunknak.